Spółka zagraniczna do działalności bez ZUS i NFZ

Spółka zagraniczna do działalności bez ZUS i NFZ
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Czy spółka zagraniczna może legalnie prowadzić działalność w Polsce? Słowem – czy możesz prowadzić w Polsce firmę bez ZUS i NFZ? Możesz, jeżeli zostanie ona prawidłowo skonfigurowana. Wowczas udziałowiec nie zapłaci w Polsce ZUS i składki zdrowotnej.

Swoboda rejestracji spółki poza granicami Polski

Każdy polski rezydent podatkowy może zakładać spółki zagraniczne. Wyjątek dotyczy rajów podatkowych – te jednak nie nadają się do prowadzenia działalności w kraju. Jednym z ograniczeń prowadzenia działalności na terenie RP poprzez podmiot zagraniczny są przepisy ustawy prawo przedsiębiorców. Ustawa ta dopuszcza prowadzenie działalności w kraju przez zagraniczne podmioty unijne jednakże dla firm spoza EU wymaga zawiązania spółki córki lub oddziału.

Sprawdź to rozwiązanie w naszym e-sklepie

Opodatkowanie podmiotu zagranicznego – działalność bez ZUS i NFZ ale z PIT lub CIT

Podatki nie są przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce poprzez podmiot zagraniczny – po prostu trzeba je płacić. Minęły już czasy nieopodatkowanej działalności gospodarczej. Możesz jednak prowadzić działalność bez ZUS i NFZ.

Podatek CIT lub PIT

Spółka zagraniczna działająca w kraju oraz stąd zarządzana będzie opodatkowana od całości swoich dochodów w Polsce. Stawka CIT dla dochodów operacyjnych niebędących zyskami kapitałowymi w takim przypadku wyniesie jedynie 9% do 2 mln EUR obrotu. Istnieje również możliwość takiego ułożenia korporacyjnego aby działalność była opodatkowana jedynie liniowym podatkiem PIT w wys. 19%.

Przy odpowiednim ukształtowaniu struktury korporacyjnej można uniknąć ryzyko opodatkowania podatkiem CFC oraz ryzyka kwestionowania struktury jako sztucznej.

VAT

Spółka zagraniczna powinna zarejestrować się do podatku VAT wtedy kiedy przepisy przewidują taki obowiązek – np. realizując działalność usługową zależnie od rodzaju świadczonych usług. W przypadku pełnienia funkcji np. marketplace / platformy sprzedażowej – takiego obowiązku można uniknąć przy działalności dropshippingowej.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a działalność bez ZUS i NFZ

Spółka zagraniczna która legalnie działa w Polsce nie będzie podlegała z samego faktu udziału polskiego rezydenta pod obowiązek opłacania składek zdrowotnych i społecznych. Co więcej – ryzyko zakwestionowania schematu z punktu widzenia klauzuli unikania opodatkowania jest niewielkie. Chcesz wiedzieć czemu?

Skonsultuj się z naszym ekspertem

Zamów godzinną konsultacje prawno-podatkową z zakresu krajowego i międzynarodowego prawa korporacyjnego i podatkowego.

CRBR

Twoja spółka zagraniczna nie będzie podlegała obowiązkowi ujawnienia w CRBR – możesz pozostać anonimowy w obrocie z kontrahentami. To jedna z nielicznych takich możliwości, które są w pełni legalne.

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Proponowany model działania zakłada brak składki zdrowotnej, jak również brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Innymi słowy jedynym obciążeniem publicznoprawnym będzie podatek dochodowy, ewentualnie podatek VAT.

Firma bez ZUS i NFZ

Odpowiednia konfiguracja podmiotu zagranicznego pozwoli Ci prowadzić działalność bez ZUS i NFZ w Polsce. W pełni legalnie – możesz zatrudniać pracowników, nabywać środki trwałe oraz płacić podatki – CIT lub PIT.

Jeśli zainteresował Cię powyższy wpis i chcesz wiedzieć więcej na poruszony w nim temat zapraszamy do współpracy z nami. Specjaliści z biura naszej kancelarii prawnej w Warszawie są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się już dzisiaj i daj sobie pomóc. Jeśli szukasz wsparcia prawnego w prowadzeniu działalności za granicą zapraszamy na stronę departamentu spółek zagranicznych i międzynarodowego doradztwa podatkowego.

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance