Blog kancelarii

Aktualności podatkowe tygodnia – Udzielanie korepetycji jako prowadzenie działalności gospodarczej czy działalność wykonywana osobiście?

Gawlak-200x200Zastaw skarbowy jak hipoteka

Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku z 4 sierpnia br. o sygn. II FSK 1830/14 orzekł, iż regulacja części zastawu skarbowego, nie spowoduje wygaśnięcia części długu – Jest to bowiem zobowiązanie niepodzielne, zabezpieczające całą wierzytelność. Dlatego, by zadłużenie mogło wygasnąć, konieczna jest spłata jego całości, wraz z odsetkami.


Pracodawca zapłaci za szkołę

Z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPB-1-3/4510-720/16-1/APO wynika, iż wydatki przeznaczone na edukację dzieci osób oddelegowanych przez spółkę do pracy, mogą zostać rozliczone w kosztach podatkowych. Sprawa dotyczyła dużej korporacji. Zatrudniała ona fachowców z różnych krajów, przez co w wielu przypadkach, konieczne było opłacenie przez spółkę szkoły dla dzieci pracowników.


Korepetytor odliczy koszty podatkowe za remont domu

Z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. BPB-1-1/4511-185/16/ZK wynika, iż udzielanie korepetycji jest prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z tym,  nauczyciele zobowiązani są zarejestrować swoją firmę oraz rozliczać się z podatków jak wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy korepetycje udzielane są regularnie, czy sporadycznie. Sprawa dotyczyła korepetytorki prowadzącej dodatkowe zajęcia we własnym domu. Zamierzała ona wliczyć środki finansowe na remont swojego mieszkania. . Organ skarbowy przychylił się do jej planów uznając, iż wykonywana przez nią praca to  „działalność gospodarcza” (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), a nie „działalność wykonywana osobiście” (art. 10 ust. 1 pkt 2).


Dania na wynos opodatkowane wyżej niż fastfood

Minister Finansów w interpretacji ogólnej o sygn. PT1.050.3.2016.156, wyjaśnił iż gotowe posiłki, sprzedawane na wynos, muszą zostać objęte 8-proc. stawką VAT, ponieważ należy je uznać za dania gotowe do spożycia. Sklasyfikowane są one bowiem w dziale PKWiU 56 – Usługi związane z wyżywieniem.