Kasy fiskalne nie będą obowiązywać lekarzy i prawników
Zeszłoroczne Rozporządzanie Ministra Finansów, nakładające obowiązek stosowania kas fiskalnych na niektóre grupy zawodowe, niebawem przestanie dotyczyć prawników i lekarzy. Na przyszły rok zaplanowano bowiem wprowadzenie nowych przepisów, które mają zwolnić takich przedsiębiorców z obowiązku wystawiania paragonów.
Studia doktoranckie przychodem prawnika
Kolejna korzystna decyzja dla prawników kontynuujących studia na wyższym szczeblu. Izba Skarbowa w Warszawie uznała w swojej najnowszej interpretacji o sygn. IPPB1/4511-854/ 16-3/AM, iż radca prawny, który podjął studia doktoranckie, może wliczyć czesne do podatku. Zdaniem organu podatkowego, podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie zawodowe niewątpliwie podnosi konkurencyjność rynkową wnioskodawcy i prowadzonej przez niego spółki, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie jego przychodów.
Przejmujący skorzysta z przychylnej interpretacji
Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września o sygn. II FSK 2210/14, interpretacja wydana dla spółki, która jest częścią innej, umożliwia ochronę prawną następcy. Sprawa dotyczyła połączonego banku. Spór wyniknął z wątpliwości o to, czy następca prawny może korzystać z interpretacji wydanych dla banku przed jego likwidacją. Według Sądu, ochrona wynikająca z wprowadzonej w życie interpretacji ma zastosowanie zarówno na okres przed i po połączeniu instytucji.
Suplementów nie odliczysz
Z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPB1/4511-449/16/WM wynika iż trener personalny przeprowadzający zajęcia sportowe nie odliczy od podatku kosztów związanych z takimi produktami jak suplementy diety lub odżywki, czy usługami typu:siłownia, basen masaż. Trener odliczy natomiast wydatki na sprzęt sportowy, udział w zawodach, porady dietetyków czy innych instruktorów.