Aktualności podatkowe tygodnia – Dla kogo kasa fiskalna?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Kasy fiskalne nie będą obowiązywać lekarzy i prawników
Zeszłoroczne Rozporządzanie Ministra Finansów, nakładające obowiązek stosowania kas fiskalnych na niektóre grupy zawodowe,  niebawem przestanie dotyczyć prawników i lekarzy. Na przyszły rok zaplanowano bowiem wprowadzenie nowych przepisów, które mają zwolnić takich przedsiębiorców z obowiązku wystawiania paragonów.


Studia doktoranckie przychodem prawnika

Kolejna korzystna decyzja dla prawników kontynuujących studia na wyższym szczeblu. Izba Skarbowa w Warszawie uznała w swojej najnowszej interpretacji o sygn.  IPPB1/4511-854/ 16-3/AM, iż radca prawny, który podjął studia doktoranckie, może wliczyć czesne do podatku. Zdaniem organu podatkowego, podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie zawodowe niewątpliwie podnosi konkurencyjność rynkową wnioskodawcy i prowadzonej przez niego spółki, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie jego przychodów.


Przejmujący skorzysta z przychylnej interpretacji

Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września o sygn. II FSK 2210/14, interpretacja wydana dla spółki, która jest częścią innej, umożliwia ochronę prawną następcy.  Sprawa dotyczyła połączonego banku. Spór wyniknął z wątpliwości o to, czy następca prawny może korzystać z interpretacji wydanych dla banku przed jego likwidacją. Według Sądu, ochrona wynikająca z wprowadzonej w życie interpretacji ma zastosowanie zarówno na okres przed i po połączeniu instytucji.


Suplementów nie odliczysz

Z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy o sygn. ITPB1/4511-449/16/WM wynika iż trener personalny przeprowadzający zajęcia sportowe nie odliczy od podatku kosztów związanych z takimi produktami jak suplementy diety lub odżywki, czy usługami typu:siłownia, basen masaż. Trener odliczy natomiast wydatki na sprzęt sportowy, udział w zawodach, porady dietetyków czy innych instruktorów.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance