Spółka offshore na Maderze

Spółka offshore na Maderze
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Ogólne informacje

 • 5%
  Stawka podatkowa
 • 10-14 dni
  Czas założenia spółki
 • 1€
  Kapitał minimalny

Madera jest autonomicznym terytorium Portugalii, co sprawia, że należy ona zarówno do Unii Europejskiej jak i OECD. Oznacza to między innymi, że nie jest ona uznawana za raj podatkowy pomimo swojego korzystnego systemu podatkowego tzn. wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowane w Międzynarodowym Centrum Biznesowym Madery mają prawo do obniżonej stawki CIT – 5% oraz zwolnienia z wielu podatków.

Rodzaje spółek:

 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Lda)
 • Jednoosobowa Lda
 • Spółka akcyjna (S.A.)
 • Spółka komandytowa
 • Spółka jawna
 • Holding SGPS

Korzyści

Wspomniane wcześniej członkostwo w UE oraz system podatkowy to nie jedyne korzyści na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy rozpoczynający działalność na Maderze.

 • Strefa Wolnego Handlu
 • Niskie koszty operacyjne
 • Możliwość założenia Holdingu SGPS z 0% podatkiem dochodowym
 • Członkostwo w strefie Euro
 • Spółki mają automatycznie przypisany numer VAT zapewniający dostęp bez ograniczeń do wewnątrzwspólnotowego rynku.

Procedura rejestracji spółki

Rejestracja spółki:

 • Uzyskanie z Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw certyfikatu zatwierdzenia wybranej nazwy oraz karty identyfikacyjnej
 • Sporządzenie aktu założycielskiego podpisanego przez wszystkich wspólników, notarialnie potwierdzonego
 • Założenie konta bankowego i zdeponowanie kapitału
 • Zarejestrowanie spółki. Wraz z wnioskiem o rejestrację wymagane jest dostarczenie wyżej wymienionych dokumentów.
 • Złożenie deklaracji rozpoczęcia aktywności w lokalnym biurze administracji podatkowej
 • Rejestracja przedsiębiorstwa w regionalnym centrum ubezpieczeń społecznych

Udziałowcy:

Do założenia spółki wymagany jest minimum jeden udziałowiec, którym mogą być zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa. Dopuszczalni są zagraniczni udziałowcy.

Zarząd:

Spółka jest zarządzana przez jednego lub więcej menedżerów. Mogą nimi być udziałowcy. Są wyznaczani w akcie założycielskim lub przez głosowanie wspólników (w ten sam sposób są odwoływani). Muszą oni być osobami fizycznymi. Są w pełni odpowiedzialni za swoje poczynania względem firmy.

Termin:

Czas założenia spółki wynosi 15 do 30 dni. Dostępna jest również przyspieszona procedura, która umożliwia założenie spółki w godzinę, jednakże wybór tej opcji nakłada na założyciela pewne ograniczenia.

Siedziba:

Wymagany jest wyłącznie adres rejestrowy.

Kapitał zakładowy:

Minimalny kapitał zakładowy wynosi po 1 Euro od każdego wspólnika.

Podatki i finanse

Stawka CIT

Stawka obniżona – 5%; Stawka normalna – 21%. Aby zakwalifikować się na obniżoną stawkę, przedsiębiorstwa muszą rozpocząć swoją działalność w ciągu 6 miesięcy od rejestracji (roku dla niektórych działalności). Ponad to muszą spełnić jeden z poniższych wymogów:

 • Stworzenie od 1 do 5 miejsc pracy oraz zainwestowanie minimum 75 tysięcy Euro w materialne lub niematerialne środki trwałe w ciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności.
 • Stworzenie więcej niż 6 miejsc pracy w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Liczba zatrudnionych osób decyduje o maksymalnej wysokości dochodów, dla których obowiązuje obniżona stawka. Zyski kapitałowe są zwolnione z opodatkowania (nie dla  rezydentów terytoriów znajdujących się na czarnej liście rajów podatkowych.

Podwójne opodatkowanie

Ponieważ Madera jest autonomicznym terytorium Portugalii, jest tym samym stroną wielu traktatów, zapewniających przedsiębiorcom wyłączenie spod podwójnego opodatkowania.

Podatki u źródła

Brak podatku u źródła od dywidend, tantiem, odsetek i usług doradczych/technicznych.

VAT

Standardowa stawka wynosi 22% (obniżone mają kolejno 12%; 5%). Deklaracje muszą być składane co miesiąc (przedsiębiorstwa, których obrót przekracza 650 tysięcy Euro) lub co kwartał (pozostałe przedsiębiorstwa). Dla pierwszego kwartału do 15 maja; dla drugiego do 15 sierpnia; dla trzeciego do 15 listopada oraz dla czwartego do 15 lutego. W tych samych terminach dokonuje się płatności.

Inne podatki:

Podatek od nieruchomości wynosi od 0,3% do 0,8% wartości nieruchomości w zależności od jej lokalizacji (stawka dla rezydentów rajów podatkowych wynosi 7,5%). Podatek od transferu nieruchomości wynosi od 5% do 6,5% wartości transakcji (stawka dla rezydentów rajów podatkowych wynosi 10%). Opłata skarbowa jest nakładana na wiele rodzajów transakcji i dokumentów. Stawki mogą wynosić od 0,0025% do nawet 20%. Na Maderze stawki te objęte są 80% zniżką (obowiązuje ona również względem dopłat miejskich i regionalnych, opłat notarialnych oraz opłat rejestracyjnych).

Pozostałe informacje

Madera jest obecnie najatrakcyniejszą z podatkowego punktu widzenia jurysdykcją w Unii Europejskiej. Przy 5% podatku CIT oraz braku konieczności powoływania do życia struktur holdingowych (jak np. na Malcie aby również skorzystać z 5% stawki CIT) to obecnie najlepsze miejsce do rejestracji spółki dla wszelkich rodzajów działalności.

Spółka na Maderze to również możliwość uzyskania numeru VAT (w przeciwieństwie do np. Gibraltaru i BVI) i skorzystania z usług udziałowców i dyrektorów nominowanych.  Reasumując – Madera to atrakcyjna opcja dla każdego inwestora zagranicznego. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz założyć spółkę offshore na Maderze?

Kontakt

Kontakt

Skontaktuj się z nami wypełniający formularz znajdujący się na dole strony.
Pamiętaj, im więcej informacji podasz nam na początku współpracy, tym szybciej będziemy w stanie przygotować dla Ciebie ofertę. Jeśli uznamy to za konieczne ze względu na zakres zapytania zaproponujemy Ci płatną konsultację mającą na celu przygotowania dla Ciebie oferty z elementami planowania podatkowego.

Płatność

Płatność

Wybierz metodę płatności – akceptujemy przelewy oraz płatność kartą kredytową/debetową oraz blikiem.

Etap zbierania informacji niezbędnych do założenia spółki

Etap zbierania informacji niezbędnych do założenia spółki

Po akceptacji naszej oferty wyślemy Ci listę informacji i dokumentów, których będziemy potrzebowali żeby szybko i skutecznie założyć dla Ciebie spółkę. Na tym etapie nasi specjaliści służyć Ci będą fachową poradą i doświadczeniem umożliwiającym sprawne zebranie wymaganych dokumentów i informacji.

Odbiór dokumentów spółki

Odbiór dokumentów spółki

Po rejestracji spółki poinformujemy Cię o uzyskaniu dokumentów – możemy je wysłać do Ciebie kurierem, bądź umówić się na ich odbiór w siedzibie kancelarii. Jeśli wybrałeś usługę założenia rachunku bankowego wymagającą osobistego stawiennictwa, nasz specjalista przekaże Ci dokumenty spółki przy okazji asysty w założeniu rachunku bankowego.

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Jesteś zainteresowany?

  Cel założenia spółki
  Wstępna konsultacja obejmująca optymalizację struktury
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance