Czy stronę internetową zaliczymy do kosztów?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

W dzisiejszych czasach coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie Internetu, aby dotrzeć do klienta. Czy dokonane na tym polu inwestycje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Internet daje każdej osobie prowadzącej własny biznes nowe sposoby pozyskiwania klientów. Wszystko zaczyna się od wizytówki firmy, czyli strony internetowej. Przy okazji może to być także dodatkowy kanał dystrybucji towarów czy usług – jako sklep internetowy.

Brzmi to dość prosto, ale w praktyce okazuje się sprawą nieco bardziej skomplikowaną i przede wszystkim kapitałochłonną. Wydatek na stworzenie samej witryny, a więc zaangażowanie webmastera oraz grafika, to nie wszystko.

W dalszej kolejności należy wykupić domenę internetową, która zależnie od tego, czy ma charakter lokalny (krajowy – np. *.pl) czy globalny (np. *.eu, *.com), kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeszcze więcej trzeba zwykle przeznaczyć na odpowiedni serwer dla strony internetowej – im lepsze parametry techniczne, tym wyższa cena – nawet kilkaset złotych. Co więcej, mowa tutaj o cenach rocznych. Po upływie danego okresu abonamentowego można go przedłużyć za kolejną, odpowiednią opłatą.

Nawet najciekawszy serwis internetowy nie gwarantuje napływu klientów sam w sobie. Podobnie jak każdy inny produkt, wymaga on właściwej promocji. Najskuteczniejszą, ale też jedną z droższych metod jest pozycjonowanie. Ma ono podnieść pozycję strony w wynikach wyszukiwarek internetowych. Efektywne wydaje się również wykorzystanie reklam sponsorowanych w portalach społecznościowych, gdzie ceny mogą wahać się od kilkunastu do kilkuset złotych za przeprowadzoną kampanię. Ta zwykle trwa od jednego do siedmiu dni i w zależności od tego ma zróżnicowany zasięg odbiorczy.

Wszystkie takie wydatki – zarówno podane wyżej jako przykłady, ale też inne (nie jest to przecież katalog zamknięty) – służą promocji w Internecie. Bez wątpienia mogą one prowadzić do uzyskania przez przedsiębiorcę przychodu. Co więcej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie wymienia ich jako wydatków wyłączonych z tych, które stanowią podstawę dla zwolnień podatkowych.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszyć swoje zobowiązania z PIT.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Inforfk.pl

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance