Spółka offshore w Wielkiej Brytanii

ZAKŁADANIE SPÓŁKI TYPU OFFSHORE W WIELKIEJ BRYTANII

Wielka Brytania jest krajem europejskim położonym dwie godziny lotu od Paryża. Kraj ten może być wykorzystywany jako okno na świat – to lokalizacja, której umiejętne wykorzystanie pozwala na uzyskanie niskiej i efektywnej stawki podatku dochodowego. Dodatkowo Wielka Brytania wprowadziła najwyższy w UE limit zwolnienia z VAT – aż do ok. 90 000 EUR.

Wielka Brytania jest największym centrum finansowym na świecie – funkcjonują tam dziesiątki tysięcy spółek kontrolowanych przez osoby zagraniczne, które korzystają z wysokiej jakości usług, korzystnego systemu podatkowego oraz sieci umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wielka Brytania może być miejscem dla wielu rodzajów działalności gospodarczej, zapewniając przy tym dobry wizerunek marki. Anglia nie jest typowym rajem podatkowym, jednak dzięki naszej specjalistycznej wiedzy – może się nim stać.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Londyn oferuje doskonały wizerunek i spółki z o.o. (LTD), świetny dla prowadzenia wszystkich rodzajów działalności. Wybór tej jurysdykcji jest uzależniony od kilku czynników. Jeżeli spółka zostanie poprawnie zarejestrowana, można cieszyć się stawką podatku pomiędzy 4% a 6%, dzięki wykorzystaniu prawa o umowie agencyjnej (Agency Agreement Law), które pozwala na przypisanie aż 80%-90% udziałów zagranicznej spółce dominującej.

SYSTEM PODATKOWY

Podatek od osób prawnych w Londynie waha się między 20% a 30% – w zależności od obrotów i zysków, ale może zostać obniżony do 4% dzięki prawu o umowie agencyjnej (Agency Agreement Law).

Jeżeli brytyjska spółka kapitałowa jest w 100% własnością brytyjskiej spółki zagranicznej,
to istnieje prawo do przypisania 95% (w praktyce jednak 80%) zysków brutto spółce zagranicznej.

Jeżeli chodzi o wizerunek, wykorzystywane spółki holdingowe są zazwyczaj zarejestrowane na Gibraltarze, który sam jest częścią Unii Europejskiej. Niektórzy w tym celu wykorzystują również Seszele, ale lokalizacja ta może zostać zakwestionowana przez brytyjskie organy podatkowe, jako niekooperatywna.

System spółka dominująca – spółka zależna wywodzi się z „prawa agencyjnego”,
które reguluje kwestię umów agencji reprezentujących spółki zagraniczne.

KSIĘGOWOŚĆ

Roczne sprawozdania finansowe muszą być prowadzone i prezentowane Urzędowi Skarbowemu w ramach rocznego zeznania.

Biuro rachunkowe jest wymagane, a zatem przewidziane jest prowadzenie księgowości.
Rok bilansowy rozpoczyna się wraz z założeniem spółki.

RODZAJE SPÓŁEK

Zwykle zakładanym rodzajem spółki w Londynie jest LTD, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ten rodzaj spółki jest elastyczny, umożliwia dowolną modulacje w przepisach. Zmiany te mogą zostać wprowadzone przez zgromadzenia wspólników spółki.

SIEDZIBA SPÓŁKI

Adres siedziby spółki powinien widnieć na dokumentach firmowych spółki.
Istnieje możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

KAPITAŁ MINIMALNY

Standardowy kapitał minimalny spółki w Londynie wynosi 10000 funtów, ale nie ma obowiązku jego wpłaty w określonym czasie. W praktyce stwarza to możliwość założenia spółki z kapitałem o wartości 1 funta.

KONTO BANKOWE

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM, (istnieje możliwość uzyskania kilku kart). Uzyskanie dodatkowej, anonimowej karty VISA odbywa się na żądanie,
a odpowiedzialny za to jest bank, w którym utworzone zostało konto spółki.

Należy pamiętać, że do otwarcia rachunku bankowego w banku brytyjskim wymagane jest osobiste stawiennictwo w placówce.

ZARZĄD

Zarząd spółki może być dowolnego pochodzenia, a usługi tzw. dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie spółką zapewnią Państwu dodatkową poufność.

UDZIAŁOWCY

Usługi udziałowców nominowanych (tzw. nominee shareholder) to kolejne z rozwiązań gwarantujących zachowanie poufności i anonimowości.

CZAS ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej działalności w 24 godziny to wybranie jej z przygotowanej listy już istniejących i zarejestrowanych firm.

HOLDINGI

Spółki w Wielkiej Brytanii mogą pełnić rolę holdingu lub posiadać ruchomości bądź nieruchomości, a także akcje i udziały. Jest to dobre rozwiązanie do kontrolowania akcji spółki europejskiej w celu skorzystania z ulg podatkowych dla spółek dominujących
i zależnych.

WZNOWIENIE

Spółka zarejestrowana w ma obowiązek corocznego przedłużania swojej działalności,
co wiąże się np. z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej oraz ponownego powołania organów spółki.

WARUNKI ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Ostatnim warunkiem jest legalność spółki zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w kraju,
w którym będzie ona prowadzić działalność. Stworzenie spółki zagranicznej nie powinno
i nie może być wykorzystywane do legitymizacji nielegalnej działalności.

Władze brytyjskie nie zezwalają na działalność finansową, bankowość, zakłady,
gry hazardowe online i ubezpieczenia bez posiadania pozwolenia.