Oferujemy usługi prawne polegające na doradztwie przy otwarciu zagranicznego konta bankowego w bankach na całym świecie.
Otwarcie zagranicznego konta bankowego to decyzja, która może przynieść wiele korzyści, szczególnie dla osób prowadzących międzynarodowy biznes lub często podróżujących. Pokażemy Ci, jak nasze usługi mogą ułatwić ten proces, wskazując na indywidualne podejście do każdego klienta i dostosowanie oferty bankowej do jego potrzeb.
Dowiesz się również, jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze banku, szczególnie w kontekście przepisów AML i KYC. Ponadto, zwrócimy uwagę na różne opcje bankowe dostępne na rynku, w tym banki tradycyjne, fintechy i instytucje przyjazne kryptowalutom.
Czy można założyć konto bankowe za granicą?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, jednakże tak nie jest. Rezydent RP może otwierać konta bankowe w większości krajów na świecie, są jednakże wyjątki. W przypadku banków z niektórych krajów konieczne jest uzyskania zezwolenia dewizowego. Jakie to sytuacje? Np. banki z rajów podatkowych uważane za.. banki fikcyjne.
Otwarcie zagranicznego rachunku bankowego nie jest już takie proste jak choćby kilka czy kilkanaście lat temu. Obecnie każdy bank prowadzi dokładne „rozpoznanie” swoich klientów – przy rachunkach osobistych – klientów indywidualnych, przy firmowych – beneficjentów rzeczywistych podmiotów.
Jak założyć zagraniczne konto bankowe online?
Otwarcie rachunku online podlega standardowym procedurom zakładania konta w banku. Należy liczyć się z:
- koniecznością przygotowania podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, rachunek za media potwierdzający adres zamieszkania. Całość będzie musiała być zaopatrzona w klauzulę apostille i przetłumaczona na język urzędowy kraju siedziby banku.
- source of wealth – czyli wskazanie źródła pochodzenia środków;
- CV posiadacza rachunku.
- dla rachunków firmowych – dokumenty korporacyjne oraz dokładny profil działania firmy, często poparty sprawozdaniami finansowymi.
Czemu to wszystko jest potrzebne?
To oczywiście nie jest wymysł banku… ale przepisy które go obowiązują. Unijne i międzynarodowe standardy AML (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy) nakładają na banki obowiązki w zakresie identyfikacji klientów (KYC), ich firm i powiązań gospodarczych a także źródła pochodzenia majątku.
Bezpieczne konto bankowe za granicą (przez Internet) – jakie powinno być?
Skuteczne konto bankowe powinno przede wszystkim udostępniać indywidualny IBAN swoim klientom. Jeżeli konta chcemy używać w Europie, to unikajmy banków nie oferujących tej funkcjonalności.
Równie istotny wymóg to bankowość online – bez dostępu online do swoich środków, jesteśmy skazani na niepewną infolinię bankową. To może znacznie utrudnić nam dostęp do środków.
W kolejnym etapie zweryfikujmy czy instytucja ma gwarancje depozytu – w Unii Europejskiej nasze oszczędności są chronione do 100 000 EUR. Czy wybrany bank również ma taką gwarancję?
Wreszcie zwróćmy uwagę na dostępne konta walutowe – czy możemy otworzyć rachunek w PLN, czy grozi nam niekorzystne przewalutowanie?
Jeżeli chcemy korzystać z bankomatów – ustalmy czy bank wyda nam kartę wielowalutową. Taka opcja pozwoli uniknąć wysokich kosztów przy wypłatach z ATM.
Wreszcie, warto zwrócić uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia rachunku. Powinny być one racjonalne – tj. do pewnego pułapu depozytu darmowe, powyżej – z rozsądną opłatą ryczałtową.
Bezpieczne konto bankowe za granicą – gdzie szukać?
Przygodę z bankowością zagraniczną można zacząć już za zachodnią granicą – w Niemczech. Tutaj np. godny polecenia jest bank N26. Podobnie warto rozważyć banki czeskie – np. Fio Banka, czy holenderski Bunq. Interesujące są również banki szwajcarskie, te są zawsze otwarte na kapitał zagraniczny. Co ciekawe, przy rejestracji spółki szwajcarskiej otwarcie konta bankowego jest dużo prostsze niż w przypadku innych jurysdykcji zagranicznych.
Niezastąpiony jest reasearch internetowy. Internauci prześcigają się we wskazywaniu nowych instytucji finansowych. Wiele z nich to tzw. operatorzy płatności (EMI), którzy nie mają statusu banku. Do najbardziej popularnych należą: Revolut (chociaż obecnie to już litewski bank), Wise, ZEN, Vivid, Nuri czy Blackcatcard. Popularność zdobywa AION bank – bank twórców Alior banku.
Opcje dla inwestujących (także w kryptowaluty)
Tutaj prym wiedzie Szwajcaria, z rozwiniętą bankowością crypto friendly. Jednym z bardziej znanych banków szwajcarskich, które akceptują kryptowaluty to Ducascopy, czy Swissquote.
Dodatkowo ogromną popularnością cieszą się fintechy, które w coraz nowocześniejszych formułach dostarczają proste mechanizmy wypłat gotówki dla posiadaczy kryptowalut.
Konto bankowe za granicą – czy warto?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć nie znając sytuacji posiadacza rachunku. Rozsądnym jest dywersyfikować miejsca przechowywania majątku. Obecna sytuacja geopolityczna uzasadnia posiadanie części środków poza granicami Polski. Dodatkowo, konto zagraniczne pozwala czuć się bezpieczniej w świecie inwigilacji i arbitralności działania władz.
Wreszcie – dla osób często podróżujących, konto zagraniczne może okazać się dużo wygodniejsze niż rachunek krajowy.
Konto firmowe
Zagraniczny rachunek firmowy rządzi się innymi zasadami niż rachunek indywidualny. Najczęściej wykorzystywany jest jako safe harbour dla bezpiecznego deponowania środków firmy lub jako sposób działania na rynku zagranicznym. Niezależnie od motywu – banki zagraniczne podchodzą do nierezydentów korporacyjnych z dużą rezerwą, dokładnie weryfikując model działania firmy.
Nie zdziwmy się, że aplikując o konto korporacyjne, instytucja prześwietli powiązania beneficjentów oraz ich małżonków. Następnie spyta o dawno zamknięty biznes o którym sami możemy nie pamiętać.
Bezpieczny rachunek bankowy zagranicą – często zadawane pytania
Czy możliwe jest otwarcie konta bankowego za granicą jako rezydent RP?
Tak, większość krajów umożliwia otwarcie konta bankowego przez rezydentów RP, choć istnieją wyjątki.
Jakie dokumenty są wymagane do otwarcia zagranicznego konta bankowego?
Konieczne są podstawowe dokumenty tożsamości, dowód adresu, a także dokumenty przetłumaczone i uwierzytelnione.
Czy każdy bank za granicą oferuje IBAN dla swoich klientów?
Nie, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy bank oferuje tę funkcjonalność, zwłaszcza jeśli planujesz operacje w Europie.
Jakie są standardy AML i KYC w kontekście otwierania konta za granicą?
To międzynarodowe standardy zapobiegające praniu pieniędzy, wymagające od banków weryfikacji klientów.
Czy otwarcie konta za granicą online jest możliwe?
Tak, jednak podlega to standardowym procedurom weryfikacji i wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów.
Jakie są zalety posiadania konta bankowego za granicą?
Dywersyfikacja ryzyka, wygoda dla często podróżujących i potencjalnie korzystniejsze warunki bankowe.
Czy otwarcie konta bankowego za granicą jest skomplikowane?
Proces może być skomplikowany ze względu na rygorystyczne procedury weryfikacyjne.
Jakie są koszty utrzymania zagranicznego konta bankowego?
Koszty mogą się różnić w zależności od banku i typu konta; od darmowych po opłaty ryczałtowe.
Czy konto bankowe za granicą jest bezpieczne?
Tak, zwłaszcza w bankach z systemem gwarancji depozytu.
Jakie są opcje dla osób inwestujących w kryptowaluty?
Szwajcarskie banki oferujące usługi crypto-friendly są dobrym wyborem.
Czy mogę założyć konto bankowe online w banku zagranicznym?
Tak, wiele banków oferuje tę możliwość, choć wymaga to szczegółowego procesu weryfikacji.
Czy potrzebuję specjalnego zezwolenia, aby otworzyć konto w raju podatkowym?
Tak, w niektórych przypadkach może być wymagane specjalne zezwolenie dewizowe.