Aktualności podatkowe tygodnia – likwidacja oddziału spółki w Polsce, a zwrot VAT dla spółki macierzystej

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Sprzedaż narządów bez VAT

Jak wynika z orzeczenia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 4 listopada br. o sygn.
I FSK 484/15, spółka, która odpłatnie udostępnia szpitalom tkanki wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych i operacji może odliczyć VAT od tych usług. Sąd uznał bowiem, iż taka działalność jest silnie związana z opieką medyczną.


Zwrot podatku od zlikwidowanej w Polsce firmy

Spółka macierzysta może ubiegac się o zwrot nadpłaty w VAT, nawet gdy oddział spółki zagranicznej zakończy swoją działalność – tak brzmi orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia  26 października br. o sygn. III SA/Wa 2213-2214/15. W uzasadnieniu Sąd potwierdził, iż zakres obowiazków zagranicznej firmy nie zmienia się pomimo likwidacja polskiego oddziału zagranicznej spółki – istnieje ona bowiem w dalszym ciągu erenie innego państwa UE.


Więcej pieniędzy na działalność B+R

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców zajmujących się działalnoscią B+R. Na przyszły rok zaplanowano bowiem korzystne zmiany w ulgach dla tego rodzaju aktywności biznesowej. Od 2017 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć do 50 proc. kosztów na działalność badawczo-rozwojową. Wydłuży się także okres przysługujący do rozliczenia ulgi – z trzech, do sześciu lat.


Rodzic nie zapłaci podatku za nocleg w szpitalu

Jak wynika z interpretacji  Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPP3/4512-455/16-2/SR, usługi związane z zakwaterowania osób bliskich hospitalizowanych pacjentów są zwolnione z VAT. W potwierdzeniu Sąd wyjasnia, iż poprzez pozytywny wpływ na samopoczucie chorego, usługi takie sa ściśle związane opieką medyczną.

Wyróżniony ekespert

<br />
<b>Warning</b>: Undefined variable $fullname in <b>/home/ebwhjzgwhy/domains/spolki.cgolegal.pl/public_html/wp-content/uploads/cache/136c5961c23f8bf63e4454eece6364a99e48530f.php</b> on line <b>45</b><br />
”
class=”lazyload”></figure><div class=

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

  CGO Group

  CGO Group
  Anna Ślusarek
  Specjalista ds. administracyjnych
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance