Sprzedaż narządów bez VAT
Jak wynika z orzeczenia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 4 listopada br. o sygn.
I FSK 484/15, spółka, która odpłatnie udostępnia szpitalom tkanki wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych i operacji może odliczyć VAT od tych usług. Sąd uznał bowiem, iż taka działalność jest silnie związana z opieką medyczną.
Zwrot podatku od zlikwidowanej w Polsce firmy
Spółka macierzysta może ubiegac się o zwrot nadpłaty w VAT, nawet gdy oddział spółki zagranicznej zakończy swoją działalność – tak brzmi orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października br. o sygn. III SA/Wa 2213-2214/15. W uzasadnieniu Sąd potwierdził, iż zakres obowiazków zagranicznej firmy nie zmienia się pomimo likwidacja polskiego oddziału zagranicznej spółki – istnieje ona bowiem w dalszym ciągu erenie innego państwa UE.
Więcej pieniędzy na działalność B+R
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców zajmujących się działalnoscią B+R. Na przyszły rok zaplanowano bowiem korzystne zmiany w ulgach dla tego rodzaju aktywności biznesowej. Od 2017 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć do 50 proc. kosztów na działalność badawczo-rozwojową. Wydłuży się także okres przysługujący do rozliczenia ulgi – z trzech, do sześciu lat.
Rodzic nie zapłaci podatku za nocleg w szpitalu
Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPP3/4512-455/16-2/SR, usługi związane z zakwaterowania osób bliskich hospitalizowanych pacjentów są zwolnione z VAT. W potwierdzeniu Sąd wyjasnia, iż poprzez pozytywny wpływ na samopoczucie chorego, usługi takie sa ściśle związane opieką medyczną.