Aktualności podatkowe tygodnia: Komornik płaci VAT

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) stanowi, że komornicy sądowi są podatnikami podatku od towarów i usług (VAT). W tym rozumieniu działają oni jako podmioty wykonujące działalność gospodarczą, nie zaś jako organy władzy publicznej.

Wynajmujący bez ulgi według organów skarbowych

Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, iż cel mieszkaniowy sprowadza się do zapewnienia sobie dachu nad głową. Tym samym podatnik, który pieniądze ze sprzedaży jednego mieszkania przeznaczył na zakup drugiego – do wynajęcia – nie może liczyć na zwolnienie z podatku.


Kontrola skarbowa poza granicami województwa dopuszczalna

NSA w swojej uchwale uznał, że organy kontroli skarbowej zgodnie z prawem mogą wszcząć i prowadzić postępowanie kontrolne poza granicami województwa, które w teorii wyznaczają ich właściwość miejscową.


Woda mineralna i kranowa to dwie różne rzeczy. VAT też jest inny

Woda w postaci naturalnej – np. kranowa – objęta jest stawką VAT w wysokości 8%. Woda mineralna tymczasem objęta jest już stawką 23% VAT. Według NSA te dwa rodzaje wody mają wiele różnic, stąd mogą być podlegać innemu opodatkowaniu i nie narusza to w żaden sposób zasady neutralności podatku VAT.


Zwrot bezpodstawnie uzyskanie korzyści bez PIT

Zubożony, któremu zwraca się bezpodstawnie uzyskaną korzyść majątkową, nie uzyskuje przysporzenia majątkowego. Tym samym nie musi z tego tytułu odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).


Bez podatnika nie ma odwrotnego obciążenia

Firmy działające w sposób legalny, ale wykreślone z rejestru przedsiębiorców to zarówno sprzedawcy, ja i nabywcy. Kiedy fiskus pozbawi ich statusu podatnika VAT, często nie wiadomo, kto powinien zapłacić podatek wynikający z odwrotnego obciążenia, gdzie VAT przerzuca się ze sprzedawcy na nabywcę.


Jest dostawa, jest danina

Podatnik oszukany przez firmanta, o ile nie dołożył przy transakcji należytej staranności, będzie musiał zapłacić podatek VAT należny. Jednocześnie nie odliczy podatku naliczonego.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 07.03.2017 r.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance