Aktualności podatkowe tygodnia – Pakiety dla pracowników. Z VAT-em czy bez VAT?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

VAT odliczony od benefitów dla pracownika

Spółka, która odprowadza VAT za przekazywanie na rzecz pracowników kart Multisport, może odliczyć ten podatek przy ich zakupie – tak brzmi interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. 1462-IPPP1.4512.735.2016.1.MK. Fiskus w swoim wyjasnieniu uznał, iż  w tym przypadku naliczony VAT może zostac odliczony, ponieważ nabycie kart ma tutaj związek z wykonywaniem opodatkowanych czynności.


Pakiety zdrowotne bez podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w swojej interpretacji o sygn. uznał, iż pracodawca, który przekazuje podwładnym pakiety zdrowotne nie nalicza z tego tytułu podatku od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy przedsiębiorca nabył owe abonamenty bezpłatnie, czy za jakakolwiek opłatą. O interpretację w tej sprawie wystąpiła spółka, która zapewniając pracownikom opiekę medyczną, przez pół roku nabywała pakiety medyczne za darmo, natomiast w drugiej połowie roku uiszczała ona równowartość ok. 10 proc. ceny.


Podmiot przejmujący skorzysta z interpretacji

Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II FSK 2903/14, przedsiębiorstwo, które przejęło inną firmę, może skorzystać z wykładni, którą otrzymał przejmowany podmiot. Warunkiem koniecznym jest jednak to, że stan faktyczny opisany we wniosku o interpretację nie może ulec zmianie.


Połowa wydatków na firmowy samochód

Rozliczenia firmowych aut już wkrótce ulegną zmianom. Ministerstwo Rozwoju przygotowało bowiem projekt, który uniemożliwi wielu przedsiębiorcom wliczenia całości kosztów podatkowych od pojazdów. Do całkowitego odjęcia wydatków przeznaczonych na przejazdy firmowym samochodem, będa uprawnione jedynie osoby prawne, prowadzące specjalną ewidencję przejazdów auta. Tym, którym nie uda się udowodnić, że korzystają z samochowtu wyłącznie w związku z prowadzonądziałalnością gospodarczą .zostanie przyznana możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych „tylko” połowy wydatków.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance