Co zyskam zakładając spółkę w Szwajcarii?

Co zyskam zakładając spółkę w Szwajcarii?
Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Szwajcaria to jeden z najbogatszych krajów świata. Ma ugruntowaną pozycję lidera jakości życia i poziomu funkcjonowania administracji publicznej. Co zyskasz zakładając spółkę w Szwajcarii? Dla kogo jest ona dobrym rozwiązaniem? Rejestracja spółki w Szwajcarii to rozwiązanie doskonałe dla osób szukających renomy, prywatności, sprawiedliwych podatków i dostępu do szwajcarskich usług socjalnych.

Spis treści

Ogólne informacje o Szwajcarii

Szwajcaria to federacja dwudziestu sześciu kantonów, z których każdy cieszy się dużą samodzielnością. Wybór lokalizacji dla spółki to nie tylko różne stawki podatkowe, to również różne języki urzędowe. Najmniej ludny kanton liczy sobie raptem 15 000 mieszkańców – ma swojego prezydenta i swoja konstytucję. Najmniejszy, Bazylea, 37 km2. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, stąd np. nie obowiązują na jej terytorium unijne dyrektywy i rozporządzenia. Można jednakże wjechać do Szwajcarii bez kontroli paszportowej, kraj ten jest stroną układu z Schengen.

Czy Szwajcaria jest rajem podatkowym? Dowiedz się jaki podatek CIT, PIT lub VAT zapłacisz w Szwajcarii z naszego artykułu o podatkach w Szwajcarii

Dlaczego warto założyć spółkę w Szwajcarii

Szwajcaria to kapitalistyczne supermocarstwo socjalne. Obywatele objęci są doskonałą opieką zdrowotną oraz możliwością otwarcia biznesu z perspektywą szybkiego rozwoju dzięki dostępowi do infrastruktury, wykwalifikowanej kadry i stabilnego systemu prawnego.

Renoma

Szwajcaria kojarzy się renomą. Firma która prowadzi sprzedaż poprzez spółkę Szwajcarską zyskuje w oczach odbiorców, niska jakość szwajcarskich produktów, czy usług to rzadkość. Podmiot szwajcarski wskazuje na zamożność udziałowców – kapitał zakładowy to minimum 20 000 CHF dla GmbH. Dla porównania w przypadku polskiej sp. z o.o. jest to 5000 PLN, a PSA – nawet 1 PLN). Reasumując, prowadzących biznes pod szyldem spółki szwajcarskiej dajesz podświadomie do zrozumienia, że masz kapitał i oferujesz odpowiednią jakość.

Anonimowość

Szwajcaria ceni sobie anonimowość w biznesie. System szwajcarski został tak skonstruowany, żeby chronić udziałowców spółek przed dostępem do zbyt wielu danych osobowych. W przypadku gdy udziałowiec jest jednocześnie wyłącznym rezydentem szwajcarskim, Szwajcaria niechętnie dzieli się informacjami z administracjami podatkowymi państw trzecich. Spółka w Szwajcarii jest więc dla tych którzy stawiają na anonimowość np. ze względu na konkurencję w biznesie.

Wielość instytucji finansowych

Szwajcaria to światowa stolica bankowości – w Szwajcarii siedzibę ma ponad 200 banków. Większość typów biznesów znajdzie tam właściwą dla siebie instytucję finansową. Banki szwajcarskie oferują:

  • dostęp do systemu SEPA;
  • konta wielowalutowe;
  • rachunki w walutach obcych;
  • platformy forex
  • narzędzia inwestycyjne
  • usługi private bankingu
  • oferty finansowania dla rokujących przedsięwzięć biznesowych.

Akceptacja kryptowalut i nowych technologii

Szwajcaria znana jest również z przychylności kryptowalutom (np. można tam płacić podatki za pomocą kryptowalut). Firmy inwestujące w technologię blockchain mogą liczyć na wsparcie np. stowarzyszenia Crypto Valley w Zug, które oferuje globalny networking „blockchainowy”.

Korzystne rozwiązania podatkowe w Szwajcarii – czyli co zyskam zakładając spółkę w Szwajcarii

Co zyskasz zakładając spółkę w Szwajcarii? Przede wszystkim atrakcyjne, sprawiedliwe opodatkowanie dochodów korporacyjnych oraz prywatnych. Nie jesteś katolikiem i nie chcesz płacić podatku kościelnego? Proszę bardzo – wystarczy to zadeklarować. Opodatkowanie zależne jest od kantonu – dobrze obrazuje to mapa:

Co zyskam zakładając spółkę w Szwajcarii? dla kogo jest spółka w Szwajcarii?
Opodatkowanie PIT w Szwajcarii

Niski CIT

Tytuł może wprowadzać w błąd – łatwo można założyć spółkę która będzie efektywnie opodatkowana na poziomie nawet 30%. Stawka CIT zależy od połączenia stawek: municypalnej, kantonalnej i federalnej. Jeśli więc zakładana spółka ma swoja siedzibę (ale uwaga – rzeczywistą siedzibę z której realizowane są czynności prowadzenia spraw spółki) w Zug, wówczas skorzystamy z niskiego, ok. 12% podatku CIT – czy to czyni z Szwajcarii raj podatkowy?

Niski VAT

Dla firm działających lokalnie (świadczących usługi dla których miejsce świadczenia jest w Szwajcarii lub realizujących dostawy do Szwajcarii) obowiązuje VAT. Jego stawka jednak to tylko 7,7%! To 3 razy mniej niż podstawowa stawka tego podatku w Polsce. Przy niższych podatkach, kraj ten utrzymuje wysoki standard funkcjonowania administracji – może jedną z przyczyn to stabilność prawa? Miła odmiana w porównaniu do ustawodawczego rollercoastera który fundują nam krajowi politycy.

Niski PIT

Co odróżnia Szwajcarię od innych krajów Europy Zachodniej? Stosunkowo niskie podatki osobiste. Szwajcaria owszem stosuje podatek od bogactwa – tzw. wealth tax, jednak jest on niski – zależy od wartości majątku i zawiera się w przedziale do 0,3%. Podatki dochodowe zależą od miejsca zamieszkania – np. w kantonie ZUG podatek dochodowy wynosi ok 22% dla majątku o wartości 1 mln CHF i, jednocześnie, dochodu o wysokości 1 mln CHF. Administracja skarbowa udostępniła narzędzie do samodzielnego wyliczenia kwoty zobowiązania pod tym adresem. Mamy więc polskie stawki i szwajcarską jakość. Oczywiście dla dochodu 100 000 CHF – podatek ten wyniesie jedynie 8,33%. Właśnie ten fakt jest dowodem na urzeczywistnieniem sprawiedliwości podatkowej w kraju helwetów.

Założenie spółki w Szwajcarii – krok po kroku

1. Dokumentacja

Przygotowanie do rejestracji spółki to, poza oczywiście fazą odpowiedzi na pytanie dlaczego, przygotowanie dokumentacji. Podstawowe KYC (know your client) obejmuje: przedstawienie kopii paszportu (najlepiej notarialnie poświadczonej), rachunek za media potwierdzający adres klienta.

Po przedstawieniu się w/w dokumentami przychodzi część dot. samej rejestracji. Otóż jeśli udziałowcem spółki jest inna spółka wówczas dokumentami, które należy przygotować do rejestracji są dokumenty korporacyjne tej spółki. Zazwyczaj są to: akt założycielski (umowa spółki), odpis z rejestru z klauzulą Apostille, często – dokumenty wewnętrzne (np. uchwała zarządu, wspólników). Przy udziałowcu, osobie fizycznej, konieczny będzie paszport.

Spółka musi powołać lokalnego dyrektora – osobę która ma lokalną rezydencję. Warto pamiętać, że zwykle można skorzystać z usługi lokalnego dyrektora nominowanego – adwokata, który może pełnić tę funkcję np. do czasu uzyskania rezydencji przez klienta udziałowca.

2. Konto bankowe do wpłaty kapitału

Spółka szwajcarska musi wpłacić kapitał zakładowy przez wpisem do rejestru. W tym celu otwierany jest w banku dedykowany rachunek na który udziałowiec przelewa kapitał początkowy spółki.

3. Wizyta u notariusza i rejestracja spółki w rejestrze

Rejestracja spółki szwajcarskiej odbywa się dwuetapowo – w pierwszym etapie akt założycielski spółki sporządzany jest przez lokalnego notariusza. Dopiero po etapie notarialnych następuje zgłoszenie spółki do rejestru sądowego. Spółka w organizacji z chwilą wpisu nabywa pełną osobowość prawną – podobnie jak spółki kapitałowe w Polsce.

4. Otwarcie konta bankowego

Otwarcie konta bankowego w Szwajcarii jest zdecydowanie prostsze niż w innych lokalizacjach w UE. Szwajcaria przyjmuje „sensownych” inwestorów z otwartymi rękami. Szwajcarski bank może poprosić o biznes plan, sprawdzić pochodzenie majątku – jednakże jeśli przedsięwzięcie biznesowe „ma sens” – otwarcie rachunku będzie stosunkowo proste.

Co zyskam zakładając spółkę w Szwajcarii?

Spróbujmy podsumować korzyści:

Anonimowośćbrak rejestru beneficjentów rzeczywistych i publicznego rejestru akcjonariuszy / udziałowców
Podatkiniski VAT (7,7%), PIT i CIT (łącznie ok 22%)
Kryptowalutyprzychylność rozwiązaniom opartym na blockchain
Bankowośćda się otworzyć konto w lokalnym banku! To nie Malta lub Cypr
Renomafirma w Szwajcarii to reputacja rozpoznawana na całym świecie

Czy spółkę w Szwajcarii może założyć obcokrajowiec?

Tak

Czy Polak może dyrektorem w spółce szwajcarskiej?

Tak, ale nie wyłącznym. Spółka szwajcarska musi w swoim organie zarządzającym mieć szwajcarskiego rezydenta.

Jaki jest kapitał minimalny który należy wpłacić przy zakładaniu spółki w Szwajcarii?

Minimalny kapitał spółki GmbH wynosi 20 000 CHF.

Wyróżniony ekespert

Kamil Cymerman

Kamil Cymerman

Szef działu spółek zagranicznych / Adwokat

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance