Spółka w Hiszpanii – dlaczego warto założyć firmę w Hiszpanii?

Spółka w Hiszpanii – dlaczego warto założyć firmę w Hiszpanii?
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Ogólne informacje

  • 25%
    Stawka podatkowa
  • 4-5 tygodni
    Czas założenia spółki
  • 3000€
    Kapitał minimalny

Spółka w Hiszpanii

Półwysep Iberyjski kojarzy się z wakacjami, doskonałymi winami i utytułowanymi klubami piłkarskimi o światowej renomie. Jednocześnie to dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Hiszpania wytwarza piąte co do wielkości PKB w Europie. Jej gospodarka systematycznie rośnie, a polityka fiskalna i monetarna skutecznie niwelują bezrobocie oraz inflację. Spółka w Hiszpanii to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą się tam przeprowadzić i zerwać więzi podatkowe z Polską. Założenie spółki w Hiszpanii to dobry krok poprzedzający przeprowadzkę.

Spółka w Hiszpanii: kto może założyć firmę w Hiszpanii?

Otwarcie firmy w Hiszpanii może, ale nie musi być żmudnym procesem. Wiele zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa, na którą się zdecydujesz. Obywatele Unii Europejskiej stosunkowo łatwo mogą założyć jednoosobową działalność lub spółkę osobową. Z kolei emigranci spoza UE muszą zdobyć pozwolenie na pracę, aby założyć firmę w Hiszpanii.

Jeszcze inne formalności i warunki należy spełnić w przypadku spółek mających osobowość prawną. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się czasochłonne. Warto jednak podkreślić, że znajomość obowiązujących przepisów pozwala szybko przygotować niezbędne informacje dla organów rządowych, co przyśpiesza całą procedurę. 

Nasza kancelaria pomoże Ci założyć spółkę w Hiszpanii. Dzięki temu skorzystasz z możliwości, jakie daje prowadzenie biznesu na Półwyspie Iberyjskim. Zostaw nam wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą.

Rodzaje spółek w Hiszpanii

W zależności od formy prowadzonej działalności, jej właściciele mają określone obowiązki. Dotyczą one m.in. formy opodatkowania czy wysokości kapitału zakładowego, który należy wnieść do spółki. W związku z tym warto dobrze przeanalizować wybór konkretnej struktury prawnej.

Formy prawne firm w Hiszpanii:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Sociedad Limitada (SL);
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo – Sociedad Limitada Nueva Empressa (SLNE);
  • spółka akcyjna – Sociedad Anonima (SA);
  • spółka komandytowa – Sociedad Comanditaria (SC).

Poza wymienionymi istnieje także możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (Empresa Individual) i spółki osobowej (Sociedad Civil).

Formę działalności najlepiej dostosować do typu prowadzonego biznesu i przyszłych celów. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy wyborze formy prawnej do Twojej spółki, skontaktuj się z nami.

Spółka w Hiszpanii: Sociedad Limitada (SL

Sociedad Limitada, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Hiszpanii. SL może powołać jedna lub kilka osób fizycznych, a także osoby prawne. Kapitał zakładowy to minimum 3 006 Euro. Dzieli się on na udziały o jednakowej wartości. Sociedad Limitada to forma przeznaczona głównie dla małych i średnich firm. Odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości wniesionego kapitału.

Spółka w Hiszpanii: Sociedad Limitada Nueva Empresa

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo to forma prawna, która powstała w 2003 r. Jej celem jest ułatwienie zakładania spółek. SLNE można zarejestrować w 24 godziny od momentu złożenia w Rejestrze Handlowym potwierdzonego notarialnie dokumentu elektronicznego z umową spółki.

W Sociedad Limitada Nueva Empresa wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne, ale w liczbie nie większej niż 5 osób. Nie można też być wspólnikiem dwóch różnych spółek przy ich zakładaniu. Kapitał zakładowy to minimalnie 3 012 euro, a maksymalnie 120 202 euro. Musi on być wniesiony gotówką. Przekroczenie górnego limitu wiąże się z koniecznością zmiany na inny rodzaj spółki. 

Spółka w Hiszpanii: Sociedad Anonima

Sociedad Anonima to spółka akcyjna, którą może założyć przynajmniej trzech wspólników. Muszą oni wnieść 25% kapitału minimalnego, tj. 60 120 Euro. Ich odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wniesionego kapitału. Z tej formy prawnej korzystają najczęściej średnie i duże przedsiębiorstwa. SA ma obowiązek odprowadzania podatku od spółek. 

Jeśli przedsiębiorstwo chce działać na giełdzie jako bank lub emitować obligacje, to Sociedad Anonima jest jedyną dopuszczalną formą takiej działalności. Co więcej, przy zakładaniu spółki pojawia się konieczność zaangażowania ekspertów i audytorów. Spełnienie wymagań regulatora umożliwia uzyskanie licencji oraz obrót akcjami spółki na giełdzie.

Spółka w Hiszpanii: Sociedad Comanditaria

Pomiędzy spółką komandytową w Polsce i Hiszpanią są bardzo duże podobieństwa. W skład SC wchodzą komplementariusze, którzy odpowiadają własnym majątkiem w sposób nieograniczony. W spółce musi pojawić się przynajmniej jeden komandytariusz, który ma ograniczoną odpowiedzialność. Prawo do zarządzania spółką i jej reprezentowania należy do komplementariusza.

Jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Pierwszym krokiem do otwarcia firmy w Hiszpanii jest zdobycie Numero Identificacion Extranjero (NIE). Każdy cudzoziemiec, zarówno rezydent, jak i nierezydent, powinien mieć numer identyfikacji podatkowej obcokrajowca. Numer NIE jest wymagany przy wszystkich transakcjach podatkowych w Hiszpanii, do których zalicza się zakładanie firmy. Wniosek o numer identyfikacji podatkowej obcokrajowca można złożyć w urzędzie dla cudzoziemców tj. Oficina de Extranjeros, który znajduje się na lokalnych posterunkach hiszpańskiej policji (comisaria). Z kolei obywatele Hiszpanii do rozliczeń podatkowych muszą mieć numer NIF.

Rejestracja spółki z o.o. zaczyna się od zdobycia certyfikatu, który potwierdza, że nazwa firmy nie jest już zajęta. Jest to tzw. bezimienny certyfikat zbieżności. Dostępny jest w The Mercantile Registry (RMC). Sprawę można załatwić przez internet na stronie RMC, a procedura zajmuje ok. 3 dni.

Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci w załatwieniu formalności. Zostaw swój kontakt, a my zajmiemy się resztą.

Firmowe podatki w Hiszpanii

Spółka potrzebuje numeru podatkowego, który można uzyskać po wypełnieniu formularza oznaczonego numerem 036. Wniosek złożysz online lub w formie papierowej. Wszelkie niezbędne informacje o formularzu, a także przydatne wskazówki, jak go wypełnić, znajdziesz na stronie Hiszpańskiego Urzędu Podatkowego (Agencia Tributaria). W przypadku osobistej wizyty w urzędzie skarbowym należy mieć ze sobą oryginał i kopię swojego numeru NIE.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek kwartalnie według standardowej stawki podatku dochodowego. Co więcej, na koniec każdego roku obrotowego muszą one wypełnić zeznanie podatkowe.

Spółki z o.o. płacą podatek dochodowy od osób prawnych, który jest pobierany od zysków na całym świecie. W przypadku spółek osobowych każdy wspólnik oddzielnie ponosi odpowiedzialność za uregulowanie zobowiązań względem tamtejszego fiskusa. 

Hiszpańskie prawo przewiduje ulgi podatkowe dla nowych firm. Przez 2 pierwsze lata działalności spółki z o.o. płacą 15% podatku od początkowych 300 000 euro zysku i 20% podatku od zysków powyżej tej kwoty. Po upływie 24 miesięcy opodatkowanie wynosić będzie 25%.

Spółka w Hiszpanii i kwestie administracyjne

Wszystkie firmy w Hiszpanii muszą prowadzić księgi rachunkowe i księgi zamówień. Dokumenty są wymagane podczas kontroli wykonywanych przez organy rządowe lub podatkowe.

Spółki zobowiązane są do prowadzenia ksiąg protokołów, w których znajdują się szczegóły dotyczące działań ustalonych podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (WZA). Firmy obowiązkowo muszą mieć księgę rachunkową, która będzie poświadczona i opieczętowana przez lokalne biuro rejestru handlowego. Dopiero wówczas spółka może zacząć z nich korzystać.

Zakładanie spółek w Hiszpanii

Królestwo Hiszpanii to piąta najsilniejsza gospodarka w Unii Europejskiej. Jest to państwo prawa i dobre miejsce do założenia, a także prowadzenia firmy lub jej oddziału. Spółka w Hiszpanii to dobre rozwiązanie w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą zacząć biznes na Półwyspie Iberyjskim lub szukają miejsca do otwarcia swojego oddziału. Niezależnie od sytuacji możemy Ci pomóc w formalnościach związanych z założeniem spółki.

Słoneczna Hiszpania to silna gospodarka o ugruntowanej pozycji na światowym rynku. To pod wieloma względami komfortowe miejsce do prowadzenia biznesu. Szukasz nowych rynków, a może planujesz przeprowadzkę na Półwysep Iberyjski i założenie spółki? Pomożemy Ci w sprawnym załatwieniu formalności. Skontaktuj się z nami.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z biura naszej kancelarii prawnej w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli szukasz wsparcia prawnego w prowadzeniu działalności za granicą zapraszamy na stronę departamentu spółek zagranicznych i międzynarodowego doradztwa podatkowego.

Procedura rejestracji spółki

Rejestracja spółki:

  • Uzyskanie z Centralnego Rejestru Handlowego zaświadczenia imiennego spółki (Certificacion Negativa del Nombre) potwierdzającego brak innej spółki o tej samej nazwie.
  • Utworzenie konta w banku i wpłacenie na nie kapitału. àZałożyciele spółki muszą ją zgłosić do Rejestru Handlowego i Rejestru Inwestycji Zagranicznych (Registro de Inwersores del Ministrao de Economia y Hacienda).
  • Następnie Urząd Skarbowy nadaje spółce numer NIF.
  • Do rozpoczęcia działalności potrzebne jest również pozwolenie Urzędu Miasta(Licencia Municipal de Apertura)
  • Uzyskanie z Tesoreria General de la Seuridad Social numeru identyfikacji ubezpieczeniowej.

Udziałowcy:

Brak ograniczeń odnośnie liczby udziałowców. Dopuszczalni są zagraniczni udziałowcy.

Zarząd:

Zarząd nad spółką sprawuje jeden lub więcej dyrektorów. Mogą oni działać wspólnie lub pojedynczo.

Nadzór:

Organem nadzorczym jest rada dyrektorów. Może ich być od 3 do 12.

Siedziba:

Spółka musi mieć adres rejestrowy, przekierowanie telefonu i poczty. Sugeruje się posiadanie biura fizycznego lub co najmniej sprawowania kontroli nad spółką z terenu Hiszpanii

Termin:

Czas założenia spółki to około 4 tygodni.

Kapitał:

Kapitał minimalny wynosi 3000 Euro. Jest on podzielony na udziały. Kapitał musi być wpłacony w całości na konto podczas rejestracji spółki.

Podatki i finanse firmy w Hiszpanii

Rezydencja podatkowa spółki

Przedsiębiorstwo jest rezydentem jeżeli jest zarejestrowane na terytorium Hiszpanii lub jest z niej zarządzane i kontrolowane. Rezydenci płacą podatek od dochodów pochodzących zarówno z działalności w kraju jak i tej poza nim. Nierezydenci płacą podatek tylko od dochodów uzyskanych w Hiszpanii. Jest on nakładany na wpływy przedsiębiorstwa pochodzące z jego działalności, dochodów pasywnych oraz zysków kapitałowych.

Stawka CIT

25% W niektórych przypadkach mogą obowiązywać specjalne stawki. Normalne wydatki związane z prowadzeniem działalności mogą zostać odliczone. Wszystkie aktywa spółki z wyjątkiem gruntów podlegają amortyzacji pod warunkiem, że są wykorzystywane w celach biznesowych. Dopuszczalne są metoda liniowa oraz metody degresywne. Stopy procentowe amortyzacji wynoszą od 2% do 33% rocznie. Straty mogą być przenoszone na czas nieokreślony i być odliczane w dowolnym momencie w przyszłości, jednakże zazwyczaj mogą być kompensowane tylko z 70%  zysków danego roku z paroma wyjątkami (50% jeżeli obrót w poprzednim roku wynosił między 20 a 60 milionów Euro; 25% jeżeli przekroczył 60 milionów; straty nie przekraczające miliona Euro netto mogą być odliczane bez limitów). Odliczanie straty wstecz jest niedozwolone. Zyski kapitałowe są zazwyczaj opodatkowane tak samo jak dochody (stawka 25%).

Podwójne opodatkowanie

Hiszpania jest stroną wielu traktatów, zapewniających przedsiębiorcom wyłączenie spod podwójnego opodatkowania.

Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania

Hiszpania wdrożyła system cen transferowych a regulacja w znacznej mierze powielają te, wydane przez OECD. Wymagane jest prowadzenie pełnej dokumentacji. W świetle zasad CFC spółka dominująca płaci hiszpański CIT od dochodów uzyskanych przez zagraniczną spółkę zależną w przypadku gdy posiada minimum 50% jej kapitału, udziałów, głosów a podatek dochodowy płacony przez spółkę zależną za granicą musi być mniejszy niż 75% hiszpańskiego podatku. Międzynarodowe przedsiębiorstwa, których łączny obrót przekracza 750 milionów Euro muszą przygotować raport o działalności w każdym kraju. Niektórzy płatnicy mogą być objęci innymi wymaganiami.

Rachunkowość

Rokiem podatkowym jest rok obrachunkowy. Nie może on przekraczać 12 miesięcy. Deklaracje podatkowe muszą zostać złożone w ciągu 6 miesięcy i 25 dni od końca roku podatkowego. Przedsiębiorstwa mają obowiązek dokonać 3 płatności podatku z góry (w Kwietniu, Październiku i Grudniu). Możliwe jest składanie skonsolidowanych sprawozdań. Aby się na nie kwalifikować hiszpańska spółka dominująca musi mieć, pośrednio lub bezpośrednio minimum 75% udziałów oraz minimum 50% głosów spółki zależnej. Termin przedawnienia wynosi 4 lata od ostatecznego terminu składania deklaracji, jeżeli  złożone zostaną poprawki, termin ten liczony jest od początku. W przypadku przestępstw podatkowych przedawnienie wynosi 5 lat, a czasami może zostać przedłużony nawet do 10 lat.

Podatki u źródła

  • Dywidendy i Odsetki wypłacane nierezydentowi podlegają opodatkowaniu – stawka 19%, chyba że umowy podatkowe bądź Dyrektywy Unijne ją obniżają.
  • Tantiemy, Opłaty za usługi doradcze wypłacane nierezydentowi podlegają podatkowi w wysokości 24%. Stawka 19% obowiązuje w przypadku wypłat na rzecz rezydenta UE lub EOG.
  • Podatek za międzyoddziałowe przekazy pieniężne wynosi 19%.

VAT

Standardowa stawka wynosi 21% (obniżone mają kolejno 10%; 4%; 0%). Rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców dokonujących transakcji podlegających temu opodatkowaniu. Składania deklaracji oraz płatności dokonuje się w formie elektronicznej co miesiąc, jeżeli obrót w ostatnim roku przekroczył 6 milionów Euro. W innym przypadku przeprowadza się je co kwartał.

Inne podatki

  • Podatek kapitałowy – obowiązuje w przypadku redukcji kapitału lub likwidacji przedsiębiorstwa. Stawka wynosi 1%.
  • Podatek od nieruchomości – stawka wynosi maksymalnie 1,3% wartości katastralnej a jej wysokość jest zależna od położenia nieruchomości. Nierezydenci posiadający nieruchomości na terenie Hiszpanii podlegają podatkowi w wysokości 3% jeżeli są rezydentem państwa będącego rajem podatkowym a nieruchomość nie jest wykorzystywana w innej działalności niż leasing.
  • Podatek od transferu – przedsiębiorstwa opłacają podatek od transferu w przypadku transakcji, które nie są związane z ich normalną działalnością, bądź takich, które nie podlegają VAT. Stawka wynosi 6% w przypadku transferu nieruchomości; 4% przy transferze aktywów ruchomych oraz koncesji. Mogą być one wyższe lub niższe w zależności od regionu.
  • Opłata skarbowa jest nałożona na dokumenty notarialnie potwierdzone, które mogą być zarejestrowane w rejestrze publicznym. Stawka wynosi 0,5% wartości transakcji zawartej na dokumencie. W zależności od regionu opłata ta może być wyższa (stawki od 0,75% do 2,5%).
  • Cło jest nakładane na produkty pochodzące z poza UE. Akcyza jest nałożona na alkohol i napoje alkoholowe, tytoń, węglowodory.
  • Podatki ekologiczne – nakładane na pojazdy (nowe bądź używane) podczas ich rejestracji. Stawka wynosi od 0% do 12% w zależności od typu pojazdu oraz jego emisji dwutlenku węgla.
  • Ubezpieczyciele płacą podatek w wysokości 6% opłaconych składek.
  • Przedsiębiorstwa z obrotem przekraczającym milion Euro podlegają podatkowi od działalności gospodarczej. Większe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłat przez pierwsze 2 lata swojej aktywności.

Lokalne prawo pracy

Prawo pracy w Hiszpanii opiera się na Kodeksie Pracy, układach zbiorowych oraz umowach o pracę. Głównymi zadaniami prawa pracy są: określenie warunków w umowach pracowników najwyższego szczebla kierownictwa; stworzenie podstawy prawnej dla agencji zatrudnienia tymczasowego; określenie warunków związanych ze zwolnieniem, wynagrodzeniem, czasem pracy, urlopem, zbiorowymi negocjacjami oraz zatrudnieniem na niepełny etat; sprecyzowanie rodzajów umów o pracę.

Czas pracy:

Na ogół w tygodniu jest 40 godzin pracy, jednakże wiele firm redukuje tę ilość do 37 lub 38. Każdemu pracownikowi przysługuje 1,5 dnia wolnego od pracy tygodniowo (osobom poniżej 18 lat przysługują 2 dni). Pracownicy mogą negocjować z pracodawcami bloki dni wolnych. Pracownicy mogą również negocjować wydłużenie standardowego 9 godzinnego dnia pracy jeżeli jest zachowana 12-godzinna przerwa między zmianami. Osoby niepełnoletnie mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie. Pracownik może mieć maksymalnie 80 nadgodzin rocznie.

Płace:

Rząd ustanawia minimalne wynagrodzenie co roku w grudniu.

Ubezpieczenia społeczne:

Pracownicy mają obowiązek przynależeć do systemu ubezpieczeń społecznych. Składki opłaca zarówno pracodawca jak i zatrudniony. Pokrywają one zasiłek chorobowy, dla bezrobotnych oraz rodzinny a także emerytury/renty. Składki mają wysokość 36,25% wynagrodzenia brutto, pracodawca wpłaca 29,9% a pracownik 6,35%. Niektóre grupy zawodów obowiązują odmienne/dodatkowe regulacje.

Rozwiązanie stosunku pracy:

Umowę o pracę może rozwiązać zarówno pracownik jak i pracodawca. Zwolnienie może być albo z ważnych (obiektywnych) przesłanek lub dyscyplinarne. W przypadku tego pierwszego, aby było ważne, musi istnieć bardzo dobre uzasadnienie decyzji a także zatrudniający musi dokładnie przestrzegać właściwej procedury. Pracodawca musi przedstawić pracownikowi pisemne wypowiedzenie, w międzyczasie musi wypłacić mu odprawę (jej wysokość jest obliczana na podstawie przepracowanego czasu; 20 dniowa pensja za każdy przepracowany rok; maksymalny pułap to równowartość rocznego wynagrodzenia). Okres wymówienia wynosi 15 dni (można go uniknąć przez wypłacenie 15-dniowej pensji). Zwolnienie dyscyplinarne następuje ze skutkiem natychmiastowym. Pracodawca również musi wręczyć wypowiedzenie w formie pisemnej. Tego typu wymówienie musi być dokonane w ciągu 60 dni od zaistnienia przyczyny.

Pozostałe informacje

Spółka hiszpańska służy naszym klientom do podboju rynków iberyjskich, często również francuskich. Nasi klienci rozważają również spółki w Hiszpanii celem podejmowania inwestycji w nieruchomości np. na wyspach kanaryjskich itp.

Chcesz założyć spółkę w Hiszpanii?

Kontakt

Kontakt

Skontaktuj się z nami wypełniający formularz znajdujący się na dole strony.
Pamiętaj, im więcej informacji podasz nam na początku współpracy, tym szybciej będziemy w stanie przygotować dla Ciebie ofertę. Jeśli uznamy to za konieczne ze względu na zakres zapytania zaproponujemy Ci płatną konsultację mającą na celu przygotowania dla Ciebie oferty z elementami planowania podatkowego.

Płatność

Płatność

Wybierz metodę płatności – akceptujemy przelewy oraz płatność kartą kredytową/debetową oraz blikiem.

Etap zbierania informacji niezbędnych do założenia spółki

Etap zbierania informacji niezbędnych do założenia spółki

Po akceptacji naszej oferty wyślemy Ci listę informacji i dokumentów, których będziemy potrzebowali żeby szybko i skutecznie założyć dla Ciebie spółkę. Na tym etapie nasi specjaliści służyć Ci będą fachową poradą i doświadczeniem umożliwiającym sprawne zebranie wymaganych dokumentów i informacji.

Odbiór dokumentów spółki

Odbiór dokumentów spółki

Po rejestracji spółki poinformujemy Cię o uzyskaniu dokumentów – możemy je wysłać do Ciebie kurierem, bądź umówić się na ich odbiór w siedzibie kancelarii. Jeśli wybrałeś usługę założenia rachunku bankowego wymagającą osobistego stawiennictwa, nasz specjalista przekaże Ci dokumenty spółki przy okazji asysty w założeniu rachunku bankowego.

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Jesteś zainteresowany?

    Cel założenia spółki
    Wstępna konsultacja obejmująca optymalizację struktury
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance