Aktualności podatkowe tygodnia: Plan oszczędności zgłosimy fiskusowi

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Ministerstwo Finansów ma w planie wprowadzenie zaleceń OECD, które odnoszą się do obowiązku ujawniania organom skarbowym schematów biznesowych, które mogą przynosić korzyści o charakterze podatkowym.

Dzierżawa znaku bez ryczałtu

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie podzielił zdanie fiskusa, że przychód z czynszu dzierżawy znaku towarowego to przychód z praw majątkowych i nie znajdzie do niego zastosowania ryczałt.


Koniec z luką w sprzedaży alkoholu bez akcyzy

27 maja weszły w życie przepisy nowelizacji Ustawy o akcyzie. Dzięki temu ostatecznie ma zostać zlikwidowana luka pozwalająca na sprzedaż alkoholu bez akcyzy. To odpowiedź na delegalizację węgierskiego sposobu skażania alkoholu. Teraz przed nabyciem całościowo skażonego etanolu w państwach członkowskich UE będzie trzeba dokonać szeregu formalności.


Prawnik rozliczy koszty z własnej firmy

Organy podatkowe uważają, że zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu adwokata bądź radcy prawnego pozostają bez związku założoną potem po ukończeniu aplikacji kancelarią prawną. Dlatego kosztów aplikacji nie można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Co innego, jeśli prawnik już podczas aplikacji prowadzi własną działalność gospodarczą.


Limit gotówkowy dla firm niesie ze sobą problemy

Obecnie obowiązujące przepisy nie wyłączają z kosztów uzyskania przychodu tylko nadwyżki ponad 15 tysięcy złotych dla transakcji gotówkowych, a każdą transakcję bez użycia rachunku bankowego. Według resortu finansów limit 15 tysięcy złotych to nie kwota wolna, ale limit, do którego konkretne przepisy nie znajdują zastosowania.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 26.05.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance