Duża część przedsiębiorców prowadzi działalność w branży pokrywającej się z kierunkiem ukończonych przez nich studiów. Jeśli branża ta jest bardzo dynamiczna, a w konsekwencji wymaga od przedsiębiorcy stałego dokształcania się, to związane z tym koszty można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, wydanej w dniu 17 listopada 2015 przez dyrektora bydgoskiej Izby Skarbowej (ITPB4/4511-406/15/MP). Rozstrzygnięty w niej problem odnosił się do podatnika (przedsiębiorcy), który świadczył usługi przetwarzania danych oraz przygotowywania raportów specjalistycznych. Branża ta wciąż się rozwija, a więc zapewnienie odpowiedniej jakości usług wiąże się ze stałym doskonaleniem.
Ów podatnik zdecydował się na rozpoczęcie studiów II stopnia, po zakończeniu których miał uzyskać dyplom z rachunkowości i finansów, co miałoby ułatwić mu zyskanie nowych klientów. Zdaniem przedsiębiorcy zaliczenie wydatków na kształcenie, takich jak chociażby zakup podręczników do kosztów uzyskania przychodów jest możliwy, jeśli kształcenie to ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.
Poprawność takiego rozumowania potwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Wskazała jednak, że ciężar udowodnienia wspomnianego związku spoczywa na podatniku.
Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Ksiegowosc.infor.pl