Firma w Anglii – dlaczego warto założyć spółkę w Anglii?

Firma w Anglii – dlaczego warto założyć spółkę w Anglii?
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii wiąże się z licznymi korzyściami, ale wymaga też zrozumienia specyfiki prawnej tego kraju.

W naszym artykule skoncentrujemy się na aspektach prawnych, proceduralnych oraz podatkowych, by dostarczyć Ci kompleksowego obrazu tego, co należy wiedzieć, decydując się na założenie firmy w Anglii.

Firma w Anglii – ogólne informacje

 • 20%
  Stawka podatkowa
 • 24 godziny
  Czas założenia spółki
 • Brak
  Kapitał minimalny

ZAKŁADANIE SPÓŁKI W ANGLII

Wielka Brytania jest krajem europejskim położonym dwie godziny lotu od Paryża. Kraj ten może być wykorzystywany jako okno na świat – to lokalizacja, której umiejętne wykorzystanie pozwala na uzyskanie niskiej i efektywnej stawki podatku dochodowego. Dodatkowo Wielka Brytania wprowadziła najwyższy w UE limit zwolnienia z VAT – aż do ok. 90 000 EUR.

Firma w Anglii - rejestracja

Wielka Brytania jest największym centrum finansowym na świecie – funkcjonują tam dziesiątki tysięcy spółek kontrolowanych przez osoby zagraniczne, które korzystają z wysokiej jakości usług, korzystnego systemu podatkowego oraz sieci umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wielka Brytania może być miejscem dla wielu rodzajów działalności gospodarczej, zapewniając przy tym dobry wizerunek marki. Anglia nie jest typowym rajem podatkowym, jednak dzięki naszej specjalistycznej wiedzy – może się nim stać.

O czym należy pamiętać zakładając spółkę w Anglii?

Londyn oferuje doskonały wizerunek i spółki z o.o. (LTD), świetny dla prowadzenia wszystkich rodzajów działalności. Wybór tej jurysdykcji jest uzależniony od kilku czynników. Jeżeli spółka zostanie poprawnie zarejestrowana, można cieszyć się stawką podatku pomiędzy 4% a 6%, dzięki wykorzystaniu prawa o umowie agencyjnej (Agency Agreement Law), które pozwala na przypisanie aż 80%-90% udziałów zagranicznej spółce dominującej.

Prowadzisz działalność e-commerce?

Zastanawiasz się nad ekspansją zagraniczną? Świetnie trafiłeś! Specjalizujemy się w zagranicznej optymalizacji handlu internetowego. Umów konsultację z naszym ekspertem – mec. Kamilem Cymermanem – już dzisiaj.

System podatkowy w Anglii

Podatek od osób prawnych w Londynie waha się między 20% a 30% – w zależności od obrotów i zysków, ale może zostać obniżony do 4% dzięki prawu o umowie agencyjnej (Agency Agreement Law).

Jeżeli brytyjska spółka kapitałowa jest w 100% własnością brytyjskiej spółki zagranicznej,
to istnieje prawo do przypisania 95% (w praktyce jednak 80%) zysków brutto spółce zagranicznej.

Jeżeli chodzi o wizerunek, wykorzystywane spółki holdingowe są zazwyczaj zarejestrowane na Gibraltarze, który sam jest częścią Unii Europejskiej. Niektórzy w tym celu wykorzystują również Seszele, ale lokalizacja ta może zostać zakwestionowana przez brytyjskie organy podatkowe, jako niekooperatywna.

System spółka dominująca – spółka zależna wywodzi się z „prawa agencyjnego”,
które reguluje kwestię umów agencji reprezentujących spółki zagraniczne.

Firma w Anglii - podatki

Księgowość dla firmy w Anglii

Roczne sprawozdania finansowe muszą być prowadzone i prezentowane Urzędowi Skarbowemu w ramach rocznego zeznania. Biuro rachunkowe jest wymagane, a zatem przewidziane jest prowadzenie księgowości. Rok bilansowy rozpoczyna się wraz z założeniem spółki.

Rodzaje spółek w Anglii

Zwykle zakładanym rodzajem spółki w Londynie jest LTD, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ten rodzaj spółki jest elastyczny, umożliwia dowolną modulacje w przepisach. Zmiany te mogą zostać wprowadzone przez zgromadzenia wspólników spółki.

Siedziba spółki w Anglii

Adres siedziby spółki powinien widnieć na dokumentach firmowych spółki.
Istnieje możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

Kapitał minimalny spółki angielskiej

Standardowy kapitał minimalny spółki w Londynie wynosi 10000 funtów, ale nie ma obowiązku jego wpłaty w określonym czasie. W praktyce stwarza to możliwość założenia spółki z kapitałem o wartości 1 funta.

Spółka w UK

Rachunek bankowy dla firmy w Anglii

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM, (istnieje możliwość uzyskania kilku kart). Uzyskanie dodatkowej, anonimowej karty VISA odbywa się na żądanie,
a odpowiedzialny za to jest bank, w którym utworzone zostało konto spółki.

Należy pamiętać, że do otwarcia rachunku bankowego w banku brytyjskim wymagane jest osobiste stawiennictwo w placówce.

Zarząd spółki w Anglii

Zarząd spółki może być dowolnego pochodzenia, a usługi tzw. dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie spółką zapewnią Państwu dodatkową poufność.

Udziałowcy firmy w Anglii

Usługi udziałowców nominowanych (tzw. nominee shareholder) to kolejne z rozwiązań gwarantujących zachowanie poufności i anonimowości.

Czas założenia spółki w Anglii

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej działalności w 24 godziny to wybranie jej z przygotowanej listy już istniejących i zarejestrowanych firm.

Holdingi

Spółki w Wielkiej Brytanii mogą pełnić rolę holdingu lub posiadać ruchomości bądź nieruchomości, a także akcje i udziały. Jest to dobre rozwiązanie do kontrolowania akcji spółki europejskiej w celu skorzystania z ulg podatkowych dla spółek dominujących
i zależnych.

Wznowienie

Spółka zarejestrowana w UK ma obowiązek corocznego przedłużania swojej działalności,
co wiąże się np. z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej oraz ponownego powołania organów spółki.

Warunki założenia spółki w Anglii

Ostatnim warunkiem jest legalność spółki zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w kraju,
w którym będzie ona prowadzić działalność. Stworzenie spółki zagranicznej nie powinno
i nie może być wykorzystywane do legitymizacji nielegalnej działalności.

Władze brytyjskie nie zezwalają na działalność finansową, bankowość, zakłady,
gry hazardowe online i ubezpieczenia bez posiadania pozwolenia.

Firma w Anglii - rejestracja

Rejestracja spółek w Anglii

Chcesz założyć spółkę w UK bądź dowiedzieć się więcej na temat systemu podatkowego lub zasad uzyskiwania rezydencji podatkowej? Świetnie trafiłeś, nasza kancelaria już od ponad 10 lata pomaga klientom w zakładaniu i prowadzeniu spółek za granicą – jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z biura naszej kancelarii prawnej w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli szukasz wsparcia prawnego w prowadzeniu działalności za granicą zapraszamy na stronę departamentu spółek zagranicznych i międzynarodowego doradztwa podatkowego.

Procedura rejestracji spółki w Anglii

Firma w Anglii. Rejestracja spółki

 • Rejestrację spółki dokonuje się w Companies House.
 • Cała procedura może zostać załatwiona zdalnie, a nawet samodzielnie przez udziałowca spółki z uwagi na jej prostotę;
 • rejestr companies house jest publiczny i dostępny online – każdy może sprawdzić dokumentację spółki oraz jej złożone sprawozdania finansowe;
 • Wśród dokumentów rejestracyjnych, które składają się na dokumentację spółki są memorandum of association, articles of association, certificate of incorporation, które regulują status wewnętrzny spółki (MoA, AoA) oraz potwierdzają jej istnienie (CoI);
 • Warto zadbać o uzyskanie klauzuli Apostile na w/w dokumenty – pozwoli to na użycie ich w obrocie międzynarodowym.

Firma w Anglii. Rodzaje spółek w Anglii

Zwykle zakładanym rodzajem spółki w UK jest LTD, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ten rodzaj spółki zakłada brak odpowiedzialności wspólników i dyrektorów za zobowiązania spółki i jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii. Można rozważyć powołanie do życia spółki Limited Partnership, która to spółka nie jest opodatkowana w UK jeżeli nie uzyskuje dochodów z terytorium Wielkiej Brytanii. Taka spółka nie jest rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii z tego względu, że jest transparentna podatkowo – zupełnie tak jak polska spóła osobowa.

Firma w Anglii. Udziałowcy:

Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie ilości udziałowców jednakże wymagany jest minimum jeden wspólnik do założenia spółki. Dopuszczalni są zagraniczni udziałowcy. Brak obowiązku organizowania dorocznego zgromadzenia walnego. Udziałowcem może być osoba fizyczna oraz osoba prawna – możliwe jest skorzystanie z usług powierników celem ukrycia tożsamości udziałowców.

Firma w Anglii. Zarząd:

Do sprawowania zarządu musi zostać powołany minimum jeden dyrektor. Funkcję dyrektora może sprawować udziałowiec. Każda zmiana na stanowisku dyrektora musi zostać zgłoszona do Companies House. Warto rozważyć powołanie w skład zarządu dyrektorów nominowanych. Należy pamiętać, że spółka brytyjska powinna być zarządzana z terytorium Wielkiej Brytanii (management and control), celem utrzymania statusu rezydenta podatkowego UK.

Firma w Anglii. Siedziba:

Spółka musi mieć adres rejestrowy na terenie Wielkiej Brytanii – przeniesienie spółki poza Wielką Brytanię skutkuje jej rozwiązaniem.

Firma w Anglii. Termin:

Czas założenia spółki wynosi ok. 24 godziny.

Firma w Anglii. Kapitał:

Brak wymagań odnośnie kapitału minimalnego.

Podatek od osób prawnych wynosi 20%, ale może zostać obniżony do 4% dzięki prawu o umowie agencyjnej (Agency Agreement Law). Jeżeli brytyjska spółka kapitałowa jest w 100% własnością brytyjskiej spółki zagranicznej, to istnieje prawo do przypisania 95% (w praktyce jednak 80%) zysków brutto spółce zagranicznej. System spółka dominująca – spółka zależna wywodzi się z „prawa agencyjnego”, które reguluje kwestię umów agencji reprezentujących spółki zagraniczne.

Reforma prawa podatkowego z 2009 roku wprowadziła zwolnienie podatkowe dywidend uzyskiwanych przez angielskie spółki holdingowe, co powoduje, że kraj ten jest równie atrakcyjny pod kątem optymalizacji dochodów pasywnych co Holandia, Cypr i Malta.

Jedną z wartych zauważenia korzyści z posiadania spółki w UK jest w praktyce zwolnienie z podatku w Polsce wynagrodzeń dyrektorskich dyrektorów spółki. Zgodnie z przepisami umowy o unikaniu podójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią dochód dyrektorów spółki w UK jest w Polsce zwolniony zgodnie z metodą wyłączenia z progresją. Proszę pamiętać, że dochód ten będzie opodatkowany w UK, jednakże w Wielka Brytania przewiduje znacznie wyższą kwotę wolną od podatku.

Firma w Anglii. Księgowość

Księgowość jest obowiązkowa ale może być realizowana w formule rozliczeń rocznych. Wskazane jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, które może pomóc Państwu sporządzić sprawozdanie zgodnie z lokalnymi wymogami.

Firma w Anglii. Pozostałe informacje

Firma w Anglii. Konto bankowe

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM, (istnieje możliwość uzyskania kilku kart).

Należy pamiętać, że do otwarcia rachunku bankowego w banku brytyjskim wymagane jest osobiste stawiennictwo w placówce (są jednak znane nam wyjątki). Wskazane jest posiadanie tzw. numeru NIN (national insurance number).

Dla kont zagranicznych (tj. w bankach poza UK) cała procedura może być przeprowadzana zdalnie.

Chcesz założyć spółkę offshore w Anglii?

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Jesteś zainteresowany?

  Cel założenia spółki
  Wstępna konsultacja obejmująca optymalizację struktury
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance