Zagraniczna spółka osobowa a podatek w Polsce

Zagraniczna spółka osobowa a podatek w Polsce

Polski ład zmusił przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań jeśli chodzi o formy i struktury prowadzenia biznesu. Czy przy spółkach osobowych, CFC to ryzyko? Co jest przyczyną konieczności zmian w zakresie działalności poza granicami kraju? Oczywiście aktualizacja kryterium efektywnego zarządu spółką i zagrożenie podatkiem od tak zwanej zagranicznej jednostki kontrolowanej.  Czy jednak każda spółka będzie spełniać kryteria mechanizmu CFC z ustawy o PIT?- zdecydowanie nie! Rozwiązaniem może być spółka transparentna.

Spis treści

O co chodzi z CFC?

Polski ustawodawca niezmiennie zmierza w kierunku jak najpełniejszego uregulowania działalności polskich rezydentów za granicą i uszczelnieniu systemu podatkowego. Niestety dla przedsiębiorców prowadzących spółki poza granicami kraju nie jest to najlepsza wiadomość. W związku ze zmianami wprowadzanymi „Polskim Ładem” większość struktur zagranicznych zagrożonych jest zapłaceniem tak zwanego podatku od CFC. Czyli w skrócie? Podatek płacony przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną od podstawy opodatkowania określonej w art.30f ustawy o PIT, która różni się w zależności od cech danej spółki i może stanowić choćby dochód spółki w okresie sprawowania nad nią kontroli przez polskiego podatnika jak i np. 8% wartości aktywów.

Sprawdź czy musisz zapłacić podatek od zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC).

Zagraniczna jednostka kontrolowana, spółka osobowa a CFC.

W ustawie o PIT znajdziemy szeroki opis kryteriów, które musi spełniać spółka, aby zostać zakwalifikowana do podatku CFC. Zanim ustalimy czy spółka jest zagraniczną jednostką kontrolowaną, konieczne jest ustalenie czy spółka stanowi w ogóle zagraniczną jednostkę. Nie należy mylić jednostki zagranicznej z zagraniczną jednostką kontrolowaną. Jest to węższe pojęcie otwierające drogę do dalszych interpretacji). W związku z powyższym od razu nasuwa się pytanie- czy każda spółka zagraniczna to zagraniczna jednostka? Otóż nie! Wyjątkiem w kontekście tejże regulacji są spółki transparentne podatkowo. Te nie stanowią zagranicznych jednostek i w związku  czym nie są brane pod uwagę w ramach regulacji PIT CFC. 

Czym jest spółka transparentna?

W dużym uproszczeniu spółka transparentna to podmiot sam w sobie nie objęty obowiązkiem podatkowym. Płaci on podatki jedynie na poziomie wspólników, podobnie jak np. w polskiej sp. cywilnej. Jakie to ma znaczenie skoro w ustawie o PIT jasno wskazano, że zagraniczną jednostką są między innymi osoby prawne? Jest to kwestia kluczowa, istnieje wiele indywidualnych interpretacji podatkowych w Polsce poruszających bezpośrednio tę kwestię. Jak możemy przeczytać w interpretacjach (pITPB4/4511-30/15/MT – pismo wydane przez: Izbę Skarbową w Bydgoszczy) jeśli spółkę transparentną nie jesteśmy w stanie zakwalifikować jako osobę prawną w kraju jej utworzenia to analogicznie nie będziemy mogli jej w ten sposób traktować na podstawie ustawy o PIT.  

W czym pomoże spółka transparentna i gdzie taką zarejestrować?

Będzie to podmiot odpowiedni także dla tych, którzy nie chcą tracić cennych godzin na analizowanie kryteriów podlegania podatkowi od CFC. Zwróćmy choćby uwagę na konieczność obliczania podatku w dwóch jurysdykcjach na raz. Interpretując przepisy z ustawy o PIT dochodzimy do wniosku, że aby zbadać kryterium efektywnie zapłaconego podatku, który miałby być  niższy o 25% niż podatek zapłacony w Polsce należałoby obliczyć podatek zarówno w Polsce jak i np. w Niemczech, Hiszpanii (kierunek zależny od miejsca rejestracji spółki). Jeśli zatem cenicie Państwo swój czas to polecamy do rozważenia zmianę formy działalności na spółkę transparentną. 

Prowadzenie działalności za granicą w formie spółki transparentnej stanowi niewątpliwą wartość dla przedsiębiorców, którzy nie planują w najbliższym czasie wyprowadzać się z Polski. Jeśli jednak myślisz o wyprowadzce zapoznaj się z art. na temat zmiany rezydencji: https://spolki.cgolegal.pl/uslugi/zmiana-rezydencji-podatkowej

Spółka osobowe a CFC – co z Delaware?

Jednym z najpopularniejszych przykładów spółki transparentnej (ale nie osobowej) jest spółka LLC w Delaware (odpowiednio zarejestrowana, bowiem istnieją dwa typy takiej spółki. Więcej przeczytacie Państwo tu: Spółka w Delaware). Proszę pamiętać jednak, że spółka z Delaware jest osobą prawną, chociaż nie dla celów podatku CIT. Spółki osobowe znajdziemy oczywiście w Europie np. w Luksemburgu, na Malcie czy też Cyprze.

Jeśli interesuje Cię tematyka CFC i chcesz wiedzieć więcej zapraszamy na naszą stronę „Zagraniczna spółka kontrolowana – podatek CFC„. Jeśli chciałbyś skonsultować Twój konkretny przypadek, nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami już dziś.

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance