Aktualności podatkowe tygodnia – Jak rozliczyć dochód uzyskany spoza obszaru działalności zarobkowej?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Niewykorzystany abonament również wliczymy w koszty

Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPB-1-2/4510-649/16-1/JW, że opłaty za półtoraroczny abonament jest kosztem podatkowym, nawet jeśli firma skorzystała z niego tylko jeden raz. Wydatki te będą stanowić tzw. koszty pośrednie. Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła abonament umożliwiający zorganizowanie wielu imprez w centrum konferencyjno – biznesowym.


Autor gry rozliczy się korzystniej

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPB1/4511-498/16/MR, potwierdza, iż jeśli autor gry komputerowej nie prowadzi intensywnej promocji swojego dzieła to zysk ze sprzedaży nie pochodzi z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT. Sprawa dotyczyła podatnika, który zajmował się tworzeniem gry poza godzinami swojej działalności zarobkowej. Dzięki temu mężczyzna uniknie  obowiązku opłacania składek ZUS i zyska możliwość rozliczenia 50-proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.


Nauka pływania dla dzieci bez podatku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 28 lipca br. o sygn. I SA/Ol 415/16 orzekł, iż nauka pływania dla dzieci i młodzieży, którą zorganizował podmiot komercyjny jest zwolniona z VAT, będąc uznana za usługę edukacyjną.


Jachtu nie wliczymy w koszt reprezentacyjny

Izba Skarbowa w Katowicach uznała w interpretacji o sygn. IBPB-1-2/4510-491/16/AnK, że koszty związane z wynajęciem jachtu przez przedsiębiorcę w celach marketingowych nie mogą zostać rozliczone jako wydatki reprezentacyjne. Sprawa dotyczyła producenta piwa, który w związku z zamiarem wejścia na rynek zagraniczny, postanowił promować swoją firmę jachtem opatrzonym logo spółki.

Wyróżniony ekespert

<br />
<b>Warning</b>: Undefined variable $fullname in <b>/home/ebwhjzgwhy/domains/spolki.cgolegal.pl/public_html/wp-content/uploads/cache/136c5961c23f8bf63e4454eece6364a99e48530f.php</b> on line <b>45</b><br />
”
class=”lazyload”></figure><div class=

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

  CGO Group

  CGO Group
  Anna Ślusarek
  Specjalista ds. administracyjnych
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance