Samochody firmowe pod czujnym okiem fiskusa
Przedsiębiorca nie odliczy VAT w całości, jeżeli samochód firmowy zostanie przeznaczony również do użytku prywatnego – potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPP2/4512-237/16/AJ. Sprawa dotyczyła podatnika, który korzystał z dwóch pojazdów w swoim przedsiębiorstwie, przy czym jeden z nich wykorzystywany był również w celach prywatnych. Zdaniem skarbówki, jeżeli nie można stwierdzić, że oba samochody są wykorzystywane wyłącznie w celach gospodarczych, przedsiębiorca nie odliczy od nich pełnej stawki VAT.
Tylko odpowiednia kolejność nabycia nieruchomości uprawni do ulgi
Jak wyjaśnia dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w swojej interpretacji o sygn. IBPB-2-2/4511-472/16/NG, sprzedanie starej nieruchomości dopiero po uprzednim zakupie nowej, nie upoważnia do zwolnienia z PIT dla wydatków na własne cele mieszkaniowe.
Studia MBA kosztem firmowym
Według interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPB1/4511-587/16-5/AM, kwota poniesiona na rzecz opłat za studia MBA będzie podlegać odliczeniu od przychodu, jako pośrednio związana z uzyskiwanymi przychodami. Zdaniem skarbówki, koszty takie mają związek z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie poniesione na ten cel wydatki, były faktycznie udokumentowane fakturami.
Wiedza prawnika jest wyłącznie jego korzyścią osobistą
Prawnicy nie mogą wliczyć do poniesionych kosztów żadnych leksykonów, komentarzy ani monografii, nawet jeśli zakup związany jest z prowadzeniem działalności doradczej. Taka tezę potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach. Fiskus uznał, że tego typu wydatki przydają się jedynie w celach osobistych więc nie można ich rozliczyć w firmowych kosztach.