Od 2016 roku nowa płaca minimalna

Michał Gawlak

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że od 1 stycznia 2016 roku będzie obowiązywała nowa stawka płacy minimalnej. Wzrośnie ona w stosunku do obecnej o równe 100 złotych.

W 2015 roku obowiązywała płaca minimalna na poziomie 1750 złotych brutto. Od nowego roku stawka ta wyniesie zaś 1850 złotych brutto. Jest to realizacja propozycji przedstawionej w lipcu przez rząd.

Warto tutaj wspomnieć, że wówczas każdy zainteresowany mówił o innym rozwiązaniu. Pracodawcy liczyli na podwyżkę w granicach do 1800 zł brutto, a związki zawodowe postulowały o pensję minimalną w kwocie 1880 zł brutto. Resort pracy skutecznie wypracował więc kompromis pomiędzy tymi stanowiskami.

W myśl przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.), zmianie ulegnie również pensja pracownika w okresie pierwszego roku jego pracy. Nie może być ona wtedy niższa niż 80% płacy minimalnej w danym roku. W roku 2016 wyniesie więc co najmniej 1480 złotych brutto.

Regulacje dotyczące pensji minimalnej odnoszą się oczywiście do tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni na tzw. „pełen etat” na podstawie umowy o pracę, a nie umów cywilno-prawnych (np. umowy zlecenie czy umowy o dzieło).

Podstawą prawną dla nowych kwot płacy minimalnej jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 roku w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 roku (Dz.U. poz. 1385).

Autor tekstu: Patryk Szulc
Źródło informacji: Kadry.infor.pl

Wyróżniony ekespert

Michał Gawlak

Partner / Attorney-at-law

Formularz kontaktowy

    CGO Group

    CGO Group
    Anna Ślusarek
    Specjalista ds. administracyjnych
    Kancelaria CGO Legal CGO Finance