Aktualności podatkowe tygodnia – Fiskus sprawdzi cel użytkowania firmowego samochodu.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Samochody firmowe pod czujnym okiem fiskusa

Przedsiębiorca nie odliczy VAT w całości, jeżeli samochód firmowy zostanie przeznaczony również do użytku prywatnego – potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPP2/4512-237/16/AJ. Sprawa dotyczyła podatnika, który korzystał z dwóch pojazdów w swoim przedsiębiorstwie, przy czym jeden z nich wykorzystywany był również w celach prywatnych. Zdaniem skarbówki, jeżeli nie można stwierdzić,  że oba samochody są wykorzystywane wyłącznie w celach gospodarczych, przedsiębiorca nie odliczy od nich pełnej stawki VAT.


Tylko odpowiednia kolejność nabycia nieruchomości uprawni do ulgi

Jak wyjaśnia dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w swojej interpretacji  o sygn. IBPB-2-2/4511-472/16/NG, sprzedanie starej nieruchomości dopiero po uprzednim zakupie nowej, nie upoważnia do zwolnienia z PIT dla wydatków na własne cele mieszkaniowe.


Studia MBA kosztem firmowym

Według interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPB1/4511-587/16-5/AM, kwota poniesiona na rzecz opłat za studia MBA będzie podlegać odliczeniu od przychodu, jako pośrednio związana z uzyskiwanymi przychodami. Zdaniem skarbówki, koszty takie mają związek z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie poniesione na ten cel wydatki, były faktycznie udokumentowane fakturami.


Wiedza prawnika jest wyłącznie jego korzyścią osobistą

Prawnicy nie mogą wliczyć do poniesionych kosztów żadnych leksykonów, komentarzy ani monografii, nawet jeśli zakup związany jest z prowadzeniem działalności doradczej. Taka tezę potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach. Fiskus uznał, że tego typu wydatki przydają się jedynie w celach osobistych więc nie można ich rozliczyć w firmowych kosztach.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance