Aktualności podatkowe tygodnia – Zakaz powtórnej kontroli fikcyjny

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Według ekspertów przepis zakazujący powtórnej kontroli podatkowej tego samego okresu rozliczeniowego, który pojawił się w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w 2017 roku, to praktycznie fikcja. Wszystko dlatego, że urzędnicy wykorzystują bardzo ogólnikową treść regulacji i przeprowadzają jednak drugi raz kontrole podatkowe tego samego okresu.

Kilkanaście dostaw rozliczymy za jednym razem

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) stwierdził, że przedsiębiorca dokonujący na przestrzeni miesiąca kilkunastu dostaw, może rozliczyć je w jednym okresie rozliczeniowym.


Daninę od banera zapłaci właściciel

Jeśli baner reklamowy jest trwale związany z gruntem, to podatek od tego banera musi uiścić właściciel. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że grunt z banerem mógł zostać wynajęty innemu podmiotowi. To stanowisko NSA.


Nadpłata VAT zaliczona na PCC

Nadwyżki w VAT, PIT, CIT czy akcyzie mogą zostać zaliczone na zaległości w innych podatkach – od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych bądź z karty podatkowej. Takie rozstrzygnięcie wyraził w niedawnej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.


Bez podatku przy pawilonie handlowym
Pawilon handlowy o charakterze tymczasowego obiektu budowlanego, o ile nie jest stale połączony z gruntem, nie jest budynkiem ani budowlą. Tym samym nie jest objęty daniną od nieruchomości – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z początku kwietnia tego roku.


Mikrofirmy z niskimi składkami

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt, który odnosi się do oskładkowania osób samozatrudnionych. Może on mieć charakter wręcz rewolucyjny. Zakłada bowiem, że wysokość składki zostanie uzależniona od wysokości przychodu. I tak za każde 200 złotych przychodu będzie trzeba zapłacić 32 złote składki ZUS. Natomiast po przekroczeniu 5 000 złotych przychodu firma będzie zobligowana do zapłacenia obecnej składki w kwocie zryczałtowanej – wynoszącej minimum 812,61 złotych.


Uczciwi podatnicy rzadziej kontrolowani

Głośno ostatnio mówiło się, że część kontroli podatkowych prowadzonych przez Krajową Administracją Skarbową (KAS) od wejścia w życie nowych przepisów na początku kwietnia 2017 będzie nieważna. Zdaniem przedstawicieli resortu finansów nie ma ku temu podstaw, bo nowe regulacje należy czytać łącznie z przepisami wprowadzającymi i wówczas znikną wszelkie niejasności. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że uczciwi podatnicy będą rzadziej kontrolowani przez KAS niż ci, którzy będą oszukiwać.


Pracownik ma przychód, jeśli firma finansuje wejściówki

Jeśli pracodawca pokrywa koszt wejściówek pracownika dla przykładu na obiekty sportowe – w formie dodatkowej korzyści przy zatrudnieniu u danego pracodawcy, to po stronie pracownika powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Dlatego wartość takich wejściówek winna być doliczona do wynagrodzenia pracownika, a pracodawca winien naliczyć oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.


Skarbówka odmówiła wydania opinii

Resort finansów opublikował pierwszą odmowę wydania tzw. opinii zabezpieczającej, dotyczącej przepisów o unikaniu opodatkowania. O takie opinie można wnioskować od lipca ubiegłego roku. Fiskus nie wydał jeszcze żadnej takiej opinii, za to odmówił ponad pięćset razy – ze względu na możliwość zastosowania w przedmiotowych sprawach przepisów przeciwko unikaniu opodatkowania.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 19.04.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance