Spółka offshore w Panamie

ZAKŁADANIE SPÓŁKI TYPU OFFSHORE W PANAMIE

Panama położona jest 2 godziny lotu z Miami i słynie z kanału łączącego obie Ameryki.
Od dawna było to wysoko cenione miejsce na zakładanie spółek zagranicznych.
W Europie jednak nieco mniej, ponieważ Panama nadal nie jest szerzej znana pod względem finansów, prawdopodobnie z powodu dużej odległości i bariery językowej.

Panama jest międzynarodowym centrum ze względu na swoje położenie, ale zachowuje też popularność jako międzynarodowa jurysdykcja offshore. Od lat 80. Panama przyciąga rosnącą liczbę spółek działających na rynku międzynarodowym w różnych branżach.
Spółki te zdecydowały się na przeniesienie do Panamy z powodu na wiele korzyści, jakie Panama oferuje nierezydentom. Panama i ponad 50000 zarejestrowanych spółek.

Panama zezwala na zakładanie spółek z dyrektorem nominowanym, co gwarantuje anonimowość
w rejestrze publicznym. Akcje spółki z siedzibą w Panamie są akcjami na okaziciela, tym samym gwarantując anonimowość udziałowców.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Ta jurysdykcja będzie odpowiadać spółkom działającym w takich branżach jak import / eksport, handel ropą naftową, w branży morskiej, górnictwie, transporcie i wynajmie wszelkiego rodzaju statków morskich i powietrznych.

SYSTEM PODATKOWY

Podatek w Panamie wynosi 0% dla spółek nie prowadzących działalności lokalnie.

Nie ma kontroli wymiany międzynarodowej, lokalnych podatków ani podatku VAT.
Faktury za usługi nie zawierają tym samym podatku.

KSIĘGOWOŚĆ

Księgowość nie jest w Panamie obowiązkowa ze względu na brak opodatkowania.
Jednakże bank, w którym otwarto rachunek może w niektórych przypadkach zażądać faktury wyjaśniającej pewne transakcje.

WARUNKI

Utworzenie spółki zagranicznej wymaga spełnienia kilku ważnych elementów podanych poniżej. W celu zapewnienia właściwego działania należy je zawsze brać pod uwagę podczas zakładaniu spółki.

RODZAJ SPÓŁKI

Zwykle w Panamie zakłada się spółki IBC – International Business Company.
Można również posługiwać się skrótem LTD, jeżeli chcemy trzymać się angielskiej wersji.

SIEDZIBA SPÓŁKI

Siedziba firmy musi być zarejestrowana lokalnie w Panamie a jej adres winien widnieć na dokumentach firmowych oraz danych pocztowych spółki. Istnieje również możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

KAPITAŁ MINIMALNY

Standardowy kapitał w wynosi 10000 USD, ale nie ma obowiązku jego wpłaty
w określonym czasie. W praktyce stwarza to możliwość założenia spółki z kapitałem
o wartości 1 USD.

KONTO BANKOWE

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM (istnieje możliwość uzyskania kilku kart). Uzyskanie dodatkowej, anonimowej karty VISA odbywa się na żądanie,
a odpowiedzialny za to jest bank, w którym utworzone zostało konto spółki.

ZARZĄD

Zarząd spółki może być dowolnego pochodzenia, a usługi tzw. dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie spółką zapewnią Państwu dodatkową poufność.
Do założenia spółki w Panamie wymaganych jest trzech dyrektorów.

UDZIAŁOWCY

Usługi udziałowców nominowanych (tzw. nominee shareholder) to kolejne z rozwiązań gwarantujących zachowanie poufności i anonimowości. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji wymaga się współdziałania dwóch udziałowców.

CZAS ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej działalności w 24 godziny jest wybranie jej z przygotowanej listy już istniejących i zarejestrowanych firm.  Przy tworzeniu spółki od podstaw należy liczyć się z okresem 5-7 dni (+ czas przesyłki pocztowej).

HOLDINGI

Spółki w Panamie mogą przyjąć rolę spółek kierujących Holdingiem, zarządzając majątkiem ruchomym oraz nieruchomym, jak również posiadać udziały i akcje w innych spółkach
(w tym polskich).

WZNOWIENIE

Spółka zarejestrowana w ma obowiązek corocznego przedłużania swojej działalności,
co wiąże się np. z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej oraz ponownego powołania organów spółki.

UWAGI KOŃCOWE

Zastrzegamy, że ostatnim wymogiem jest legalność działania spółki zarówno w Panamie,
jak i w kraju, w którym będzie ona prowadzić działalność. Stworzenie spółki zagranicznej nie powinno i nie może być wykorzystywane do legitymizacji nielegalnej działalności.

Organy regulacyjne w Panamie nie zezwalają na działalność finansową, bankowość, zakłady, gry hazardowe online i ubezpieczenia bez posiadania pozwolenia.