Aktualności podatkowe tygodnia – status podatnika, a zawieszenie egzekucji komorniczej. Czy anonimowe badanie można wliczyć w koszt podatkowy?

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Firma zapłaci ryczałt za wygrane w konkursach.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w intrpretacji o sygn. IPPB1/4511-258/16-2/EC z dnia 28 kwietnia 2016 r. potwierdził, iż przedsiębiorcy zapłacą zryczałtowany 10. proc. PIT od nagrody pieniężnej wygranej w konkursie.
Jest to stanowisko odmienne od dotychczasowych decyzji organów podatkowych. Dotąd, według fiskusa, wygrana w konkursie była dla osób prowadzących firmę zwykłym przychodem z działalności gospodarczej. W opinii Sądów nie ma jednak znaczenia, czy wygrała osoba fizyczna, czy przedsiębiorca


Zawieszenie egzekucji nie wpływa na status kontrolowanego podatnika

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. II FSK 755/14,orzekł iż zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie wyklucza możliwości przeprowadzenia kontroli bez zawiadomienia. Sporna sprawa dotyczyła niezapowiedzianej kontroli podatkowej. Zdaniem fiskusa, powiadomienie o zamiarze wszczęcia egzekucji komorniczej nie było konieczne, ze względu na to, iż w przypadku podatnika zachodził jeden z wyjątków uzasadniających odstąpienie od uprzedzenia go o wizycie kontrolerów. NSA przyznał, iż podczas wszczęcia niezapowiedzianej kontroli, podatnik był zobowiązanym, wobec którego wszczęto czynności egzekucyjne. Oznacza to, że zawieszenie postępowania, w żaden sposób nie wpłynęło na status kontrolowanego.


Wysoka akcyza dla niskich procentów

Trybunał Sprawiedliwości UE, w wyroku o sygn. C-532, C-533, orzekł iż napoje fermentowane, które swoim smakiem oraz zapachem nie przypominają owoców, powinny być zaklasyfikowane do pozycji CN 2208, czyli do mocnych alkoholi, które podlegają wyższemu podatkowi akcyzowemu. Sprawa dotycząca holenderskiego producenta, może mieć znaczący wpływ również dla innych firm produkujących napoje fermentowane, w tym spółek z Polski.


Tajemniczy klient nie odliczy kosztów na podstawie paragonu

Z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach o sygn.IBPB-1-2/4510-106/16/KP wynika, iż podstawą zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, może być wyłącznie dokument, który pozwala ustalić dane nabywcy towarów lub usług. Sprawa dotyczyła spółki, zamierzającej wprowadzić do swojej oferty możliwość badań poprzez zatrudnienie tajemniczego klienta. Podmiot, który wniósł o interpretację, miał wątpliwosć na temat tego, czy można uznać zakup dokonany w trakcie tego badania za koszt podatkowy na podstawie paragonu.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance