Zmiana rezydencji podatkowej

Zmiana rezydencji podatkowej

Mając na względzie ostatnie zmiany w szeroko pojętej legislacji podatkowej, kancelaria uruchomiła nowy produkt – zmianę rezydencji podatkowej.

 

Polski rezydent podatkowy opodatkowany jest globalnie – tj. od całego dochodu, który otrzymuje ze źródeł polskich i zagranicznych. Nadto wiążą go niekorzystne rozwiązania mające na celu opodatkowanie spółek zagranicznych, które kontroluje – np. CFC (opodatkowanie udziałowców spółek zagranicznych) oraz klauzula obejścia prawa podatkowego. Nadto, od 2016 roku banki zagraniczne raportują dane beneficjentów rzeczywistych spółek zagranicznych do kraju ich rezydencji, innymi słowy fiskus otrzyma informację odnośnie posiadanych przez Polaków spółkach.

 

Skutecznym rozwiązaniem problemu rezydencji podatkowej jest jej zmiana na rzecz kraju o przyjaznym reżymie podatkowym. Wśród oferowanych przez nas jurysdykcji jest Cypr i Malta, które oferują efektywne opodatkowanie zbliżone do 0%. W praktyce konieczna jest fizyczna przeprowadzka do wybranego kraju, co nie wyklucza oczywiście możliwości powrotu do kraju podyktowanego celami osobistymi i zawodowymi. Proszę pamiętać, że zmiana rezydencji podatkowej w przypadku rezydenta polskiego wiąże się z koniecznością analizy zamierzeń pod kątem wprowadzonego w 2019 exit tax – czyli daniny obciążającej osoby (fizyczne i prawne), które zmieniają rezydencję podatkową.

 

Kryterium przesądzającym zmianę rezydencji podatkowej jest zazwyczaj kryterium pobytu powyżej 183 dni oraz kryterium centrum interesów życiowych. Tym samym nasza usługa sprowadza się do:

  • Pomocy w organizacji przejazdu do wybranej jurysdykcji;
  • Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych do urzędu ds. imigracji;
  • Uzyskanie wpisu do ubezpieczeń społecznych i medycznych;
  • Pomoc agenta ds. nieruchomości w celu wynajmu mieszkania;
  • Otwarcie osobistego rachunku bankowego;
  • Bieżące doradztwo i wsparcie.

Chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o zagadnieniach dot. optymalizacji podatkowej? Polecamy blog mecenasa Michała Gawlaka.

 

Zapraszamy do kontaktu.