Gdzie warto założyć spółkę zagraniczną w 2023?

Gdzie warto założyć spółkę zagraniczną w 2023?
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Otwarcie spółki zagranicznej zawsze wiąże się z problemem wyboru odpowiedniej jurysdykcji. Niektórzy przedsiębiorcy skłaniają się ku rynkowi UE, podczas gdy inni patrzą w kierunku Wschodu. Ten artykuł to nasz subiektywny „ranking” najlepszych jurysdykcji do prowadzenia biznesu. Sprawdź gdzie otworzyć spółkę zagraniczną w 2023.

Spis treści

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone mają przede wszystkim wielką przewagę – zachęty podatkowe i ogromny rozwiązany rynek. Istnieje wiele czynników, które czynią z USA doskonałe miejsce do rozpoczęcia działalności gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie technologii informatycznych.

Główne zalety

Jest tu Kalifornia ze swoją Doliną Krzemową i kilka innych bardzo innowacyjnych stanów:

 • siła robocza kraju jest zróżnicowana i wykwalifikowana;
 • USA są uznawanym liderem w dziedzinie badań i rozwoju oraz innowacji;
 • można również znaleźć szeroki wybór źródeł finansowania dla firm i pojedynczych przedsiębiorstw: fundusze inwestycyjne, banki, akceleratory przedsiębiorczości oraz ogromną liczbę aniołów biznesu z czekami od 5 000 USD;
 • rejestracja firmy, w zależności od stanu, jest dość prosta.

Stany Zjednoczone, w przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich, są konfederacją stanów z dość zróżnicowanym lokalnym prawodawstwem dotyczącym rejestracji firm. Kluczowe czynniki wymienione powyżej mogą się różnić od stanu do stanu. Dlatego pojawia się pytanie, czy ma to znaczenie, kto otwiera firmę w USA: rezydent czy obcokrajowiec? Jeśli nie jesteś rezydentem USA, bardziej korzystne z punktu widzenia podatkowego będzie zarejestrowanie firmy w Delaware.

Rejestracja spółki w Delaware 2023

Dlaczego w Delaware? Ponad pół miliona przedsiębiorców zarejestrowało firmy w Delaware, w tym ponad 50% wszystkich amerykańskich spółek publicznych w 2019 roku i 60% listy Fortune 500. Delaware uważany jest za najbardziej przyjazny dla biznesu stan w USA pod względem rejestracji firm z następujących powodów:

 • początkowa opłata rejestracyjna jest minimalna w porównaniu do innych stanów,
 • oferuje kilka zachęt podatkowych dla LLC, na przykład podatek korporacyjny jest płatny tylko od zysków uzyskanych w USA, czyli wszystkie zyski z innych krajów, w tym z Europy, będą zwolnione z podatku,
 • licencje biznesowe nie są wymagane,
 • nierezydenci nie płacą podatku dochodowego,
 • nierezydenci mogą pełnić rolę udziałowców, członków zarządu lub menedżerów biznesowych,
 • koszt przygotowania i składania deklaracji podatkowej jest poniżej średniej oferty rynkowej dla podobnych usług w innych stanach,
 • istnieją ograniczone zasady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej na terenie innych stanów;
 • istnieje oddzielny „Sąd Kanclerski” powołany specjalnie do rozpatrywania roszczeń przeciwko korporacjom.

Dla kogo spółka w Stanach Zjednoczonych? Spółki zagraniczne 2023

Dla szukających transparentnego podatkowo wehikułu do realizacji przedsięwzięć transgranicznych. Najczęstszą grupą docelową są tu specjaliści IT, działający w formule tzw. „współczesnych nomadów”.

Czechy

To co przyciąga zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Czechach to niskie koszty pracy, wolnorynkowa i stabilna gospodarka o szybkim tempie wzrostu oraz wysoko wykwalifikowana kadra. Bezrobocie już od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie, a wskaźnik inflacji jest jednym z niższych w krajach UE. Główne rynki eksportowe dla gospodarki czeskiej to Niemcy, Słowacja i Polska, a w przypadku importu – Niemcy, Polska i Słowacja. Republika Czeska należy nadal do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując 2. miejsce pod względem obrotów handlowych (dane z kwietnia 2022 r. za PFR). Republika Czeska oferuje znacznie mniej zbiurokratyzowane środowisko do prowadzenia działalności, a nierzadko spore oszczędności w obciążeniach podatkowych i administracyjnych. Dla wielu typów działalności niezwykle istotna jest dostępność czy łatwość uzyskiwania pozwoleń i koncesji. Bardzo ciekawą zaletą zakładania spółki w Czechach są również korzyści podatkowe przy zakupie pojazdów luksusowych.

Dla kogo spółka w Czechach będzie dobrym rozwiązaniem? Spółki zagraniczne 2023

Na pewno dla miłośników drogich samochodów. Możliwość oszczędności na podatku VAT i akcyzie jest niewątpliwą zaletą tej lokalizacji.

Litwa

Członkostwo Litwy w Unii Europejskiej i strefie euro sprawia, że prowadzenie w tym kraju działalności gospodarczej przez inwestorów z Państw Członkowskich napotyka na niewiele barier. Litewski rząd chętnie wita zagranicznych przedsiębiorców, oferując im niskie podatki i sprawny system rejestracji działalności gospodarczej. Dodatkowo bliskość geograficzna względem innych krajów Unii sprawia, że łatwo jest zarządzać zagraniczną spółką.

Szwajcaria

Szwajcaria to kapitalistyczne supermocarstwo socjalne. Obywatele objęci są doskonałą opieką zdrowotną oraz możliwością otwarcia biznesu z perspektywą szybkiego rozwoju dzięki dostępowi do infrastruktury, wykwalifikowanej kadry i stabilnego systemu prawnego.

Renoma

Szwajcaria kojarzy się renomą. Firma która prowadzi sprzedaż poprzez spółkę Szwajcarską zyskuje w oczach odbiorców, niska jakość szwajcarskich produktów, czy usług to rzadkość. Podmiot szwajcarski wskazuje na zamożność udziałowców – kapitał zakładowy to minimum 20 000 CHF dla GmbH. Dla porównania w przypadku polskiej sp. z o.o. jest to 5000 PLN, a PSA – nawet 1 PLN). Reasumując, prowadzących biznes pod szyldem spółki szwajcarskiej dajesz podświadomie do zrozumienia, że masz kapitał i oferujesz odpowiednią jakość.

Anonimowość

Szwajcaria ceni sobie anonimowość w biznesie. System szwajcarski został tak skonstruowany, żeby chronić udziałowców spółek przed dostępem do zbyt wielu danych osobowych. W przypadku gdy udziałowiec jest jednocześnie wyłącznym rezydentem szwajcarskim, Szwajcaria niechętnie dzieli się informacjami z administracjami podatkowymi państw trzecich. Spółka w Szwajcarii jest więc dla tych którzy stawiają na anonimowość np. ze względu na konkurencję w biznesie.

Wielość instytucji finansowych

Szwajcaria to światowa stolica bankowości – w Szwajcarii siedzibę ma ponad 200 banków. Większość typów biznesów znajdzie tam właściwą dla siebie instytucję finansową. Banki szwajcarskie oferują:

 • dostęp do systemu SEPA;
 • konta wielowalutowe;
 • rachunki w walutach obcych;
 • platformy forex
 • narzędzia inwestycyjne
 • usługi private bankingu
 • oferty finansowania dla rokujących przedsięwzięć biznesowych.

Akceptacja kryptowalut i nowych technologii

Szwajcaria znana jest również z przychylności kryptowalutom (np. można tam płacić podatki za pomocą kryptowalut). Firmy inwestujące w technologię blockchain mogą liczyć na wsparcie np. stowarzyszenia Crypto Valley w Zug, które oferuje globalny networking „blockchainowy”.

Dla kogo spółka w Szwajcarii? Spółki zagraniczne 2023

Dla wszystkich szukających bezpiecznej przystani dla swoich środków oraz niskich podatków. Spółki w Szwajcarii cieszą się szczególną popularnością wśród osób działających w sektorze kryptowalut.

Turcja

Położona w Azji Zachodniej Turcja to jedna z dwudziestu największych gospodarek na świecie. Dominujące sektory rozwoju gospodarczego obejmują rolnictwo, przemysł, turystykę i transport. Po przejściowym kryzysie w 2018 r. ekonomia Turcji ponownie przyspieszyła, co zachęca przedsiębiorców do rozwoju swoich biznesów na jej terytorium. Liczba spółek rejestrowanych w Turcji zwiększyła się z niespełna 2 500 w 2010 r. do ponad 16 600 w 2022 r. Z tego wpisu dowiesz się jakie są wady i zalety firmy w Turcji i czy warto ja założyć. Turcję wybierają również przedsiębiorcy z branży e-commerce, którzy realizują sprzedaż do lokalnych konsumentów. Jeżeli działasz poprzez Amazon – to Amazon zażąda od Ciebie lokalnego numeru VAT. Lokalny numer VAT może uzyskać jedynie spółka turecka lub oddział spółki zagranicznej.

Dla kogo spółka w Turcji? Spółki zagraniczne 2023

Turcja jest pośrednikiem pomiędzy „wchodem” i „zachodem”. Jeśli więc prowadzisz działalność łączącą te dwa światy spółka w Turcji jest dla Ciebie.

Hiszpania

Półwysep Iberyjski kojarzy się z wakacjami, doskonałymi winami i utytułowanymi klubami piłkarskimi o światowej renomie. Jednocześnie to dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Hiszpania wytwarza piąte co do wielkości PKB w Europie. Jej gospodarka systematycznie rośnie, a polityka fiskalna i monetarna skutecznie niwelują bezrobocie oraz inflację.

Dla kogo spółka w Hiszpanii?

Dla wszystkich, którzy chcą się tam przeprowadzić i zerwać więzi podatkowe z Polską. Założenie spółki w Hiszpanii to dobry krok poprzedzający przeprowadzkę.

Belgia

Belgia stanowi polityczne serce Unii Europejskiej i jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych państw w Europie. Władze nakładają tam stosunkowo niewiele ograniczeń na spółki zagraniczne. Belgia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów w Europie, dzięki strategicznemu położeniu, rozwinęła dynamiczną gospodarkę, która zorientowana jest „na zewnątrz”, czym przyciąga wielu zagranicznych inwestorów. Gospodarka Belgii jest zdominowana przez usługi.

Dla kogo spółka w Belgii? Spółki zagraniczne 2023

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce i chcesz handlować na lokalnych marketplace spółka w Belgii będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Cypr

Cypr to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Ulokowane jest w pobliżu Turcji, Libanu i Syrii, co czyni je atrakcyjnym z biznesowego punktu widzenia ze względu na bliskość wielu szlaków handlowych. Państwo cypryjskie powszechnie uchodzi na jedno z najbardziej liberalnych, jeśli chodzi o system podatkowy. Jednocześnie przynależność do Unii Europejskiej sprawia, że nie tworzy żadnych ograniczeń w handlu dla państw członkowskich. Choć założenie spółki na Cyprze nie jest szczególnie skomplikowane.

Dla kogo spółka na Cyprze będzie korzystna?

Cypr oferuje szerokie spektrum korzyści podatkowych dla biznesów związanych z działalnością IT. Niewątpliwie warto też rozważyć korzyści związane z posiadaniem cypryjskiej rezydencji podatkowej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (w tym Dubaj)

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu emiratów: DubajuAbu DhabiSharjahAjmanuRas al KhaimahUmm al-Quwain oraz Fujairah. ZEA są położone na Bliskim Wschodzie – nad Zatoką Perską i Omańską – co daje szeroki dostęp do bogatych złóż ropy naftowej. Tym samym zapewnia świetne warunki do dynamicznego rozwoju gospodarki. Co ciekawe – obecnie dochody z ropy naftowej nie są głównym czynnikiem wpływającym na wysokość PKB. W tym momencie odpowiadają one za jego mniejszość, szacowaną na ok. 18%. Zresztą w najbliższych latach złoża ropy naftowej zaczną się wyczerpywać. W związku z tym, władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich już od dawna poświęcają sporo uwagi rozwojowi innych gałęzi gospodarki.

Sektor finansowy, nowoczesne technologie oraz turystyka to obszary, które już teraz w zdecydowanym zakresie decydują o bogactwie ZEA. Nie bez znaczenia jest także prestiż związany z lokalizacją biznesu. Dubaj – a więc największy spośród emiratów – jest miastem kojarzonym z luksusem oraz siedzibami wielu światowych marek. Warto dołączyć do tego grona, tym bardziej, że system prawny Dubaju oraz charakterystyczna dla całych Zjednoczonych Emiratów stabilność polityczna, stwarzają doskonałe warunki dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dla kogo spółka w ZEA?

Dla osób prowadzących działalność w sektorze finansów bądź szukających połączenia biznesowego z Bliskim Wschodem. Niskie podatki i elastyczny sektor bankowy są dodatkowymi zaletami.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z biura naszej kancelarii prawnej w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli interesuje Cię tematyka spółek zagranicznych i międzynarodowego doradztwa podatkowego zapraszamy na nasz dedykowany portal.

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Formularz kontaktowy

  CGO Group

  CGO Group
  Anna Ślusarek
  Specjalista ds. administracyjnych
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance