Spółka offshore w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie

ZAKŁADANIE SPÓŁKI TYPU OFFSHORE W DUBAJU (ZEA)

Dubaj, położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kwitnie gospodarczo.
Stolicą Emiratu jest miasto o takiej samej nazwie – Dubaj. Państwo, znajdujące się w centrum uwagi ze względu na rozwój ekonomiczny i projekty turystyczne, wyróżnia się niezwykłym bogactwem tworząc m.in. sztuczne wyspy Palm Island w kształcie palmy. Dzięki posiadanemu statusowi raju podatkowego Dubaj przyciąga przedsiębiorców przejrzystym systemem prawa i strefą wolnego handlu.

PODSTAWOWE INFORMACJE

  • Konieczna jest osobista wizyta w Dubaju w celu otwarcia spółki
  • Należy składać coroczne sprawozdania finansowe za pośrednictwem miejscowego audytora
  • Otwarcie spółki trwa średnio 1-2 tygodnie, zmiany w strukturze udziałowej są czasochłonne
  • Polecana dla klientów którzy chcą inwestować w nieruchomości w Dubaju

RODZAJE SPÓŁEK

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieją trzy rodzaje spółek, które różnią się poszczególnymi wymaganiami przy rejestracji, cenami takich usług oraz oczywiście możliwościami w zakresie prowadzenia działalności.

Pierwszy ze wspomnianych rodzajów to spółka offshore. Zgodnie z regulacjami prawa międzynarodowego dotyczącymi takich spółek – nie trzeba posiadać wizy na pobyt w danym kraju, aby założyć w nim spółkę offshore. Wszystko dlatego, że spółka ta nie jest uznawana za rezydenta, ale za wirtualną spółkę. Należy jednak pamiętać, że nie można wtedy prowadzić żadnej działalności wewnątrz tego kraju.

Klient będzie posiadał 100% udziałów w spółce. Może otworzyć konto bankowe tylko w takim banku, który świadczy usługi bankowości internetowej.

Co ważne, aby otworzyć spółkę offshore w ZEA, Klient nie musi przyjeżdżać na miejsce – my będziemy działać w jego imieniu. Wymagane jest natomiast, aby Klient przyjechał do banku celem założenia konta.
Spółki offshore powstają także w dwóch innych emiratach, jakimi są Dubaj oraz Ajman. Obie te jurysdykcje wymagają jednak, aby Klient uczestniczył w procesie rejestracji spółki i podpisał się na odpowiednich dokumentach. Ponad to co roku musi on dostarczyć sprawozdanie przygotowane przez biegłego rezydenta, aby móc odnowić licencję na prowadzenie działalności. Stanowi to niestety dodatkowy koszt dla Klienta.

Drugim typem spółek w ZEA są spółki Free Zone, które podobnie jak offshore są w 100% własnością Klienta. Spółka ta daje Klientowi wizę na pobyt i pracę w ZEA przez okres 3 lat. W tym czasie nie może on jednak pozostawać poza granicami kraju dłużej niż 6 miesięcy.

 Klient może też otworzyć dla spółki konto bankowe wraz z książeczką czekową, kartą debetową i dostępem do bankowości internetowej. Co istotne, Klient będzie musiał przyjechać do ZEA zarówno dla utworzenia spółki, jak i otwarcia rachunku bankowego.

Gdy tylko spółka zostanie utworzona, można już ubiegać się o wizy. Koszt jednej wizy dla rezydenta to wydatek ok. 7500 AED (co równa się ok. 700 USD), a w tej cenie mieści się wniosek, karta imigracyjna, karta zdrowia, dowód osobisty ZEA, zdjęcie odcisków palców, stempel wizowy w paszporcie itp.

Trzecim rodzajem spółek jest Mainland lub odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które powstają we współpracy z lokalnymi Emirati. Jest to lokalny partner i będzie on posiadał 51% udziałów w spółce, zaś Klient pozostałe 49% udziałów. W praktyce jest tak tylko na papierze. Klient może dość do porozumienia z lokalnym partnerem i zapłacić umówioną kwotę, aby móc prowadzić działalność z wykorzystaniem części udziałów lokalnego partnera.

Dzięki tej formie spółki Klient może prowadzić działalność w dowolnym miejscu nie tylko na obszarze ZEA, ale i całego świata. Zakładając konto bankowe Klient również może mieć dostęp do książeczek czekowych, karty debetowej czy bankowości internetowej.

Konieczne jest jednak, aby Klient przyjechał na 10-12 dni do ZEA celem założenia spółki. Koszt to około 75000 AED (co równa się ok. 21000 USD), a cena ta obejmuje opłaty abonamentowe, opłaty sponsora, opłaty administracyjne, opłaty profesjonalnego agenta, wszystkie dokumenty w języku arabskim itp. Powierzchnie biurowe Klient organizuje na własną rękę zgodnie ze swoimi wymaganiami. My możemy w tym jednak pomóc – dzięki współpracy z licznymi agentami nieruchomości. Koszt wizy dla rezydenta do 7500 AED (co równa się ok. 700 USD).

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Zakładanie spółki zagranicznej w Dubaju oznacza korzystanie z podatku 0% i pełną poufność przy jednoczesnym podziwianiu rozmachu i przepychu Emiratów Arabskich.

SYSTEM PODATKOWY

W Dubaju nie ma podatków. Podatki płacą jedynie spółki zajmujące się wydobyciem ropy.

KSIĘGOWOŚĆ

Prowadzenie księgowości nie jest obowiązkowe.

RODZAJ SPÓŁKI

Najpopularniejszym rodzajem spółki jest LLC, jako odpowiednik polskiej spółki
z ograniczoną odpowiedzialnością.

SIEDZIBA SPÓŁKI

Siedziba spółki musi być zarejestrowana na terenie Dubaju, a jej adres winien widnieć na dokumentach firmowych oraz danych pocztowych spółki. Istnieje również możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

KAPITAŁ MINIMALNY

Brak wymagań.

KONTO BANKOWE

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM (istnieje możliwość uzyskania kilku kart).

ZARZĄD

Dyrektor może być dowolnej narodowości i można też korzystać z usługi dyrektora nominowanego, co zwiększa anonimowość w każdym przypadku. Należy jednak pamiętać, że w Dubaju dyrektor może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku złego prowadzenia księgowości.

UDZIAŁOWCY

Usługi udziałowców nominowanych (tzw. nominee shareholder) to kolejne z rozwiązań gwarantujących zachowanie poufności i anonimowości.

CZAS ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej działalności w 24 godziny jest wybranie jej z przygotowanej listy już istniejących i zarejestrowanych firm.  Przy tworzeniu spółki od podstaw należy liczyć się z okresem 15 dni (+ czas przesyłki pocztowej).

HOLDINGI

Spółki w Dubaju mogą przyjąć rolę spółek kierujących holdingiem, zarządzając majątkiem ruchomym oraz nieruchomym, jak również posiadać udziały oraz akcje w innych spółkach
(w tym polskich).

WARUNKI ZAŁOŻENIA

Ostatnim warunkiem jest legalność spółki zarówno w Dubaju, jak i w kraju,
w którym będzie ona prowadzić działalność. Stworzenie spółki zagranicznej nie powinno
i nie może być wykorzystywane do legitymizacji nielegalnej działalności.

Działalność finansowa, bankowość, zakłady, hazard online, ubezpieczenia i inna działalność związana z zarządzaniem wymagają pozwolenia.