Spółka w raju podatkowym – spółka offshore

Spółka w raju podatkowym – spółka offshore
Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Pytanie o opłacalność korporacyjnych rozwiązań z udziałem spółek zagranicznych jest kluczowym pytaniem zadawanym podczas spotkań dotyczących międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Czy spółka w raju podatkowym – spółka offshore ma jeszcze sens?

Co to w ogóle znaczy spółka offshore?

Przez spółkę offshore rozumiemy spółki spełniające kilka warunków. Jednym z nich to anonimowość rejestrów oraz brak lub niski podatek CIT. Jakie to kraje? Tutaj najlepiej posłużyć się oficjalnymi wykazami (wydanymi na podstawie Ordynacji podatkowej oraz ustaw o podatku dochodowym). I tak do grupy tej należą

  • Republika Fidżi
  • Guam
  • Republika Palau
  • Republika Trynidadu i Tobago
  • Samoa Amerykańskie,

objęte unijnym wykazem krajów niechętnych wymianie informacji w sprawach podatkowych. Na grunci podatków dochodowych – szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych w następujących krajach oraz terytoriach:

1) Księstwo Andory;

2) Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

3) Antigua i Barbuda;

4) Sint-Maarten, Curaçao – kraje wchodzące w skład Królestwa Niderlandów;

5) Królestwo Bahrajnu;

6) Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

7) Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

8) Wspólnota Dominiki;

9) Grenada;

10) Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

11) Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

12) Republika Liberii;

13) Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

14) Republika Malediwów;

15) Republika Wysp Marshalla;

16) Republika Mauritiusu;

17) Księstwo Monako;

18) Republika Nauru;

19) Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

20) Republika Panamy;

21) Niezależne Państwo Samoa;

22) Republika Seszeli;

23) Saint Lucia;

24) Królestwo Tonga;

25) Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;

26) Republika Vanuatu.

Jaki jest wspólny mianownik w/w? Najczęściej jest to mechanizm braku opodatkowania spółek IBC – international business companies, które nie mogą prowadzić działalności w kraju rejestracji, ale za to działalność poza tym krajem jest nieopodatkowana.

Nie ulega wątpliwościom, że rozwiązania ponadnarodowe wiążą się z stosunkowo dużym nakładem początkowym, względną niepewnością klientów co do bezpieczeństwa ich kapitału oraz reakcji polskich organów podatkowych na niektóre zamierzenia biznesowe.

Sugerujemy Państwu spotkanie zapoznawcze w siedzibie kancelarii w Łodzi lub Warszawie podczas którego nasi prawnicy – radcowie prawni lub adwokaci, odpowiedzą Państwu na zasadnicze pytania dot. inwestowania w rajach podatkowych. Przeanalizujemy z Państwem problematykę zakładu dla celów podatkowych, polskich rozwiązań CFC („controlled foreign corporation”), kwestie podatków u źródła, mechanizmu cen transferowych i innych – jakże ważnych przy planowaniu operacji międzynarodowych.

Wiemy, że większość z Państwa zasięgała opinii innych prawników, czytała opracowania w Internecie – stąd dysponujecie Państwo niekiedy podstawową lub czasem zaawansowaną wiedzą dotyczącą omawianych zagadnień. Niezależnie od powyższego będziemy strać się, uwzględniając Państwa potrzeby biznesowe, dopasować rozwiązania najkorzystniejsze – cenowo, podatkowo i korporacyjne. Może spółka w raju podatkowym – spółka offshore to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie?

Prosimy pamiętać, że na rynku występuje wiele podmiotów trudniących się doradztwem w zakresie zakładania spółek zagranicznych – wiele z nich dysponuje rzetelną wiedzą popartą doświadczeniem. Tym niemniej zawsze warto zweryfikować proponowane rozwiązania u innego eksperta. Na koniec – proszę uważać na rozwiązania które zakładają prowadzenie działalności w Polsce za pośrednictwem spółek offshore w typowych rajach podatkowych – może wiązać się to z ryzykiem opodatkowania tak prowadzonej działalności w Polsce, niezależnie od pułapu osiąganych obrotów. Tylko przemyślane rozwiązania korporacyjne z udziałem spółek zagranicznych mogą prowadzić do znacznego ograniczenia efektywnej wysokości płaconych danin publiczno-prawnych.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z naszymi specjalistami!

Zachęcamy również do zapoznania się z blogiem mecenasa Michała Gawlaka, który w licznych wpisach opisuje zagadnienia prowadzenia spółek zagranicznych.

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance