Aktualności podatkowe tygodnia: Nowelizacja ustawy o VAT dotknie prawa bankowego

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zakłada też nowelizację ustawy Prawo bankowe. Według projektu środki na rachunku VAT mają być oprocentowane.


Małe firmy budowlane szybciej dostaną zwrot VAT

Minister finansów zwrócił się do urzędów skarbowych wskazując, że należy przyspieszyć zwrot podatku VAT dla małych firm budowlanych. Teraz ma to zająć maksymalnie 15 dni od momentu wpływu deklaracji podatkowej.


Podzielona płatność VAT dla niektórych nie do ominięcia

Przedsiębiorcy i instytucje finansowe krytycznie podchodzą do nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza podzieloną płatność VAT. Tymczasem resort finansów przyznaje, że część firm będzie mogła dysponować środkami na rachunku VAT w sposób ograniczony i nie uda im się tego ominąć.


Zbycie nieruchomości to mniejszy odpis VAT

Gmina w toku ustalania kwoty pomniejszenia podatku należnego organom skarbowym winna uwzględnić także obrót wynikający ze sprzedaży nieruchomości. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).


Prywatna pożyczka lokalowa nie skorzysta z ulgi

Ulga mieszkaniowa jest uprawnieniem przysługującym tylko wtedy, gdy kredyt na lokal zaciągnięto w banku. Tym samym prywatna pożyczka lokalowa nie daje podstaw do skorzystania z tej ulgi.


Pierwsze konsultacje podatkowe

Rozpoczęły się pierwsze konsultacje podatkowe, które potrwają do 28 lipca. Dotyczą one nowelizacji ustawy o VAT, która ma wprowadzić szczegółowy i zamknięty katalog przesłanek przy należytej staranności.


Środek trwały za 5 tysięcy kosztem od ręki

Od 2018 roku nie będzie konieczności amortyzacji środków trwałych o wartości do pięciu tysięcy złotych. Obecnie kwota graniczna to trzy i pół tysiąca – poniżej tej kwoty środek trwały od ręki można zaliczyć do kosztów, powyżej – trzeba go amortyzować.


Raporty niezwiązane z przelewem nie są zwolnione z podatku

Od początku tego miesiąca usługi pomocnicze, takie jak sporządzanie raportów, które nie są jednak w sposób ścisły powiązane z przelewem środków, nie mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego. Tak w swojej interpretacji uznał minister rozwoju i finansów.


Zbycie udziału w gruncie rolnym zwolnione z VAT

Według NSA zbycie udziału w gruncie rolnym przez rolnika trzeba utożsamiać ze zbyciem całej nieruchomości. Oznacza to, że rolnik skorzysta wówczas ze zwolnienia z VAT.


Państwowe jednostki budżetowe już bez przejściowego zwolnienia

Wraz z końcem czerwca skończył się okres, w którym państwowym jednostkom budżetowym przysługiwało zwolnienie z VAT przy usługach świadczonych między takimi jednostkami.


Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 04.07.2017

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance