Aktualności podatkowe tygodnia – Nie będzie podatku jednolitego?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

KERM zdecydował – nie będzie podatku jednolitego

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, że prace nad podatkiem jednolitym mają zostać zakończone. W praktyce oznacza to, iż w polskim systemie prawnym to rozwiązanie nie znajdzie zastosowania.


Kasy fiskalne pod nadzorem

Już od 2018 roku wszystkie kasy fiskalne obowiązkowo zostaną podłączone do centralnej bazy danych prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie szarej strefy. Zdaniem specjalistów rzeczywiście może to ograniczyć proceder wyłudzania podatku VAT i zwiększyć jego ściągalność, jednak tylko w ograniczonym zakresie…


Pieniądze w budżecie z blokowania zwrotu VAT

Dochód budżetu państwa z podatku VAT rośnie aż o 7,6%, natomiast zwrotu VAT przedsiębiorcom – jedynie o 2%. To potwierdza teorię, że zwiększenie szczelności systemu podatkowego odbija się negatywnie przede wszystkim na przedsiębiorcach. Tym bardziej, że opóźnienie zwrotu VAT to w ostatnich miesiącach szczególnie częsta i widoczna gołym okiem sytuacja.


Cash pooling nie pozwoli uniknąć CIT

Naczelny Sąd Administracyjny wskazuje, iż przedsiębiorstwa działające w systemie cash poolingu muszą dokumentować transfery między powiązanymi podmiotami. Tym samym te transfery traktuje się jak pożyczki i nie może to być furtka do uniknięcia obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).


Opłaty za transfery wliczone w koszty

Klub sportowy wydatkujący pieniądze na zakup nowego zawodnika może taką transakcję zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności, co potwierdza Izba Skarbowa w Katowicach.


Ochrona podatników nie działa

Obowiązująca od początku tego roku zasada rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść podatnika jest stosowana w maksymalnie 10% spraw rozstrzyganych przez sądy administracyjne. Wskazuje to na złą tendencję niestosowania nowego przepisu, który miał na celu chronić podatników.


Szybka egzekucja kontra NSA

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgadza się z szybkimi egzekucjami. Dotychczasowe orzecznictwo było niekorzystne dla podatników, ale NSA zmieniło ten punkt widzenia. Według sędziów nie jest dopuszczalna sytuacja, kiedy urząd skarbowy czeka z egzekucją niemal do samego przedawnienia roszczenia, a dopiero wtedy przeprowadza szybką egzekucję.


Pakiet paliwowy na plus, sposoby oszustw… też

Mninister Finansów twierdzi, że pakiet paliwowy jest udanym rozwiązaniem przeciwko oszustwom w tej branży, ale pojawiły się niestety nowe sposoby dokonywania takich oszustw. Planowane są w całym kraju kontrole odbiorców paliwa.


Wkładki laktacyjne z 8% VAT

NSA w jednym z orzeczeń uznało, że nie można żądać 23% VAT od wkładek laktacyjnych, ponieważ preferencyjną stawka w wysokości 8% objęte są różnego rodzaju środki higieniczne – w tym wkładki laktacyjne.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance