Aktualności podatkowe tygodnia – Administracja skarbowa z większą ilością uprawnień

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Od 1 marca 2017 roku Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma szereg nowych uprawnień. Jednocześnie prawdziwa rewolucja dotknie sferę kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy nie będą zawiadamiani o niej na siedem dni przed planowaną kontrolą, ale dopiero w momencie wręczenia im upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Wynajmujący mieszkanie zapłaci większy PIT?

Fiskus wbrew swojemu wcześniejszemu podejściu nie zgadza się ze stawką 8,5% PIT od wynajmujących mieszkanie. Zdaniem organów skarbowych taki wynajmujący, nawet jeśli wynajmuje tylko jeden lokal i to na krótkie okresy, jest przedsiębiorcą.


Wyłączenie rygorów ulgi przez kompensatę należności

Podatnik nie jest zobligowany do korekty VAT, bo potrącenie, choćby sporne, powoduje potrącenie wierzytelności z faktury. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), oddalając skargę kasacyjną fiskusa w sporze z podatnikiem.


Organy skarbowe ścigają za długi małżonka

Jeśli małżonek pozostaje we wspólności majątkowej z drugim, zadłużonym małżonkiem, ale nie wie o jego długach – i tak poniesie odpowiedzialność za niezapłacone podatki oraz składki ZUS.


Sankcja wyłącznie dla zalegającego z VAT

Resort finansów wskazał, że podatnicy, którzy złożyli korektę swojej deklaracji podatkowej, ale nie są przy tym nic winni organom skarbowym, nie zapłacą sankcji w wysokości 20% podatku.


Jazdy lokalne. Ryczałt z podatkiem

W sytuacji, gdy pracownik używa swojego prywatnego samochodu do realizacji obowiązków pracowniczych i w związku z tym otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów w formie ryczałtu, powinien on odprowadzić od tego ryczałtu PIT. Stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.


Bez odliczenia przy zmianie planów

Jeżeli gmina zmieniła plan przeznaczenia inwestycji – dla przykładu z inwestycji dla lokalnej społeczności na działalność gospodarczą – nie skorzysta z odliczenia podatku od wydatków inwestycyjnych. To zdanie WSA w Warszawie.


PCC w stawce 20% również przed przedawnieniem

NSA ponownie uznało, że jeśli podatek od pożyczki nie zostanie uiszczony przed rozpoczęciem kontroli podatkowej, obowiązuje sankcja w wysokości 20% należnego podatku.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 07.02.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance