Aktualności podatkowe tygodnia: Niski podatek na e-gazety i e-booki

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Państwa członkowskie mogą obniżyć stawkę podatku od towarów i usług (VAT) względem elektronicznych książek i prasy. To efekt poparcia przez Parlament Europejski zmiany dyrektywy o VAT. Dotychczas książki i prasa tradycyjna była objęta podatkiem w stawce 7,5%, a elektroniczne – ponad trzy razy wyższą, 23%.


Bez zwiększenia majątku nie ma przychodu w CIT

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w jednym z ostatnich wyroków potwierdził, że zwrot depozytu nieprawidłowego w innej postaci do końca roku 2014 było neutralne na gruncie podatkowym. Surogat wykonania zobowiązania nie stanowi odrębnej umowy i nie powoduje zwiększenia majątku. Tym samym nie powstaje też przychód w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).


VAT od opłat za ogrzewanie

Opłaty za zużycie energii są składową częścią czynszu najmu także wtedy, gdy w mieszkaniu nie zamontowano odrębnych liczników energii, a opłaty rozlicza się ryczałtowo. Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej powoduje to, że nie można ubiegać się o zwolnienie z VAT przy opłatach za ogrzewanie, które od najemców pobiera gmina.


Biznes tytoniowy bardziej kontrolowany

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt nowelizacji przepisów regulujących rynek wyrobów tytoniowych – tzw. pakiet tytoniowy. Ograniczenia dotkną rolników, którzy będą chcieli sprzedać tytoń bezpośrednio za granicę. Pod większą kontrolę trafią uprawy tytoniu.


Ulgi na innowacje

Z roku na rok wzrastają ulgi dla firm działających w sektorze B+R (badania i rozwój). W 2018 roku firmy uzyskają możliwość nawet 100-procentowej ulgi, a centra B+R – 150-procentowej ulgi.


Strategia dla skarbówki

Resort finansów zamierza opublikować czteroletni plan rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnikom łatwiej ma być wypełniać obowiązki podatkowe. W efekcie zmniejszyć powinna się przestępczość gospodarcza – m.in. wyłudzanie podatku VAT.


Ulga na złe długi nieefektywna

Ulga na złe długi jest za mało efektywna, bo warunki są zbyt surowe. Podatnicy powinni mieć więcej czasu na skorzystanie z tej ulgi. Resort finansów nie wyklucza złagodzenia warunków.

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: TAXówka, 02.06.2017

Wyróżniony ekespert

<br />
<b>Warning</b>: Undefined variable $fullname in <b>/home/ebwhjzgwhy/domains/spolki.cgolegal.pl/public_html/wp-content/uploads/cache/136c5961c23f8bf63e4454eece6364a99e48530f.php</b> on line <b>45</b><br />
”
class=”lazyload”></figure><div class=

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

  CGO Group

  CGO Group
  Anna Ślusarek
  Specjalista ds. administracyjnych
  Kancelaria CGO Legal CGO Finance