Aktualności podatkowe tygodnia – Ordynacja podatkowa stosowana mimo nowej KAS

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Od 1 marca 2017 roku obowiązują nowe przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej. Tym samym bardzo zmieniły się kwestie dotyczące kontroli skarbowych. Nie zmienia to jednak faktu, że regulacje Ordynacji podatkowej wciąż znajdą zastosowanie.

Fiskus a unijna odpowiedź dotycząca FATCA

Organy skarbowe aż 100 państw uzyskają informacje na temat tego, jak duże środki pieniężne ich rezydenci mają na kontach w Polsce. W rewanżu polski fiskus od tych państw również otrzyma tego typu wiadomości. To skutek rozpoczęcia obowiązywania Ustawy o wymianie informacji podatkowych, implementującej dyrektywę UE dotyczącą FATCA.


Spółka osobowa z korzyścią opodatkuje budowle

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż spółka osobowa, która nie zdecydowała się na amortyzację budowli, może odprowadzić do gminy podatek naliczony od rynkowej wartości tej budowli, nie zaś jej wartości będącej podstawą dla obliczenia kwoty amortyzacji.


Skutki podatkowe zbycia udziałów

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że ten, kto sprzedaje udziały za przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowaną część, ten może odliczyć od przychodu koszt. Nie powinien on jednak być wyższy od wartości wprowadzonych wcześniej składników majątkowych.


Poważne kontrole fiskusa już niedługo

Od 1 marca przestaje obowiązywać ustawa o kontroli skarbowej, a zaczynają obowiązywać nowe przepisy, przewidujące kontrole na dotychczas znanych zasadach oraz kontrole celno-skarbowe. Te drugie to rzeczywiście poważne kontrole, przy których doradcy podatkowi mają wątpliwości co do zachowania gwarancji procesowych.


Elektrownie wiatrowe i wysoka danina

Podatek od nieruchomości w stawce 2% rocznie obejmie obok masztu i fundamentów także część techniczną elektrowni wiatrowej. To zdanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.


Fiskus przyjrzy się gotówkowym zakupom firmowym

Transakcje powyżej 15 tysięcy złotych trzeba realizować z konta firmowego. Kto tego nie respektuje, nie zaliczy wydatku do kosztów, a przy okazji znajdzie się pod lupą fiskusa.


Krótki wniosek rozliczeniowy

Od 15 marca będzie obowiązywała nowa usługa administracji podatkowej – wstępnie wypełnianie zeznania rocznego PIT za podatnika.


Szczepienia przeciw grypie objęte PIT

Jeśli pracownicy na koszt pracodawcy są szczepieni na grypę, choć pracodawca nie ma takiego obowiązku, to dla pracowników stanowi to przychód. Oznacza to objęcie go podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 27.02.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance