Spółka offshore w Delaware

Ogólne informacje

0%

Stawka podatkowa

2 dni

Czas założenia spółki

Brak

Kapitał minimalny

Delaware jest niewielkim stanem położonym na wschodnim wybrzeżu w kierunku południowym od Pensylwanii. Jego stolicą jest Dover. Delaware, w przeciwieństwie do większości krajów zachodnich, nie został uznany przez nasze ustawodawstwo za kraj stosujący szkodliwą jurysdykcję podatkową.

 

Delaware zezwala na zakładanie spółek z dyrektorem nominowanym, co gwarantuje anonimowość w rejestrze publicznym.

 

W Delaware można poczynić pierwsze kroki w kierunku otrzymania zielonej karty, pod warunkiem, że spółka wykonuje działalność na terenie USA.

O czym należy pamiętać

W Delaware przeprowadza się głównie transakcje kupna nieruchomości w Stanach Zjednoczonych lub rejestruje samochody. Delaware często bywa wykorzystywane jako siedziba spółki operacyjnej wehikułów korporacyjnych. Atutami które czynią Delaware jedną z najciekawszych jurysdykcji na świecie to możliwość wyboru statusu podatkowego spółki – tj. czy spółka będzie transparentna podatkowo, czy też nie, brak podatku w przypadku braku działalności w USA, sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Delaware jest jednym z najczęściej wybieraną jurysdykcją przez naszych klientów – wszyscy oni chwalą sobie ten stan USA za minimalną biurokrację i tempo rejestracji spółki.

Procedura rejestracji spółki

Rejestracja spółki:

  • Rezerwacja nazwy spółki;
  • Wyznaczenie zarejestrowanego przedstawiciela firmy;
  • Wypełnienie i złożenie cerificate of collation – do działu korporacji Departamentu Stanu USA;
  • Spisanie umowy operacyjnej (operating agreement);
  • Uzyskanie Numeru Identyfikacyjnego Pracodawcy (EIN).

Należy odpowiedniego uwierzytelnić dokumentację spółki z Delaware – dokumenty powinny zostać zaopatrzone w klauzulę Apostille, co umożliwi korzystanie z nich w krajach trzecich – np. w Polsce. W przypadku np. zawierania umów z podmiotami polskimi, mogą one również wymagać przetłumaczonych przysięgle dokumentów spółki na język polski.

 

Warto pamiętać, że otwarcie spółki w Delaware następuje zdalnie i jest procesem odformalizowanym i jest jednym z najłatwiejszych na świecie.

 

Wspólnicy mają dużą dowolność w doborze rozwiązań ładu korporacyjnego – ten przejrzysty system jest powodem dla którego Delaware jest siedzibą wielu międzynarodowych koncernów.

Rodzaje spółek

Zwykle zakładanym rodzajem spółki w Delaware jest spółka LLC, czyli odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Siedziba spółki

Siedziba spółki musi być zarejestrowana na terenie Delaware, a jej adres winien widnieć na dokumentach firmowych oraz danych pocztowych spółki. Istnieje również możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

Kapitał minimalny

W Delaware brak jest wymogów co do minimalnego kapitału spółki.

Czas założenia spółki

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej spółki w 24 godziny jest rejestracja spółki z wykorzystaniem opcji tzw. accelerated incorporation, co pozwala zarejestrować spółkę w kilka godzin. Uzyskanie numer TIN (EIN) – rejestracji pracodawcy będącej jednocześnie rejestracją podatkową to kwestia kilku tygodni.

Holdingi

Spółki w Delaware mogą pełnić rolę holdingów i posiadać ruchomości lub nieruchomości. Jest to też idealne miejsce do rejestracji jachtów i łodzi wypoczynkowych.

Wznowienie

Spółka zarejestrowana w Delaware ma obowiązek corocznego przedłużania swojej działalności, co wiąże się np. z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej oraz uzyskania tzw. certificate of good standing.

Dopuszczalna działalność

Organy regulacyjne w Delaware nie zezwalają na działalność finansową, bankową, gry hazardowe online i działalność ubezpieczeniową bez odrębnego zezwolenia.

Podatki i finanse

Spółka traktowana jest preferencyjnie podatkowo, jeśli spełnione są 3 warunki:

  • udziałowcem spółki nie jest rezydent podatkowy USA
  • spółka posiada wyłącznie jednego udziałowca
  • spółka nie działa na terenie Delaware

Trzeba jednak wspomnieć o tak zwanym franchise tax – płatnym rocznie w wysokości USD 250, niezależnie od obrotu ani od dochodu.

 

Spółka Preferencja o której mowa wyżej polega na braku opodatkowania działalności spółki w USA – spółka (transparentna podatkowo) jest obojętna podatkowo, a osiągany dochód winien być rozliczany na płaszczyźnie wspólników.

 

Jednym z najciekawszych i równie rzadko spotykanych na świecie rozwiązań amerykańskiego systemu podatkowego jest fakt, że udziałowiec spółki może samodzielnie zdecydować, czy jego spółka będzie transparentna podatkowo, czy też nie – ten unikatowy aspekt systemu, pozwala wykorzystywać Delaware jako jedną z najciekawszych jurysdykcji na świecie pod kątem optymalizacji podatkowej.

Pozostałe informacje

Delaware to wyjątkowo atrakcyjna podatkowo i korporacyjnie jurysdykcja. Przejrzysty system prawny, minimum biurokracji oraz doskonała renoma USA pozwala firmom z Delaware cieszyć się dużą siłą przebicia w międzynarodowym biznesie.

Również polskie urzędy podatkowe traktują Delaware „poważnie” – nikt nie podważy statusu spółki amerykańskiej, nadto, USA nie raportują danych wspólników spółek do Polski. Wszak raportowanie działa w jedną tylko stronę – do USA.

Księgowość

Prowadzenie księgowości nie jest obowiązkowe, ale warto pamiętać o obowiązkach wynikających z regulacji CFC (uproszczona księgowość zagranicznej spółki kontrolowanej).