Aktualności podatkowe tygodnia: Zakupy do 10 000 bezpośrednio w kosztach

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Ministerstwo Finansów postanowiło złagodzić niektóre postanowienia projektu nowelizacji ustaw o PIT oraz CIT, który opublikowano ponad dwa tygodnie temu. Wprowadzone zostaną m.in. wyjątki od ograniczeń w rozliczaniu zakupu usług niematerialnych.


Nie używasz kasy, zwróć ulgę

NSA odrzucając skargę podatniczki potwierdziło stanowisko, z którego wynika, że jeśli podatnik w okresie trzech lat od nabycia kasy fiskalnej przestanie jej używać, musi zwrócić ulgę odliczoną przy zakupie tej kasy.


Nagroda zwolniona z PIT tylko czasem

WSA w Gdańsku stwierdził, że drobne nagrody konkursowe mogą być zwolnione z PIT, bo mowa o świadczeniach nieodpłatnych, które nie są wobec siebie ekwiwalentne. Tymczasem WSA w Bydgoszczy postanowił odwrotnie – ekwiwalentem nagrody jest udział w konkursie, a więc w grę wchodzi PIT.


Fiskus i administracja w wymianie informacji

Dzięki nowemu rozporządzeniu Krajowa Administracja Skarbowa będzie łatwiej uzyskiwać informacje od niektórych organów administracji na różnych szczeblach.


Inwestycja w spółkę osobową nie daje zwolnienia z CIT

Według NSA fundusz luksemburski, który chce zainwestować w polskie spółki osobowe, a osoby współzarządzające nie posiadają zezwolenia od luksemburskiego organu nadzoru, nie podlega zwolnieniu z polskiego CIT.


Nie każde okoliczności istotne przy zmianie decyzji fiskusa

Wzruszenie ostatecznej decyzji fiskusa jest możliwe tylko wtedy, gdy pojawią się nowe, istotne okoliczności, mające wpływ na rozstrzygnięcie. Okazuje się, że nawet kradzież kasy pancernej nie jest taką okolicznością.


Rekompensata za przewlekłość sądu bez podatku

NSA uznał, że podatnik, który otrzymał rekompensatę za przewlekłość sądu jest zwolniony z obowiązku odprowadzania z tego tytułu podatku.


Poręczenie nie równa się przychód

Spółki, które otrzymały poręczenie, znajdują się tylko w stanie gotowości do udzielenia zabezpieczenia innym podmiotom. Nie ma tu mowy o nieodpłatnym świadczeniu – tak orzekł WSA w Poznaniu.


Zbiórka na leczenie różnie traktowana

Forma umowy, a nie przeznaczenie pieniędzy ze zbiórki decyduje o tym, czy dana zbiórka na leczenie będzie uznawana za darowiznę czy może za nieodpłatne świadczenie.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 26.07.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance