Znany jest już projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Zakłada on cyfryzację postępowań restrukturyzacyjnych. Wydłuża też czas udostępniania informacji o dłużnikach aż do dziesięciu lat.
Ordynacja podatkowa po nowemu
Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotowała projekt całkowicie nowej Ordynacji podatkowej. Zakłada ona m.in. odpłatną kontrolę skarbową na zamówienie samego podatnika.
Opodatkowanie najmu zależne od zamiarów podatnika
Wybór formy opodatkowania przy przychodach pochodzących z najmu jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju i rozmiaru działalności, ale również od zamiarów samego podatnika.
Ulga mieszkaniowa tylko po zamieszkaniu
Ulgę mieszkaniową w podatku dochodowym można uzyskać tylko wtedy, gdy podatnik dokładnie wskaże, kiedy zamieszka w nowym lokalu. To stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.
Szybki zwrot VAT tylko w branży budowlanej
Szybki zwrot podatku od towarów i usług w terminie 15-dniowym pozwolił na oddanie przez fiskusa niemal 130 milionów złotych VAT przez pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, że przyspieszone zwroty pozostaną wciąż tylko w branży budowlanej.
Publikacja deklaracji podatkowych ryzykowna
Rząd pracuje nad projektem ustawy dającej możliwość publikacji deklaracji podatkowych firm o obrotach przewyższających 50 milionów euro i podatkowych grup kapitałowych. Ujawniane dane obejmą m.in. przychody czy poniesiona koszty. Z jednej strony zwiększy to przejrzystość informacji podatkowych, a z drugiej – podniesie też ryzyko krytykowania firm stosujących nawet legalną optymalizację podatkową.
Dawne studia nie dla nowej działalności
Jeśli nowy przedsiębiorca musi zwrócić swojemu byłemu pracodawcy wydatki na edukacje, np. z tytułu dawniej zrealizowanych studiów, nie zaliczy tego wydatku do kosztów prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji.
Wykończenie nowego budynku to nie ulepszenie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w innej interpretacji wskazał, że rozbudowa czy wykończenie nowego budynku nie może być traktowane jako ulepszenie budynku, co pozwalałoby na stosowanie indywidualnej stawki amortyzacji.
Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 10.10.2017 r.