Spółka offshore na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych

ZAKŁADANIE SPÓŁKI TYPU OFFSHORE NA BRYTYJSKICH WYSPACH DZIEWICZYCH

Brytyjskie Wyspy Dziewicze, znajdujące się pod nadzorem Wielkiej Brytanii są bardzo stabilnym terytorium o wysoko rozwiniętej (jak na Karaiby) gospodarce. Składają się z 36 wysp zajmujących obszar 153 km kwadratowych, a zamieszkuje je 22700 osób, z których większość żyje w stolicy –
Road Town na wyspie Tortola.

Miejsce to stanowi atrakcyjną lokalizację dla spółek offshorowych – nie ma problemu z wizerunkiem, oferuje wszelkie usługi oraz konsulting, także dla spółek których klienci znajdują się za oceanem.

Na brytyjskich Wyspach Dziewiczych można również skorzystać z usług dyrektorów nominowanych (nominee director), zachowując anonimowość w Krajowym Rejestrze (Public Registry) oraz z nominowanych udziałowców (nominee shareholder) dla zachowania przejrzystej struktury udziałowej.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Brytyjskie Wyspy Dziewicze przez długi czas były głównym miejscem rejestrowania spółek offshorowych, zarejestrowano tam ich ponad 160000. Trend ten jednak znacząco stracił na sile po 2005 roku, a zwłaszcza od początków kryzysu, kiedy to coraz większą uwagę zaczęto przywiązywać do wizerunku spółki. Tropikalny, egzotyczny wizerunek Brytyjskich Wysp Dziewiczych sprawia, że na siedzibę spółki offshorowej częściej wybierany jest np.
Hongkong, gdzie gospodarcza rzeczywistość jest o wiele bardziej oczywista przy
12 milionach mieszkańców, niż przy 10000 mieszkańców w Tortoli.

Uwaga: należy dobrze rozważyć egzotyczny wizerunek tego regionu. Może on spotykać się z niechęcią części klientów, partnerów oraz dostawców. Jeśli wizerunek Państwa spółki jest kluczowy dla jej działalności, z powodu nie najlepszej sławy Brytyjskich Wysp Dziewiczych polecamy wziąć pod uwagę raczej inne jurysdykcje, takie jak Hongkong, Gibraltar, Londyn czy Dubaj.
W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy Państwu pomocą w podjęciu odpowiedniej decyzji.

SYSTEM PODATKOWY

Podatek dochodowego od osób prawnych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych wynosi 0%. Na mocy konstytucji, spółki nie są opodatkowane i w związku z tym:

  • Nie ma podatku dochodowego od osób prawnych
  • Nie ma opłat celnych
  • Nie ma podatku od majątku
  • Nie ma podatku VAT
  • Faktury za usługi nie zawierają tym samym podatku.


KSIĘGOWOŚĆ

Z powodu kompletnego braku opodatkowania, firmy nie są zobowiązane do prowadzenia księgowości.

WARUNKI

Utworzenie spółki zagranicznej wymaga spełnienia kilku ważnych elementów podanych poniżej. W celu zapewnienia właściwego działania należy je zawsze brać pod uwagę podczas zakładaniu spółki.

RODZAJ SPÓŁKI

Najczęstszym rodzajem spółki na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych jest I.B.C. – International Business Company – międzynarodowa spółka handlowa – jest to spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością (z kapitałem).

SIEDZIBA SPÓŁKI

Siedziba spółki musi być zarejestrowana na terenie BVI, a jej adres winien widnieć na dokumentach firmowych oraz danych pocztowych spółki. Istnieje również możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura wraz z dedykowanym numerem telefonu.

KAPITAŁ MINIMALNY

Standardowy kapitał w BVI wynosi 10000 USD, ale nie ma obowiązku jego wpłaty
w określonym czasie. W praktyce stwarza to możliwość założenia spółki z kapitałem
o wartości 1 USD.

KONTO BANKOWE

Dla Państwa spółki zostanie założone wielowalutowe konto bankowe wraz z internetowym dostępem do rachunku, kartą VISA lub MasterCard ATM (istnieje możliwość uzyskania kilku kart). Bank otwierający rachunek na wniosek klienta może wysłać dodatkową anonimową kartę Visa.

ZARZĄD

Zarząd spółki może być dowolnego pochodzenia, a usługi tzw. dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie spółką zapewnią Państwu dodatkową poufność.

UDZIAŁOWCY

Udziałowcem może być osoba fizyczna jak i prawna. Można wyznaczyć udziałowca nominowanego.

Spółka na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych może być własnością spółki holdingowej
z dowolnego kraju.

CZAS ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Najprostszym sposobem na otwarcie swojej działalności w 24 godziny jest wybranie jej z przygotowanej listy już istniejących i zarejestrowanych firm.  Przy tworzeniu spółki od podstaw należy liczyć się z okresem 5 dni (+ czas przesyłki pocztowej).

HOLDINGI

Spółki w BVI mogą przyjąć rolę spółek kierujących holdingiem, zarządzając majątkiem ruchomym oraz nieruchomym, jak również posiadać udziały i akcje w innych spółkach
(w tym polskich).

WZNOWIENIE

Spółka zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych ma obowiązek corocznego przedłużania swojej działalności, co wiąże się np. z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej oraz ponownego powołania organów spółki.

WARUNKI ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

Ostatnim warunkiem jest legalność działalności spółki zarówno na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, jak i w kraju, w którym będzie ona prowadzić działalność. Stworzenie spółki zagranicznej nie powinno i nie może być wykorzystywane do legitymizacji nielegalnej działalności.

Organy regulacyjne na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nie zezwalają na działalność finansową, bankowość, zakłady, gry hazardowe online i ubezpieczenia bez posiadania pozwolenia.