Aktualności podatkowe tygodnia: Fiskus na tak przy uldze na innowacje

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Fiskus potwierdził, że ulga na innowacje może przysługiwać nie tylko wtedy, gdy w umowie znalazł się dosłowny zapis. Pracodawca nie jest więc obowiązany, by dzielić czas pracy danego pracownika na ten poświęcony badaniom i rozwojowi (B+R) oraz pozostały. Mowa jednak o pracownikach działów B+R. Dzięki temu kończy się dotychczasowy, bardzo niekorzystny dla pracodawców schemat interpretacji przy uldze na innowacje.

Rozliczanie gminnych danin bez przepisu

Uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) wskazuje, że fiskus nie może zaliczać nadwyżki podatku od towarów i usług (VAT) na rzecz zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest jednostki organ samorządu terytorialnego.


Uszczelnianie VAT

Wiceminister finansów zapowiada, iż fiskus rozpocznie walkę z procederem wyłudzania podatku VAT. Potrzebne są do tego różne, rozbudowane i zintegrowane narzędzia. Jedno z nich to uszczelnianie systemu podatkowego.


VAT od posiłków odliczymy nie zawsze

Pracodawca nie odliczy VAT, który zapłacił razem z ceną posiłków zapewnianych pracownikom. Wydatek taki pozostaje bez związku z opodatkowanymi czynnościami. Takie jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej.


Małżonkowie połączą majątki bez względu na PIT

Zdaniem NSA żona, która stała się współwłaścicielką nieruchomości, której właścicielem przed wiele lat był tylko mąż, nie musi czekać pięć lat, by zbyć nieruchomość. W tym przypadku powstaje wspólność małżeńska bezudziałowa, a więc żona nie nabywa połowy nieruchomości.


Przewłaszczone mienie a koszty

NSA sprzeciwił się fiskusowi co do tego, że małżonkowie sprzedający nieruchomość stanowiącą zabezpieczenie pożyczki powinni zapłacić PIT od powstałej nadwyżki zwracanej pożyczkobiorcy. Fiskus uważał wcześniej, iż kosztem będzie wyłącznie nominalna wartość niespłaconej pożyczki.


Samorządy dużo płacą za opóźnienia w zwrocie podatku

Gminy powinny zwracać podatek w ciągu dwóch miesięcy. Często z tym zwlekają – nawet kilka lat – a więc muszą zapłacić także dodatkowe oprocentowanie.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 28.03.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance