Aktualności podatkowe tygodnia: Odwrotne obciążenie VAT a rozliczenie usług budowlanych

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Ponad 6 miesięcy temu weszły w życie przepisy o stosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług (VAT) przy świadczeniu usług budowlanych. Podatnicy nadal mają jednak z rozliczaniem tego typu świadczeń problemy…


Sąd swoje, fiskus swoje

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) potwierdził, że krajowa ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przez brak zwolnienia przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, narusza przepisy unijne. Tymczasem zupełnie inaczej patrzą na to organy skarbowe.


Różnice w sytuacji zbywców bez podstaw

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) nie ma podstaw, by różnice w sytuacji zbywców nieruchomości na gruncie podatkowym były tak dalekie, że zwolnienie z podatku bądź brak tego zwolnienia uzależnione jest od własności nieruchomości lub udziału we współwłasności takiej nieruchomości.


19% PIT przy podnajmie auta

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej udostępnienie przez przedsiębiorcę samochodu w oparciu o umowę leasingu w innej spółce, w której jest on udziałowcem, stanowi dla niego przychód i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) w stawce 19%.


Nadpłata do odzyskania dla stratnych

Nowy projekt Ordynacji podatkowej zakłada, że podatnik będzie uprawniony do odzyskania nadpłaty podatku tylko wtedy, gdy jest stratny i zwrot nadpłaty nie doprowadzi do jego bezpodstawnego wzbogacenia.


Minister finansów będzie wiedzieć więcej o podatkach lokalnych

Już niebawem gminy oraz miasta przekażą ministrowi finansów więcej informacji na temat podatków lokalnych, niż miało to miejsce dotychczas.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 12.07.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance