Fakturę można unieważnić
Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie o sygn.IPPP3/4512-340/16-2/KP, wyjątkowe sytuacje dopuszczają do unieważnienia dokumentów, które nie trafiły jeszcze do obrotu prawnego. W przypadku zaistnienia konieczności anulowania faktury, należy przekreślić jej oryginał oraz kopię, oznaczając oba papiery stosowną adnotacją tak, by uniemożliwić ich kolejne użycie. O interpretację wystąpiła spółka, zajmująca się usługami budowlanymi. Firma, realizując wiele zleceń jednocześnie, popełniała błędy przy ich fakturowaniu.
Umowa z deweloperem nie zwolni z podatku
Z orzeczenia Sądu Administracyjnego z 28 września br. o sygn. II FSK 2320/14 wynika, iż sama umowa deweloperska, która została podpisana w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości, może nie być wystarczającą podstawą do skorzystania ze zwolnienia z PIT. Jak wyjaśnia Sąd, podpisanie umowy deweloperskiej oraz dokonywanie do niej wpłat na poczet ceny mieszkania nie uprawniają do ulgi, ponieważ nie jest to równoznaczne z nabyciem nieruchomości.
Zmiany w zarządzie muszą być wykazane
Kto figuruje jako członek zarządu w KRS może być uznany za osobę reprezentującą spółkę, nawet jeśli takiej funkcji już nie pełni. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. I FSK 285/15. Sprawa dotyczyła spółki, która toczyła spór o przedawnienie się zobowiązania podatkowego w VAT.
Ministerstwo finansów chce wydłużyć czas zakładania spółek
Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w ustawie o VAT, które mają doprowadzić do wydłużenia procesów związanych z zakładaniem spółki. Nowy projekt pozwoli urzędom na jeszcze bardziej restrykcyjną weryfikację przedsiębiorców, co może znacznie komplikować już i tak nierzadko zawiłe procedury. Zaproponowane zmiany pozwolą bowiem na wyrejestrowanie z ewidencji VAT firmy, która np. przez pół roku składa zerowe deklaracje lub mimo podjętych przez urząd prób, nie wykazuje kontaktu . Fiskus sprawdzi również czy przedsiębiorca nie był skazany za przestępstwo skarbowe i czy nie ma zaległości podatkowych z dwóch ostatnich lat. Jeśli urzędnicy znajdą zaległość, nałożą kaucję w wysokości od 20 tys. do 200 tys. zł.