Aktualności podatkowe tygodnia – odsprzedawanie noclegów z VAT marża oraz oszczędzanie podatku podczas sprzedaży samochodu zagranicą.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Podatek od likwidacji nie istnieje

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 kwietnia br. o sygn. I SA/Łd 146/16 orzekł, iż fiskus nie powinien wymagać, od rozwiązywanych spółek zapłaty CIT od majątku, który ostatecznie trafia do wspólników. Według WSA, nie można porównywać tego ze sprzedażą. Zaznaczono również, że w przypadku uzyskania przychodu przez spółkę z podziału jej majątku, nikt nie miałby i tak możliwości go zapłacić, z uwagi na to, iż mogłoby to nastąpić dopiero po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego. Tymczasem, powstanie przychodu podatkowego jest już wykluczone.


Zakaz sprzedaży papierosów o zbyt niskiej cenie

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie o sygn. C-221/15, zaopiniował, iż belgijskie regulacje, nie zezwalające na sprzedaż wyrobów tytoniowych poniżej ceny określonej na banderoli, są zgodne z prawem Unii Europejskiej.


Możliwość odsprzedawania noclegów z VAT marża

Według orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. I FSK 26/15, sama tylko usługa hotelowa, jeśli jest sprzedawana przez biura podróży lub agentów, jest również usługą turystyczną. Sprawa dotyczyła spółki działającej w branży turystycznej, świadczącej poza standardowymi usługami tej kategorii również odsprzedawanie noclegów.
Orzeczenie to, jako pierwszy wyrok sądu kasacyjnego uznaje, iż biura podróży i agencje, nabywające usługi hotelowe, a następnie zajmujące się ich odsprzedażą, mają możliwość opodatkowania ich w uproszczonej procedurze licząc VAT tylko od marży.


Oszczędniej podczas sprzedaży auta zagranicą

Według interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPB-2-1/4514-112/16/DP, zawierając umowę za granicą, jeśli dotyczy ona znajdującego się tam przedmiotu, można zaoszczędzić 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to także sprzedaży zarejestrowanego w Polsce samochodu pomiędzy dwoma Polakami. Należy jednak wykazać to, iż miejsce określone w umowie, jest faktycznym miejscem jej zawarcia oraz, że zarówno samochód jak i nabywca przebywali poza granicami kraju.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance