Aktualności podatkowe tygodnia: Wymiana informacji skarbowych z zagranicą wątpliwa

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

3 kwietnia zaczęła obowiązywać Ustawa o wymianie informacji podatkowych. Polskie organy skarbowe mogą dzięki niej uzyskać wiadomości z innych krajów na temat polskich rezydentów podatkowych. Działa to również w drugą stronę – inne państwa mogą chcieć od polskiego fiskusa uzyskać informacje o swoich rezydentach podatkowych. Taka wymiana informacji w pewnej części ma być realizowana automatycznie. Póki co więcej wskazuje na to, że z obiegiem takich wiadomości mogą być problemy.


Racjonalizm organów pomoże?

Po wejściu w życie przepisów Ustawy o wymianie informacji podatkowych nie brakuje pytań podatników o bezpieczeństwo ich danych, przekazywanych zagranicznym organom skarbowym. Według specjalistów dokładnie należy się tutaj przyjrzeć wymianie interpretacji podatkowych i porozumień dotyczących cen transferowych o charakterze transgranicznym. Wówczas bowiem ujawnione zostaną dane pozwalające na identyfikację podatnika, przedmiot transakcji, a dodatkowo wszystkie jej istotne okoliczności. Nie mogą zostać przekazane informacje godzące w porządek publiczny czy stanowiące tajemnicę handlową, ale wiele zależy od rozsądnego podejścia organów skarbowych.


Pracownicze plany kapitałowe coraz bliżej

Już kilka miesięcy trwają prace nad wdrożeniem zupełnie nowego sposobu oszczędzania w formie grupowej, związek z zakładami pracy, czyli pracowniczych planów kapitałowych. Projekt ma zostać opublikowany na przełomie czerwca i lipca, a przepisy powinny wejść w życie wraz z początkiem 2018 roku. Bardziej realną datą jest jednak lipiec 2018.


Fiskus zażąda zwrotu VAT od banku

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że fiskus słusznie może żądać zwrotu VAT od banku, który chciał skorzystać ze zwolnienia przy czynnościach wspierających zarządzanie kartami kredytowymi. Takie czynności mają wyłącznie charakter techniczny i jako takie nie podlegają zwolnieniu z VAT.


Firma, która niesłusznie zapłaciła VAT, nie może go odzyskać

Zdaniem Sądu Najwyższego nabywca tylko wtedy może dochodzić zwrotu bezpodstawnie naliczonego VAT-u przy kupnie, gdy nie pobrano go w dobrej wierze (a więc pobrano go w złej wierze).


Fiskus pokaże firmom sprawdzanie kontrahentów

Zbiór zasad postępowania dla przedsiębiorców przygotowywany przez resort finansów ma zostać nazwany wzorcem należytej staranności. We wzorcu znajdzie się m.in. instrukcja tego, jak we właściwy sprawdzić swoich kontrahentów.


Zaplanowana amortyzacja

Odpisy amortyzacyjne może być kształtowana w różny sposób, o ile mieści się w ustawowym limicie. Co roku można nawet zmieniać stawki amortyzacyjne czy zawiesić amortyzację, co wprost wpływa na wysokość podatku. Działania amortyzacyjne lepiej jest jednak wcześniej zaplanować.


Dzień wolności podatkowej

9 czerwca obchodziliśmy Dzień Wolności Podatkowej. Symbolicznie data ta wskazuje na chwilę, w której podatnicy przestają pracować na państwo, a zaczynają na siebie.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 09.06.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance