Aktualności podatkowe tygodnia: Problemy z oskładkowaniem świadczeń z funduszy zakładowych

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Cały czas nie udało się rozstrzygnąć kontrowersji wokół oskładkowania świadczeń z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, które pracodawcy wypłacają swoim pracownikom. Wskazuje się, że powinni oni uwzględniać kryteria socjalne i sytuację rodzinną, życiową oraz majątkową pracowników, aby uniknąć oskładkowania.


Trwa walka o ulgi akcyzowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanął po stronie polskich organów podatkowych w sprawie nieobjęcia zwolnieniem podatkowym prądu, który nie jest zużywany bezpośrednio w czasie procesu produkcyjnego.


Doradca podatkowy bez tajemnicy zawodowej?

Doradcy podatkowi, którzy samodzielnie zaprojektują sposób na transgraniczną optymalizację podatkową, zostaną zobowiązani do zgłoszenia tego resortowi finansów we własnym zakresie. Wątpliwości budzi stosunek tego obowiązku do tajemnicy zawodowej doradców.


PIT Polacy pracujący za granicą zapłacą w Polsce?

Ministerstwo Finansów chce zmienić model unikania podwójnego opodatkowania. Według założeń podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) Polacy pracujący za granicą odprowadzą do polskich urzędów skarbowych.


Majątek polikwidacyjny spółki zbywany z kosztami tak, jak w przypadku byłej spółki

Byli wspólnicy spółek osobowych, w przypadku sprzedaży bądź wniesienia aportem otrzymanych od tej spółki wierzytelności, może odliczyć ich wartość całościowo, a nie częściowo – proporcjonalnie do swojego udziału w zysku spółki.


Niewielkie nagrody konkursowe bez PIT

Niewielkie nagrody w konkursach to nieodpłatne świadczenia – jeśli ich wartość nie przekracza dwustu złotych, są zwolnione z opodatkowania podatkiem PIT.


Mali przedsiębiorcy a Tax Free

Już niebawem mali przedsiębiorcy z Polski mogą uzyskać prawo do Tax Free, czyli sprzedaży towarów podróżnym przyjeżdżającym z państw spoza Unii Europejskiej ze stawką 0% podatku od towarów i usług (VAT).


Dokumentacja cen transferowych

Minister finansów już w najbliższym czasie podpisze dwa rozporządzenia, które rozwieją wątpliwości co do tego, jak dokumentować ceny transferowe.


Przywilej VAT wyklucza dalsze korzyści

Skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej wyklucza możliwość wykorzystania ulgi po raz kolejny – dla przykładu przy rozszerzeniu działalności czy jej wznowieniu.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 11.09.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance