Aktualności podatkowe tygodnia – Czy spółka cywilna może być właścicielem nieruchomości?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Stawka 5 proc. VAT nie dla restauracji szybkiej obsługi

Jak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów, z dnia 24 czerwca br., gotowe posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji muszą objęte być 8 proc. stawką VAT. Jak dotąd, duża część przedsiębiorców sprzedających dania typu fast food przez lata rozliczała się z fiskusem nieprawidłowo, ponieważ organy podatkowe w dotychczasowych interpretacjach potwierdzały stawkę 5 proc. VAT.  Zdaniem MF przedsiębiorców nie ochronią jednak posiadane korzystne interpretacje, bo według resortu źle jest w nich opisany stan faktyczny.


Podatek od nieruchomości nie dotyczy spółki cywilnej

Stanowisko Ministra Finansów, przyjęte w interpretacji ogólnej o sygn. PS2.8401.2.2016 potwierdza, iż spółka cywilna nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości. Minister wyjaśnia, iż aby móc uzyskać status podatnika, należy wykazać się tytułem prawnym do nieruchomości – w tym przypadku będą to zatem wspólnicy spółki.


Import starszych samochodów podrożeje

Zmiana zasad dotyczących podstawy opodatkowania akcyzą samochodów – Ministerstwo Finansów chce, by wielkość wymiaru podatku nie zależała już od wartości pojazdu, lecz od jego silnika oraz roku, w którym został wyprodukowany. Nową akcyzą objęte mają zostać samochody o wadze
nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że wzrost podatku dosięgnie również samochody dostawcze, od których akcyza obecnie nie jest pobierana.


Przedawnienie nie generuje przychodu

Spłata PIT od niespłaconych pożyczek nie jest konieczna, jeżeli zobowiązanie podatkowe z tego tytułu przedawniło się– taką interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi 8 października br. (1061-IPTPB3.4511.653.2016.1.MK).

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance