Aktualności podatkowe tygodnia – Czy zbyt towaru poniżej ceny zawsze będzie zaniżaniem przychodu? Przychód z Cypryjskiej spółki, a polska ustawa.

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Fiskus nie zakwestionuje sprzedaży poniżej ceny zakupu

Z interpretacji Izby skarbowej w Katowicach o sygn. IBPB-1-1/4511-171/16/BK wynika, iż fiskus nie ma podstaw do tego, aby postawić zarzut zaniżania przychodu przedsiębiorcy internetowemu, który sprzedaje towar poniżej ceny zakupu na swoich aukcjach. O interpretację wystąpił mężczyzna, który ma zamiar handlować pewnymi produktami na stronach internetowych, w których istnieje możliwość licytacji danego towaru. Fiskus przyznał, iż nie istnieje żaden zakaz, który zabraniałby zbytu towaru poniżej ceny zakupu, jeśli przedsiębiorca ma do tego przyczyny ekonomiczne.


Potwierdzenie straty może poczekać na skarbówkę ponad dekadę

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, o sygn. I SA/Gl 1458/15, ze względu na to, iż strata z działalności gospodarczej może być odliczana przez pięć lat, dokumenty, które ją potwierdzają, powinny być przechowywane nawet przez lat 11. Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej, która twierdziła, że wszystkie dokumenty potwierdzające stratę musi przechowywać aż do momentu, w którym będą już przedawnione.


Umowa międzynarodowa musi być ponad polską ustawą

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokach z 25 maja br. o sygn. II FSK 1308/14, II FSK 1427/14, orzekł, iż zysk, który poniósł wspólnik w związku z działalnością inwestycyjnej cypryjskiej spółki jest opodatkowany tak samo jak przychód pochodzący z działalności gospodarczej. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który chciał zostać wspólnikiem spółki mającej siedzibę na Cyprze. Podatnik powoływał się na polsko-cypryjską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dokładnie, chodziło o przepis, w którym dywidendy wypłacane z zysku zagranicznego zakładu traktuje, jako przychody z działalności gospodarczej. Według organu podatkowego, o klasyfikacji do źródła przychodu nie decyduje międzynarodowa umowa, ale ustawa o PIT.


Fiskus pozwoli na zwrot podatku

Z interpretacji fiskusa o sygn. IBPB-2-1/4514-123/16/MZ, wynika, iż kobieta, która wycofała się z umowy zakupu mieszkania z powodu panującego w nim grzyba dostanie zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawa dotyczyła kobiety, która została wprowadzona w błąd przez sprzedawcę, wobec czego odstąpiła od zawartej z nim umowy. Jej wątpliwości dotyczyły tego, czy będzie miała ona możliwość uzyskania zwrotu podatku z powodu nieważności względnej umowy. Mimo dotychczasowego restrykcyjnego podejścia fiskusa do możliwości otrzymania zwrotu PCC, kobieta otrzymała od niego odpowiedź pozytywną.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance