Aktualności podatkowe tygodnia – Kara za składanie papierowych deklaracji VAT.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Od kosztów odliczymy nocleg i wyżywienie dla gości

Od kosztów dwudniowego wydarzenia biznesowego można odliczyć nie tylko wydatki przeznaczone na nocleg dla gości, ale również za przygotowane dla nich posiłki – tak brzmi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada br. o sygn. II FSK 2577/14. Sąd przyznał, iż podczas spotkania trwającego dłużej niż 1 dzień, należy zapewnić gościom zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie.


Reklamę odliczymy od przychodu

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z dn. 9 listopada br. o sygn.  II FSK 2293/16 stwierdził, iż firmowy znak widoczny na upominku dla klientów jest uznawany za reklamę. Jeżeli go nie ma – jest to reprezentacja. Jest to niezwykle ważny podział  dla celów podatkowych – wydatki przeznaczone na reklamę podatnik może bowiem odliczyć od przychodu. W przypadku reprezentacji, takie odliczenie nie jest możliwe.


Papierowe rozliczanie podatku będzie karane…

Podatnicy rozliczający VAT w tradycyjny, „papierowy” sposób, będą musieli szybko przestawić się na nowy system składania deklaracji – od przyszłego roku część przedsiębiorców (a od 2018 roku każda osoba fizyczna i prawna podlegająca obowiązkowi podatkowemu) będzie bowiem zobowiązana do korzystania z elektronicznej formy rozliczania się z podatku. Za niedostosowanie się do nowych wymogów, będą groziły sankcje – wysokość kar może sięgać nawet 40 000 zł.


…ale nowe przepisy będą sporym utrudnieniem dla obcokrajowców

Zgodnie z założeniami, nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza obowiązek elektronicznego rozliczania podatku od 2018 roku, dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że nowe przepisy mogą stwarzać wiele niedogodności dla obcokrajowców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą bez posiadania w naszym kraju stałej siedziby dla swojej spółki. Chodzi tu m.in. o problemy z uzyskaniem odpowiedniego kwalifikowanego podpisu elektronicznego – nowe przepisy wymagają zawarcia w nim nr PESEL, który jak wiadomo, dla wielu obcokrajowców jest niemożliwy do uzyskania.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance