Komornicy pokonani w walce o VAT

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

W jednej z ostatnich uchwał Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów stwierdził, że komornicy powinni pokrywać podatek od towarów i usług (VAT) z własnych środków. Do 2015 fiskus przedstawiał inny pogląd na tę kwestię, aby potem w interpretacji całkowicie zmienić wykładnię – niepoprzedzoną żadną nowelizacją przepisów.


Porady bezpłatne bez VAT

Bezpłatne porady prawne mogą nie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zależy to jednak od tego, czy porada taka była udzielana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też poza nią.


Przedsiębiorcy w strachu przed kosztami

1 lipca 2018 roku wejdzie w życie reforma emerytalna. ZUS, instytucje finansowe oraz przedsiębiorcy zyskują czas na przygotowanie i wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z drugiej strony boją się jednak, że wzrosną koszty prowadzonej przez nich działalności.


Bilet lotniczy bez podatku u źródła, a czartery bez zmian

Niebawem bilety lotnicze zakupione przez firmy w ramach rozkładowych lotów pasażerskich nie będą obciążone podatkiem u źródła w stawce dziesięć procent. Regulacje natomiast pozostaną bez zmian w odniesieniu do czarterów, a więc lotów nierozkładowych.


Stawka godzinowa i VAT

Na gruncie minimalnej stawki godzinowej przy umowie zlecenie, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku i wynosi obecnie 13,00 zł, pojawiają się wątpliwości, czy kwota ta obejmuje podatek od towarów i usług, czy też nie. Problemu nie wyjaśniają przepisy, ani nawet właściwe resorty.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 28.07.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance