Aktualności podatkowe tygodnia: Co zrobiła, a co zrobi Krajowa Administracja Skarbowa?

Aktualności podatkowe tygodnia: Co zrobiła, a co zrobi Krajowa Administracja Skarbowa?
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

4 lipca w godzinach 10:00-11:00 Ernst & Young organizuje webcast podsumowujący kwartał działania Krajowej Administracji Skarbowej. Poruszone zostaną także zmiany, które przez utworzenie KAS mogą jeszcze dotknąć podatników w najbliższym czasie.


Resort finansów ostrzega grupy kapitałowe przed agresywnymi sposobami optymalizacji

Resort finansów wydał właśnie czwarte już ostrzeżenie dotyczące problemu nieuczciwej optymalizacji. Odnosi się ono do podatkowych grup kapitałowych, które mogą próbować uniknąć zapłaty podatku VAT w stawce 19 procent od sprzedaży centrum handlowego – z wykorzystaniem konstrukcji darowizny na rzecz spółki powiązanej.


Spór w sprawie opłat reprograficznych rozstrzygnięty

Opłaty, które pobierają organizacje zbiorowego zarządzania od producentów oraz importerów kserokopiarek i czystych nośników nie stanowią wynagrodzenia za usługi – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku 7 sędziów. Na tym samym stanowisko stanął wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Szybki zwrot VAT w budownictwie i reforma egzekucji

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał instrukcję skierowaną do izb administracji skarbowej oraz urzędów skarbowych w zakresie zwrotu VAT dla mikroprzedsiębiorców w branży budowlanej. Wynika z niej, że zwrot powinien nastąpić w szybkim, maksymalnie 15-dniowym terminie. Termin ten okazuje się krótszy niż termin przyspieszony na zwrot VAT w rozumieniu przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług.


Związek między poradą a firmą musi istnieć

Zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej musi istnieć związek między poradą prawną a działalnością danej firmy, aby mogła ona odliczyć VAT z tytułu korzystania z usług kancelarii prawnej.


Akcyza na samochody bez zmian

Senatorowie z Komisji Infrastruktury przygotowali nowelizację Ustawy o podatku akcyzowym. Tymczasem Ministerstwo Finansów odcina się od tego projektu i wskazuje, że nie prowadzi prac nad zmianami w akcyzie na samochody osobowe.


To koniec niższych odsetek za zwłokę

Od 13 czerwca przedsiębiorcy nie mogą już wykorzystywać obniżenia stopy procentowej odsetek za zwłokę przy zaległych składkach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To efekt nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 27.06.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance