Aktualnosci podatkowe tygodnia – Wydłużenie czasu zakładania spółek już wkrótce.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Fakturę można  unieważnić

Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie o sygn.IPPP3/4512-340/16-2/KP, wyjątkowe sytuacje dopuszczają do unieważnienia dokumentów, które nie trafiły jeszcze do obrotu prawnego. W przypadku zaistnienia konieczności anulowania faktury, należy przekreślić jej oryginał oraz kopię, oznaczając oba papiery stosowną adnotacją tak, by uniemożliwić  ich kolejne użycie. O interpretację wystąpiła spółka, zajmująca się usługami budowlanymi. Firma, realizując wiele zleceń jednocześnie, popełniała błędy przy ich fakturowaniu.


Umowa z deweloperem nie zwolni z podatku

Z orzeczenia Sądu Administracyjnego z 28 września br. o sygn.  II FSK 2320/14 wynika, iż sama umowa deweloperska, która została podpisana w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości, może nie być wystarczającą podstawą do skorzystania ze zwolnienia z PIT. Jak wyjaśnia Sąd, podpisanie umowy deweloperskiej oraz dokonywanie do niej wpłat na poczet ceny mieszkania nie uprawniają do ulgi, ponieważ nie jest to równoznaczne z nabyciem nieruchomości.


Zmiany w zarządzie muszą być wykazane

Kto figuruje jako członek zarządu w KRS może być uznany za osobę reprezentującą spółkę,  nawet jeśli takiej funkcji już nie pełni. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. I FSK 285/15. Sprawa dotyczyła spółki, która toczyła spór o przedawnienie się zobowiązania podatkowego w VAT.


Ministerstwo finansów chce wydłużyć czas zakładania spółek

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w ustawie o VAT, które mają doprowadzić do wydłużenia procesów związanych z zakładaniem spółki. Nowy projekt pozwoli urzędom na jeszcze bardziej restrykcyjną weryfikację przedsiębiorców, co może znacznie komplikować już i tak nierzadko zawiłe procedury. Zaproponowane zmiany pozwolą bowiem na wyrejestrowanie z ewidencji VAT firmy, która np. przez pół roku składa zerowe deklaracje lub mimo podjętych przez urząd prób, nie wykazuje kontaktu . Fiskus sprawdzi również czy przedsiębiorca  nie był skazany za przestępstwo skarbowe i czy nie ma zaległości podatkowych z dwóch ostatnich lat. Jeśli urzędnicy znajdą zaległość, nałożą kaucję w wysokości od 20 tys. do 200 tys. zł.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance