Aktualności podatkowe tygodnia: Wygrana sprawa tylko po części do kosztów

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Organy skarbowe nie zgadzają się na zaliczenie do kosztów całego wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczej, która przyczyniła się do uzyskania pieniędzy za wyrządzoną szkodę. Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej trzeba to wynagrodzenie rozdzielać na część odszkodowawczą oraz odsetkową. Tylko część odsetkowa może zostać zaliczona do kosztów.


Sądy i gminy kontra właściciele wiatraków

Od początku 2017 roku podatek od nieruchomości w przypadku elektrowni wiatrowych jest już pobierany nie tylko od wartości fundamentu, ale także wartościowych elementów tej elektrowni – dla przykładu turbin. Wielu podatników próbowało to rozwiązanie kwestionować, jednak wojewódzki sądy administracyjne (WSA) takie skargi odrzucają – zgadzając się z gminami pobierającymi podatek.


Rozliczenie PIT a przedawnienie

Przedawnienie rozliczenia PIT, tak jak każde przedawnienie zobowiązania, wywołuje skutki tożsame z umorzeniem danego zobowiązania. Tym samym dłużnik uzyskuje przysporzenie majątkowe kosztem swojego wierzyciela. Takie stanowisko przedstawił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji.


Przedsiębiorca nie musi sam uzbrajać działek

Właściciel danego gruntu występuje jako podatnik VAT, kiedy sprzedaje grunt spółce, która już wcześniej podjęła czynności przekraczające zwykły zarząd nieruchomością. Na takim stanowisku stoi Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).


Do 50% kosztów potrzebna ścisła ewidencja

Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że pracodawca nie ma uprawnienia do potrącania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu od wynagrodzenia za pracę twórczą wyliczonego w sposób hipotetyczny. Jak długo nie ma ścisłej ewidencji wskazującej też wynagrodzenie za pracę twórczą, tak długo nie można zastosować stawki 50% kosztów uzyskania przychodu.


Do rejestru VAT łatwo powrócić

Firma usunięta z rejestru VAT, aby ponownie się w nim znaleźć, musi zgłosić się do urzędu skarbowego i złożyć stosowne wyjaśnienia. Nie jest to więc procedura trudna, co potwierdza resort finansów.


Darowizna z cudzego konta bez podatku

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że darowizna na rzecz dziecka może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn, jeśli rodzice przekażą ją z pomocą osoby trzeciej.


Sprzedaż tax free nie dla nowych podmiotów

Firmy, które w poprzednim roku nie osiągnęły obrotów przewyższających 400 000 złotych, nie mają uprawnienia do zwracania VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej w ramach procedury tax free.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 20.06.2017

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance