Aktualności podatkowe tygodnia: Usuwanie z rejestru VAT przeciwko uczciwym

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Fiskus ujawnił ponad dwadzieścia tysięcy faktur na kwotę niemal 315 milionów złotych, które zostały wystawione przez podmioty usunięte od 1 stycznia 2017 roku z rejestru VAT. Liczba usuniętych podmiotów sięga prawie pięćdziesięciu tysięcy. Według resortu finansów faktura VAT wystawiona przez podmiot nie będący zarejestrowanym podatnikiem, nie daje kontrahentowi prawa do odliczenia wskazanego w fakturze podatku VAT. Skarbówka kontaktuje się teraz mailowo bądź sms-owo z firmami, które w ewidencji umieściły faktury wystawione przez podmioty wykreślone z rejestru.


Obiad pracujących w terenie do rozliczenia

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uznał, że część darmowych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika ten drugi musi rozliczyć. Mowa o refinansowaniu kosztów dojazdu do pracy czy obiadach dla pracujących w terenie. U pracownika powodują one bowiem powstanie przychodu. Istotne natomiast, iż przy zapewnianiu cateringu czy zakupie produktów żywnościowych opodatkowanie wchodzi w grę tylko wtedy, gdy te świadczenia są możliwe do skonkretyzowania.


Przy uldze na badania i rozwój nie można odliczyć kosztów zlecenia

Przepisy podatkowe przewidują możliwość odliczenia wydatków na pracowników zatrudnianych dla realizacji działalności w ramach badań i rozwoju (B+R). Resort finansów wskazał, że nie ma wymogu, by taki cel wynikał wprost z treści umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać, iż regulacje dotyczące ulgi B+R wskazują na konieczność ewidencjonowania wydatków kwalifikowanych, a więc na potrzeby odliczenia powinno prowadzić się ewidencję czasu pracy – o ile pracownik wykonuje też inne obowiązki.


Fiskus nie mógł odmówić zwrotu

NSA potwierdził, że w niektórych przypadkach sam płatnik może wystąpić o nadpłatę zaliczek PIT pracownika potrąconych nienależnie. Dzieje się tak dla przykładu w sytuacji, gdy pracownik wyjechał do pracy za granicę na okres przekraczający 183 dni w ciągu 12 miesięcy, przez co płatnik powinien zaprzestać potrącania zaliczek PIT. Często jednak potrąca je dalej, bo o konieczności zaprzestania dowiaduje się z opóźnieniem.


Najem mieszkani firmie opodatkowany

Do czynszu za mieszkanie oferowane do krótkotrwałego najmu należy doliczyć podatek VAT. Natomiast dla zwolnienia z VAT ostateczny użytkownik powinien wykorzystywać mieszkanie do celów mieszkaniowych. Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.


Elektromobilność do startu potrzebuje reformy podatkowej

Według ekspertów ulgi podatkowe przewidywane przez projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych są zbyt małe. Dlatego do startu elektromobilności konieczne jest szeroka reforma podatkowa, zwiększająca wspomniane ulgi.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 19.05.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance