Zagraniczne konto bankowe – jak i gdzie założyć rachunek poza Polską

Zagraniczne konto bankowe – jak i gdzie założyć rachunek poza Polską
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Oferujemy usługi prawne polegające na doradztwie przy otwarciu zagranicznego konta bankowego w bankach na całym świecie.

Czy można założyć konto bankowe za granicą?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, jednakże tak nie jest. Rezydent RP może otwierać konta bankowe w większości krajów na świecie, są jednakże wyjątki. W przypadku banków z niektórych krajów konieczne jest uzyskania zezwolenia dewizowego. Jakie to sytuacje? Np. banki z rajów podatkowych uważane za.. banki fikcyjne.

Otwarcie zagranicznego rachunku bankowego nie jest już takie proste jak choćby kilka czy kilkanaście lat temu. Obecnie każdy bank prowadzi dokładne „rozpoznanie” swoich klientów – przy rachunkach osobistych – klientów indywidualnych, przy firmowych – beneficjentów rzeczywistych podmiotów.

Zamawiam rachunek zagraniczny

 • dostajesz obsługę Kancelarii prawnej zatrudniającej prawników z uprawnieniami zawodowymi (adwokatów, radców prawnych); 
 • profilowanie ofert baków dla danego Klienta (nie każdy bank posiada ofertę odpowiednią do potrzeb – należy to dostosować); 
 • ustabilizowaną relację z bankiem: z większością banków znamy się od lat; 
 • doradztwo w zakresie przygotowania dokumentacji wykazującej pochodzenie majątku a także struktury korporacyjnej (dot. os prawnych lub dochodu z udziałów w os. prawnych os. fiz.); 
 • asystę w spotkaniach z bankiem – nie dotyczy procedur identyfikacji Klienta; 

Jak założyć zagraniczne konto bankowe online?

Otwarcie rachunku online podlega standardowym procedurom zakładania konta w banku. Należy liczyć się z:

 • koniecznością przygotowania podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport, rachunek za media potwierdzający adres zamieszkania. Całość będzie musiała być zaopatrzona w klauzulę apostille i przetłumaczona na język urzędowy kraju siedziby banku.
 • source of wealth – czyli wskazanie źródła pochodzenia środków;
 • CV posiadacza rachunku.
 • dla rachunków firmowych – dokumenty korporacyjne oraz dokładny profil działania firmy, często poparty sprawozdaniami finansowymi.

Czemu to wszystko jest potrzebne?

To oczywiście nie jest wymysł banku… ale przepisy które go obowiązują. Unijne i międzynarodowe standardy AML (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy) nakładają na banki obowiązki w zakresie identyfikacji klientów (KYC), ich firm i powiązań gospodarczych a także źródła pochodzenia majątku.

Dobre konto bankowe za granicą (przez Internet) – jakie powinno być?

Skuteczne konto bankowe powinno przede wszystkim udostępniać indywidualny IBAN swoim klientom. Jeżeli konta chcemy używać w Europie, to unikajmy banków nie oferujących tej funkcjonalności.

Równie istotny wymóg to bankowość online – bez dostępu online do swoich środków, jesteśmy skazani na niepewną infolinię bankową. To może znacznie utrudnić nam dostęp do środków.

W kolejnym etapie zweryfikujmy czy instytucja ma gwarancje depozytu – w Unii Europejskiej nasze oszczędności są chronione do 100 000 EUR. Czy wybrany bank również ma taką gwarancję?

Wreszcie zwróćmy uwagę na dostępne konta walutowe – czy możemy otworzyć rachunek w PLN, czy grozi nam niekorzystne przewalutowanie?

Jeżeli chcemy korzystać z bankomatów – ustalmy czy bank wyda nam kartę wielowalutową. Taka opcja pozwoli uniknąć wysokich kosztów przy wypłatach z ATM.

Wreszcie, warto zwrócić uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia rachunku. Powinny być one racjonalne – tj. do pewnego pułapu depozytu darmowe, powyżej – z rozsądną opłatą ryczałtową.

Konto bankowe za granicą – gdzie szukać?

Przygodę z bankowością zagraniczną można zacząć już za zachodnią granicą – w Niemczech. Tutaj np. godny polecenia jest bank N26. Podobnie warto rozważyć banki czeskie – np. Fio Banka, czy holenderski Bunq. Interesujące są również banki szwajcarskie, te są zawsze otwarte na kapitał zagraniczny. Co ciekawe, przy rejestracji spółki szwajcarskiej otwarcie konta bankowego jest dużo prostsze niż w przypadku innych jurysdykcji zagranicznych.

Niezastąpiony jest reasearch internetowy. Internauci prześcigają się we wskazywaniu nowych instytucji finansowych. Wiele z nich to tzw. operatorzy płatności (EMI), którzy nie mają statusu banku. Do najbardziej popularnych należą: Revolut (chociaż obecnie to już litewski bank), Wise, ZEN, Vivid, Nuri czy Blackcatcard. Popularność zdobywa AION bank – bank twórców Alior banku.

Opcje dla inwestujących (także w kryptowaluty)

Tutaj prym wiedzie Szwajcaria, z rozwiniętą bankowością crypto friendly. Jednym z bardziej znanych banków szwajcarskich, które akceptują kryptowaluty to Ducascopy, czy Swissquote.

Dodatkowo ogromną popularnością cieszą się fintechy, które w coraz nowocześniejszych formułach dostarczają proste mechanizmy wypłat gotówki dla posiadaczy kryptowalut.

Konto bankowe za granicą – czy warto?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć nie znając sytuacji posiadacza rachunku. Rozsądnym jest dywersyfikować miejsca przechowywania majątku. Obecna sytuacja geopolityczna uzasadnia posiadanie części środków poza granicami Polski. Dodatkowo, konto zagraniczne pozwala czuć się bezpieczniej w świecie inwigilacji i arbitralności działania władz.

Wreszcie – dla osób często podróżujących, konto zagraniczne może okazać się dużo wygodniejsze niż rachunek krajowy.

Konto firmowe

Zagraniczny rachunek firmowy rządzi się innymi zasadami niż rachunek indywidualny. Najczęściej wykorzystywany jest jako safe harbour dla bezpiecznego deponowania środków firmy lub jako sposób działania na rynku zagranicznym. Niezależnie od motywu – banki zagraniczne podchodzą do nierezydentów korporacyjnych z dużą rezerwą, dokładnie weryfikując model działania firmy. Nie zdziwmy się, że aplikując o konto korporacyjne, instytucja prześwietli powiązania beneficjentów oraz ich małżonków. Następnie spyta o dawno zamknięty biznes o którym sami możemy nie pamiętać.

Wyróżniony ekespert

<br />
<b>Warning</b>: Undefined variable $fullname in <b>/home/ebwhjzgwhy/domains/spolki.cgolegal.pl/public_html/wp-content/uploads/cache/136c5961c23f8bf63e4454eece6364a99e48530f.php</b> on line <b>45</b><br />
”
class=”lazyload”></figure><div class=

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Formularz kontaktowy

  CGO Group

  CGO Group
  Anna Ślusarek
  Specjalista ds. administracyjnych
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance