Z małżonkiem na fakturze odliczysz VAT
Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPP2/4512-285/16/AJ faktura, na której widnieją dane zarówno nabywcy jak i jego małżonka, również uprawnia do odliczenia wykazanego w niej VAT. Sprawa dotyczyła kobiety prowadzącej działalność gospodarczą, w której świadczono usługi fotograficzne. Przy zakupie sprzętu związanego z ową działalnością, właścicielka skorzystała z systemu ratalnego, a kredytu udzielono jej mężowi. W związku z tym, na fakturze przy nazwie firmy pojawiły się dane współmałżonka.
Usługi hotelowe nie zawsze są opodatkowane
Według interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPP2/4512-214/16/BW środki, które zostały pobrane na poczet odwołania rezerwacji są odszkodowaniem za poniesienie kosztów oraz utratę korzyści. Co za tym idzie – nie są one opodatkowane VAT. Tymczasem, wszelkie koszty związane ze zniszczeniami, zagubieniem kluczy lub dodatkowym sprzątaniem stanowią wynagrodzenie za czynności powiązane z zaistniałą sytuacją.
Nowe zasady opodatkowania bonów na koniec 2018 r.
27 czerwca br. Rada UE przyjęła dyrektywę, z której jasno wynika, że bon, za który możemy zakupić konkretny produkt lub usługę, musi być uznany jako przedpłata. W sytuacji, gdy mamy możliwość wybrania towaru, podatek powinien być rozliczony w trakcie realizacji danego zamówienia.
Nowe przepisy będą dotyczyć bonów i voucherów, które zostaną wystawione po 30 grudnia 2018 r.
Brak zarejestrowanej działalności nie zwalnia z podatku
Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu z 23 czerwca br. o sygn. II FSK 509/15 uznał, iż nieformalna działalność nie zwalnia z opodatkowania jak firmy. Jeżeli fiskus stwierdzi, że działalność podatnika nosi cechy działalności gospodarczej, wówczas może zażądać zapłacenia podatku. Sprawa dotyczyła kobiety, która nabywała, a następnie odsprzedawała nieruchomości, nie posiadając przy tym zarejestrowanego przedsiębiorstwa.